şükela:  tümü | bugün
 • zengin aile çocuğunu neden doktor ya da hakim yapsın ki? büyükşehirde kalıp milyon dolarları yönetmek varken neden 5-10 bin için çocuğunu kimsenin gitmediği yerlilerinin bile kaçmak istediği, muhtemelen de can güvenliği olmadığı ücra köşelere gönderip çürütsünler?
 • yapmazlar değil.
  çocuk varlık içindeyken tabi doktor olmaz,
  ama fakir çocuk koyunların önündeyken elinde kitabı ile ders çalışıyorsa işte o olabilir.
  mesele varlık yokluk meselesi..
 • benim de gözlemlediğim durum. doktorların arasından zengin çocuğu çok nadiren çıkıyor. genelde köyden, kasabadan gelen dar gelirli ailelerin ya da en fazla orta gelirli memurların çocukları. çoğunlukla ailelerinin kurtulma umudu olarak görülürler. motivasyonlarının altındaki durum bu sanırım. zengin aileler ve çocuları ise kariyer sahibi olma için bu uzun yolu pek tercih etmiyorlar.
 • doktor yaparlar mı bilmem ama hukukçu yapmasalardi bu kadar özel üniversite ve hemen hepsinde hukuk bölümü olmazdı
 • değil sevginin saygının olmadığı şu dönemde doktorlar, hakimler bile çocuklarının doktor, hakim olmasını istemiyor.. herhangi bir zengin adam da çocuğu zaten geçim garantisi varken o kadar çileyi kendisine sövdürecek bi meslekle çekmesini istemez tabii..ama geçim sıkıntısı olan, ideallerin bu şartlarda onu mutlu edeceğini umanlar çeksin çileyi, sövdürsün kendisine bu dünyada tabii..
 • gelir bal gibi gelir... ama sen o doktoru ne hastanede, ne sağlık evinde doğuda görürsün. o hemen uzmanlığını babişkosunun arkadaşlarının olduğu üniversite hastanesinde kazanır.. sonra o kongre senin, bu yurtdışı eğitimi senin gezer.. adeta uzman doğmuştur.. sonra direk akademisyen filan olur.. diğer normal doktorlar da nöbet filan tutar işte...

  (bkz: türkiye gerçekleri)

  not: doktor.
 • doğrusu da var yanlışı da.
  ama benim görüşüm çok çocuklu ailelerden doktor çıkmamasıdır.
  nerde tek ve /veya iki çocuklu aile var mutlaka çocukları ve/veya çocuklarından biri doktordur.
  okumamış ebeveynlerden de doktor çıkmıyor.
  genellememim hamına koymadan önce otur 2 dk düşün sayın ekşici paços.