şükela:  tümü | bugün
  • türk iç hastalıkları uzmanlık derneği (tihud) tarafından düzenlenen '18. ulusal iç hastalıkları kongresi'nde, gripten diyabete kadar birçok hastalığın türkiye'de görülme oranları ve tedavileri ile ilgili gelişmeler tartışılmış. türk iç hastalıkları uzmanlık derneği (tihud) başkanı, hacettepe üniversitesi tıp fakültesi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji ana bilim dalı başkanı prof. dr. serhat ünal'ın verdiği bilgiye göre;
    istanbul'da 300 doktor üzerinde yapılan bir araştırmada, "hayatınızda hiç grip aşısı yaptırdınız mı?" diye soruluyor. 180'i hayır yaptırmadım diyor. neden yaptırmadın sorusuna ise, yüzde 46 ‘grip aşısının koruyuculuğundan emin değilim' derken, yüzde 32'si aşı gribe neden olabilir diyor.

kaynak

yani, doktorlar bile bu grip aşısından emin değilken vatandaş ne yapsın kime güvensim. kimi diyor ki, eylül-ekim aylarından yaptırmadıysan faydası yok. bir diğeri erken yapılan geçen yılın virüsü ocakta yaptır diyor. hiç faydası yok diyen var, zararlı diyen de. dünya sağlık örgütü listesinde aşı yapılması gerekenlerin başında gebeler, 65 yaş üstü kişiler ve altta kronik hastalıkları olanlar var öte yanda.
  • mümessil tam doz numune getiremediği içindir. malum soğuk zincir.
  • yine mal mal mümessil güzellemeleri yapılmış.

yahu siz ne okuma yazma bilmeyen, okuduğunu anlamayan kişilersiniz. grip aşısının içine bir önceki yılın en çok hasta etmiş 3 ya da 4 (fiyat farkından anlarsınız) çeşidini (suş derler) harmanlarlar. yani aşı olan kişiyi 3 ya da 4 çeşit virüs çeşidine karşı korumak amaçlıdır. yüzlerce grip virüsü vardır ve her yıl çoğalırlar. hatta aranızdaki bazı cahiller kendilerinin hiç domuz gribi olmadığını da sanır ama geçen yıl grip olduysanız siz de bi çeşidine yakalandınız demektir. neyse, konuya dönüyorum. grip aşısı zaten çocuklar ve yaşlılar için önerilir. sen ben gibi sağlıklı ve genç bireyler olmasa da olur bir aşıdır.

içi fesat arkadaşlarımızın bakış açısına göre ben bir kimya mühendisi olarak kendime evde sabun yapmıyosam bundan çıkar sağlayamadığım için herhalde. evet canım, o yüzden evde sabun yapmıyorum ben.
  • bazı eczacılar da yaptırmıyor ne tuhaf değil mi? son beş yıldır grip olmayan biri neden grip aşısı olsun ki ?

(bkz: soğuk algınlığı ile grip arasındaki fark)
  • zaten ek hastalığı olanlar, yaşlı olanlar ve gebe olanların yaptırması muhakkak gerekli iken tartışılması gereksizdir.
  • arkadaş! üniversite öğrencisiyken öğrenciye beleş yapıyorlardı bu boku. gittim yaptırdım... o yıl grip olmak ile iyi olmak arasında arafta kaldım. o ne bokum bişeydir öyle.. tövbe ettim bir daha yaptırmadım. tip 2 diyabetim var ki diyabetlere ısrarla öneriyorlar...

boğazım biraz gıdıklandı mı şöyle bol sarımsaklı sirkeli paça çorbasını içtim mi? sabaha hiç bişeyim kalmıyor 2-3 senedir grip nedir bilmem ondan evvel senede 2-3 kez hasta olurdum.

geçen aylarda sevdiceğime yapmışlardı çalıştığı yerden. öncesinde ısrarla yaptırma dedim. sonra bir hasta oldu 39-40 derece ateşle yatıyor. ateşini düşürdükten sonra acile götürdüm. doktoru "sen şeker hastası mısın? kanser hastası mısın? niye yaptırdın" diye sordu. yani doktorların bakış açısı doğrudur. gerek yok!