şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merhaba arkadaşlar, her ne kadar sözlükte belirgin bir doktor düşmanlığı olsa da, ekşi sözlük tayfasının mağdurun yanında olacağını, sesine kulak verip destekleyeceğini düşünerek bir arkadaşımın ricası üzerine bu başlığı açıyorum.
  malumunuz 15 temmuz sonrası süreçte, memur alımlarında güvenlik soruşturması diye bir garabet başladı. atanan arkadaşlar, atandıktan sonra evraklarını teslim edip, kurbanlık koyun misali beklemeye başlıyorlar. kimi 3 ay, kimi 6 ay hiç haber alamadan bekliyorlar.
  bu bekleme sürecinde evrak takibi yapamıyorlar, atandıkları kurumlardan elle tutulur bir bilgi alamıyorlar, bimer, cimer gibi mercilerden aynı kopya mesajla yanıtlanıyorlar. beklemekten başka çareleri yok.
  bu insanların içerisinde borcu olan var, çoluğu çocuğu olan var. üstelik hepsi atama hakkı kazanınca özelden istifa etmeye zorlanıyorlar. yani devlet diyor ki; ben seni soruşturana kadar otur evde parasız pulsuz bekle. ne zamana kadar bekleyeceğini de söylemem. sadece bekle.
  onlar da artık seslerini duyurmak için sosyal medyaya, basına, milletvekillerine vs ulaşmaya başladılar. bana da seslerini buraya duyurmak düştü. sizler de desteklerseniz seslerini duyurmalarına yardımcı olabiliriz. aşağıya kendi yazdıkları metni ekliyorum.

  bizler 2016 ve 2017 yılında atamalara katılmış, atanmaya hak kazanmış hekimler olarak aylardır güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının tamamlanmasını ve nihayetinde uğrunda büyük emekler harcadığımız mesleğimize başlayabilmeyi bekliyoruz.
  aile geçindirmekle yükümlü, kendi hayatını idame ettirmek zorunda olan, mesleğini ifa etmek için sabırsızlıkla bekleyen onlarca hekim olarak, yetkililerin sesimizi duymasını, mağduriyetimizi gidermek için ellerini taşın altına koymalarını istiyoruz.
  cumhurbaşkanı başta olmak üzere; bütün devlet büyüklerimiz doktor ihtiyacının olduğunu dile getirmelerine rağmen, atanmaya hak kazanmış hekimlerin aylarca işsiz belirtilmesi akla uygun değildir.
  atamaya hak kazandığımız için artık özel sektörde çalışma hakkımız da bulunmamaktadır. halihazırda özel sektör çalışanı meslektaşlarımız, atama kurası sonrası istifa etmek zorunda kalmışlardır.
  aile geçindiren, borç ödeyen, kredi borcu olan, en iyi ihtimalle kendi geçimini sağlamaya çalışan hekimleri aylarca işsiz kalmaya mecbur etmek hem devletimiz hem bizim için büyük kayıptır.
  sağlık bakanımız prof. dr. recep akdağ beyefendinin 16.02.2017 tarihinde tvnet'te yayınlanan açıklamasında ''güvenlik soruşturmaları dolayısıyla gecikmeler oldu. biz de bu meseleyi çok zorluyoruz. çünkü o arkadaşlarımıza ciddi ihtiyacımız var. bunu aşmak için muhtemelen başka bir yönteme geçeceğiz. doğrudan doğruya arşiv araştırmasıyla çalışacakları işlerine başlatıp, güvenlik soruşturmalarını peşinden takip ettireceğiz. başka türlü bu iş çok uzayacağa benziyor." demişlerdir. fakat bu açıklama sadece sözde kalmış, yazılı herhangi bir çalışma yapılmamıştır. atamamızın yapıldığı kurumlara bu açıklamanın akıbetini sorduğumuzda, kendilerine yazılı olarak bilgi gelmediğini, eski usül devam edeceklerini beyan ediyorlar.
  bunun yanında güvenlik soruşturmasının hangi aşamada olduğuna dair bilgi alamamaktayız. en azından bu konuda ivedilikle önlem alınmasını, güncel olarak çalışan takip sisteminin hizmete sunulmasını hem kendimiz, hem bizden sonra atanacak ve soruşturmaya tabii tutulacak bütün memur adayı arkadaşlarımız için talep ediyoruz.
  öğrenip hakkıyla ifa edebilmek için sadece 6 yıllık tıp eğitimini değil, bütün ömrümüzü uğruna vakfettiğimiz kutsal mesleğimizi layıkıyla yerine getirebilmek, bize ihtiyaç olan her platformda, memleketin her köşesinde, din, dil, ırk ayırmadan şifa arayan hastalarımıza şifaya vesile olabilmek adına devlet büyüklerimizin sesimizi duymasını, mağduriyetimizi gidermek için çabalarımıza ortak olmalarını talep ediyoruz.
  tepkisiz kalma sözlük.
 • 24 şubatta istifa ederek katılıp ve yaklaşık 3 aydır süren güvenlik soruşturmasının bir an önce sonuçlanmasının işsiz ve parasız hekimlerce beklendiği bir mağduriyettir.
 • saglik bakanliginin ise baslamayi bekleyen hekimleri hice saydigi, bu hekimlerin "bakiyoruz, beklesinler" mantigiyla kazandiklari is hakkini vermedigi skandaldir.

  pasalarin umurlarinda bile degil! varsin hekimler beklesinler. peki maas alamadiklari icin yasam kaliteleri ne durumda olacak? tipik bir akp zihniyetinin tezahuru bu. neredeyse bir sene olacak! ayiptir ayip! bu konuyu arastirmakla yukumlu insanlar kac kisidir? gunde ne kadar calisiyorlar? bakin martta da tusu gecip calismaya hak kazanan isimler olacak, sinav bugun aciklandi. ama devlet gorevlileri muhtemelen "amaaan bize ne" diyip caylarini yudumlayarak gun geciriyorlar..

  sorusturmalarinizi ne zaman bitirmeyi dusunuyorsunuz? hekimleri ne zaman umursayacak, onlarin kazanilmis haklarini vereceksiniz? ne zaman?
 • söz konusu güvenlik soruşturmaları sadece doktorları değil, bu aşamada memuriyete ilk kez başlayacak veya yeniden dönecek herkesi kapsamaktadır. hatta hızını alamayan bazı kurumlar terfiler veya unvan yükseltmeleri için bile güvenlik soruşturması yaptırmaktadır. soruşturma süreci asgari iki aydan başlayıp ucu açık bir tarihe kadar sürmektedir. sonuç olarak mağduriyet sadece doktorlara özgü değil, şu aşamada güvenlik soruşturması ile muhatap olan herkes içindir ve devletin buna acilen çözüm üretmesi lazımdır.
 • sadece doktorlar değil, bütün memurlar bu durumla karşı karşıya. ne başka iş yapabiliyorlar ne işlerine başlayabiliyorlar. kalifiye işsiz olarak evlerinde umut besliyorlar.
 • iki ay önceden kimin kuraya katılacağı zaten belliyken insanları mağdur etmenin yanlış olduğu, düzeltilmesi gereken uygulama.
 • bu artık soruşturma değil, zulüm oldu. koskoca sağlık bakanı şubat ayında, bu soruşturmanın göreve başladıktan sonraki yapılacağını alenen söylemişsen, şimdi doktor, diş hekimi ve bilumum sağlık personelinin işsiz bırakılması akla mantığa aykırı bir durumdur.
 • can güvenliğimiz yok , saygınlık desen ayaklar altında, herkes internet doktoru kesilmiş.
  en güzel 6 yılımı çöpe attığım bu fakültede, çevremin karşı çıkmalarına rağmen tıp yazdım.mesleğine aşık bir hekim adayıyım. aldığımız maaş ekşi sözlükteki doktor düşmanlarına yeteri kadar batıyordu zaten, onu da alamıyoruz ki doğru düzgün .
  mesleğimi o kadar çok seviyorum ki, 500 hastanın kan şekerine bakarken bile bi kere of demiyorum. ama bu sistem, bu insanlar beni o kadar zorluyor ki lanet ediyorum artık .
  istediğimiz sadece çalışmak ya, can güvenliğini falan zaten geçtik artık söz konusu bile değil bu ülkede. bari emeklerimizin karşılığını alalım .
  en basitinden bir tus dersanesinin ücreti 10.000 lira civarı, insanlar günde 12 saat ders çalışarak asistan olmaya çalışıyor. bu insanların ailesi var, giderleri var, aylarca parasız oturmak , 24 yaşında babadan para istemek , üstüne üstlük diplomanın bile devlet ipoteği altında olması çok acı değil mi ?
  bu sisteme bir alternatif bulunmalı acilen.
 • güvenlik soruşturması yönetmeliğinde en geç 60 günde tamamlanır yazmasına rağmen 5-6 ay bekleyen hekimler mevcut.
  ohal dolayısıyla ellerinden bişey gelmiyor.