şükela:  tümü | bugün
  • doktor değil ilaç mümessilidir o, birde fark ederseniz antibiyotik, balgam sökücü, ağrı kesici, ateş düşürücü aynı firmaya ait.

düzeltme; bazı doktorlarımızı istemeden üzmüşüm, genelleme için özür dilerim, malesef sağlık sektöründe hasta olmaktan başka tecrübem yok affedin.
  • ilaçların eczanede satılan ticari formunun içinde kaç tablet olduğuna karar verenin reçeteyi yazan doktor olduğunu öğrenmemi sağlayan efsane tespit.

terbiyesiz doktorlar. külliyen zarar olsun diye çalışıyorlar. vatan hainleri. pis...
  • valla hiç eğip bükmeye gerek yok, ayakta alkışlanası bir tespit. (doktorum)

ha aslında konu "doktorun gereksiz ve fazla ilaç yazması" değil, araya bir de "mecburen" eklemek lazım. ama konunun doğruluğu bu ufak hatayı örtbas etti gözümde.

şimdi buraya gelip "e yazmayınca da biz kötü oluyoruz" ağlaklığı yapacak meslektaşlarıma hele bir oturup soluklanmalarını tavsiye ediyorum, tespit sahibi adam net olarak toplum sağlığını ilgilendiren bir mevzuya parmak basmış.

gelelim konuya. niye mecburen dedik, çünkü tespitte de doğru ifade edildiği gibi ilacın ticari şekli "20 tabletlik kutu" ise bunu reçeteye "2x1x5" yazıp (oradaki 5 "gün"ü ifade eder ve toplamda 10 tablet yapar) "gerisini vermeyin" diyemiyoruz. sistem öyle işlemiyor.

çok etraflı araştırmış değilim ama amerikan filmi/dizisi izleyen hemen herkes görmüştür ki; hasta kimseler doktorun reçetesiyle eczaneye gidip, üstünde reklam değil de ilacın adı, hastanın kimlik bilgileri vb yazılı bir etiket taşıyan plastik ilaç kutusunu alarak evlerine dönerler.

bu sistem bizde niçin olmasın? biz amerika'dan daha mı zenginiz? veya bizim insanımızın sağlığı amerikalı'dan daha mı değersiz? ben ağrının 3 gün süreceğini düşünüyorsam neden 20 tabletlik bir kutu yazmak zorunda kalayım? (majistral demeyin kalbinizi kırarım)

sözlükte onca doktor nefreti kusan saçma sapan tespit varken böyle güzel tespitler görmek sevindirici. umarım yetkili abiler de bunun farkındadırlar da bir düzenlemeye giderler.
  • bok yemektir. enfeksiyonu olan hastanın ağrısı da olur, hastam rahatlasın diyerek yemiştir bu boku.
    sırf fazla ve gereksiz ilaç yazabilmek için ağrı kesicinin 30 tabletlik paketlerde piyasaya sunulmasının da sorumlusu da bizzat bu doktorlardır zaten.
  • türkiyede süregelen ilaç firmaları, eczacılar ve sosyal güvenlik kurumunun ortak sorumluluğu olan reçeteleme ve ilaç dağıtımına dayanan sorunların doktorlara havale edildiği hatalı tespit içeren başlık.

doktorların ilaç reçetetelemelerinde çok sorun var gerçekten ama hastalara tedavi için gereğinden fazla ilaç verilmesi (satılması) doktorların da elinde olmayan sistemsel bir saçmalık.

amerika ile ilgili de sadece reçeteli ilaçlar için hasta sağlığı gözönünde bulundurulan ilaç temin sistemi olduğunu söyleyeyim, reçetesiz satılan ilaçların çoğu hemen her yerde kutu kutu satılmakta.

not: sadece doktorlara gömerek değil sağlık sistemi iyice irdelenerek ve doğru örneklerle tartılşılması gereken önemli bir konu olduğu gerçek.

edit: imla
  • yıllar önce baş ağrısı nedeniyle doktora gittim, ağrı kesici hap yazdı. 'bu haplar midemi ağrıtıyor dedim, üstüne mide hapı yazdı.
    reçeteyi çöpe atıp eczaneye gittim, mide ağrıtmayan hap sordum, parol verdi.'baş ağrılarında müthiş etkili değildir ama mide ağrıtmaz' dedi. bende işe yaradı.
    o gün bugündür çok ciddi bir durum olmadığı sürece doktora gitmem, ilaçlardan 10 kat fazla anlayan eczacıya gidip derdimi anlatırım.
    halkta genel kanı doktor ilaç yazmışsa bir bildiği vardır,şeklindedir ama işin aslı bir bildikleri yok,ilaç firmalarının anlattıkları kadar bilgiye sahipler.
  • hangi antibiyotiğin yazılması gerektiğini, ne kadar kullanılacağını, ağrı kesicinin ne zaman kullanılacağını biliyorsunuz. hepsi hakkında atıp tutacak fikriniz var.

doktora neden gidiyorsunuz o zaman?
  • ohoo o da bir şey mi, siz neden kutularda 28 tablet var sanıyorsunuz?

ben tıp doktoruyum ayrıca da 7 sene ilaç sektöründe büyük hepinizin ismini bildiği firmalarda yöneticilik de yaptım.

normalde sgk 1 aylık doz öder bir çok vakada. amaaaa misal dr 2 kutu yazarsa 30 tabletlik ürünün 2. kutusunu ödemez eczanede. tek kutu verir eczacı. ama 28 tabletlik ise 2. kutuyu da öder 2 tablet için. kalan 26 nın ne olacağı önemli değildir.

bu arada ilk entry de bahsedilen azitro nun içinde 3 tane olması 3 gün etkin tedavi anlamına gelmez. azitromisin etken maddesi cilt altında depolanıp yarı depo antibyotik gibi yavaş yavaş vücuda salınır ve 10 güne yakın etkinlik gösterir.
    yani başlığı açan arkadaş bu 10 günde damlayı tamamen bitirecek, anti enflamatuardan da en az 10 tanesini bitirecekti.
    verilen tedavide bir sıkıntı yok.. doğru bir kombinasyon (haddim değil meslekdaşı eleştirmek aslında)
    sadece 30 değil de 15 tabletlik elektra fort yazılabilirdi.
    ama ben de tam doz yazıyorum genelde.. baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı, vs. evde bulunsun ki gece gece ya da hafta sonu tutan bu durumlarda imdada yetişsin.
  • önemli bir noktaya değinilmesine rağmen birtakım hatalar barındıran tepki.

birincisi, tepkinin sahibi şikayeti anlatırken bolca "hafif" kelimesini kullanmış, yani ağır olmayan bir tablo nedeniyle haftasonu kalıp acil servise gitmiş. adı üstünde "acil" servis ama tepki sahibi hiç de acil olmayan bir nedenle acil servise giderek, gerçekten acil olan vakaların doktora ulaşmasında gecikmelere yol açan kişilerden biri olmuştur.

ikincisi, gereksiz ilaç kullanımının sorumlusu olarak doktorun gösterildiği bir başlık ile tepkisini ortaya koymuştur. ancak hekimin, ilaç dozajı, formulasyonu gibi konularla hiçbir ilgisi olmayıp vermek istediği x etken maddeli ve sgk tarafından onaylı bir firmanın ilacını reçete etmek dışında pek bir alternatifi olmadığı gerçeğini gözardı etmiştir.

üçüncüsü, ilaç firmaları tedavilerin özelliklerine göre türlü kurnazlıklar yapabilmektedir. mesela uluslararası kongrelerde bir hastalığın tedavi yönetimi için kılavuz oluşturulur, 50 mg'lık x etken maddeli ilaç önerisinde bulunulur, ardından ilaç firması 40 mg'lık flakonlar üretir, böylece daha fazla satış yapmış olur. yani doktorun tedavi önerisi veya hastanın uygun miktarda ilaç alımı pek düşünülmemektedir.

dördüncüsü, hangi hastalıkta kullanılırsa kullanılsın azitro (etken maddesi azitromisin) tedavisi 3 gün süre ile sınırlıdır. her ne kadar kulak enfeksiyonunda ilk tercih antibiyotikler arasında yer almasa da kullanımı hep bu şekildedir.