şükela:  tümü | bugün
  • linç etseniz bile fikrimden vazgeçmeyip savunacağım hak. hayatımda sesimi yükseltmişliğim çok azdı mesleğe başlamadan önce. şimdi de özel hayatımda kimseye sert yapmam. kars'ın digor ilçesinde mecburi hizmet yapıyorum. hasta getiriyorlar diyelim ki yaralı. bir hasta yirmi adam bağırıp çağırıyorlar. aralarından hastaya ulaşamıyorum. bir malzeme alacağım kalabalıkta hareket edemiyorum. dışarı çıkar mısınız dediğim zaman hayır çıkmam diyor. çıkar mısınız kelimesini soru olarak algılıyor ve çıkmam diyor. çıkın lan dışarı diye tüm sesimle bağırdığımda kafalarını öne eğip çıkıyorlar. ben bunu öğrendikten sonra hasta yakınlarına bağırıyorum sözüm dinliyorlar. doktor bey haklı diyorlar.

sonrasında tedaviye dirençli hastalar oluyor. ilacınızı bitinceye kadar kullanacaksınız diyorum hastaya, kafasına göre kendini iyi hissedince bırakıyor. ilacını bitirene kadar kullanmazsan buraya bir daha gelme diye bağırıp çağırdığım atarlandığım hastalar tedavilerine devam ediyor. bunu o bölgenin insanının eğitimsiz bırakılmasına bağlıyordum.

sonrasında orada işim bitince eskişehir'e geldim. azarladığım hatta bağırıp çağırdığım hastaların tedavilerinde daha başarılı olduğumu gördüm. hatta şöyle ki hastanenin en atarlı doktoru olsam da polikliniğin önü hasta kaynıyor. diğer doktorlardan çok daha fazla hastam var ve çok daha fazla değer görüyorum.

yaptığımın hoş ve kabul edilebilir olmadığını biliyorum ama hastaları düşünmek zorundayım. doktorluk biraz da hasta psikolojisiyle oynamaktır. böyle halka böyle doktor. böyle göte böyle yarrak.

edit: öncelikle özel mesajlara cevap veremediğim için özür dilerim. binin üzerinde mesaj geldi. en çok eleştiri son cümleye gelmiş. öyle göte böyle yarrak lafı bir namı kemal fıkrasıdır.

(bkz: #44032440)
  • kendi kafasına göre ilaç(kendine yazdığı) kullanıp, kafasına göre (doktorun verdiği ilaçları) bırakan bir ablam var. hatun kişisi devrelerimi yakıyor her defasında.

ablamın memesinde kitle bulundu, doktorun verdiği ilaçları birkaç gün kullanıp ağrısı geçince kesti. o kadar sıkıştırdım işe yaramadı. düzenli olarak kontrole gitmesi gerekiyordu gitmedi. neymiş kitle zararsızmışmış.... doktor teşhisi koyarken ben de yanındaydım biliyorum; ama bu nasıl bir kafadır anlamıyorum. kit bu kitle hem de memende. koskoca 2 yıl sonra ağrıları başlayıp şiddetlenince dayanamayıp doktorun kapısını çaldı. hem de aynı doktora gitti, cesarete bak hatundaki, ben olsam utanır gidemezdim. bu süreçte nohut kadar olan kitle olmuş sana yumruk kadar. hayır yani hiç mi dokunmadın anlamadın. doktor bir daha ilaçlarını yarıda kesersen ya da sana söylediğim tarihte gelmezsen bir daha bana gelme demiş. güzelce bir fırçalamış bizimkini, ohh iyi de yapmış, ağzına sağlık. sinirimden bu sefer yanında babamı göndermiştim doktora. ben olsam kovardım kesin. valla yapardım.

tabi ablamın tek rahatsızlığı ve tek akıllara zarar kendi kendini tedavisi bununla sınırlı değil. hayır yani doktoru beğenmediysen git araştır bul beğendiğine git.

amacım doktorları savunmak değil; ama böyle de bir gerçek var... başka durumlar, haksız doktorlar elbette olabilir, benim de karşılaşmışlığım var; sıkıysa azarlasın.

edit: elbette insanların birbirlerine uyguladıkları her türlü şiddete karşıyım; ama bu sefer değil. doktorun fırçası işe yaradı. ablamın durumu iyi. ilaçlarını düzenli kullanıyor, hatta kontrole de gidiyor. kitle küçülüyor. ben tedbir amaçlı başka doktora da gidelim onun da fikrini alalım dedim, dinlemedi. doktorundan memnunmuş. sabır...
  • bir yerden sonra doktorda görmede gecici azalma veya ortadontik problem olarak geri dönüsümü olacak hak.
  • devlet okulunda 10 sene bedavaya oku, öğretmen asker polis zorla doğuya gönderilirken bana ne bana ne ben gitmem de, 10 bin maaş al onu begenme, bir bok olmuşsun gibi git dr plakalı araç al, biz olmasak olursunuz yea deyip hipokrat kas sağda solda sanki kan parası yokmuş gibi, devlet hastanelerinde hastalara köpek muamelesi çek ama özel de köpek cektigin insanlara beyefendi de.

haspama bak. hasta aşağılama hakları varmış.

hadi benim isim düşmüyor devlet hastanesine, bu sefiller normal hastaya nasıl davranıyorlar biliyorum çünkü.

insanları böyle kinle doldurduktan sonra zirlamayacaksiniz o zaman doktora şiddet tiri viri.

bazı insanlar, özellikle bu ülkede, insan gibi davranilmayi haketmiyor. üzülmüyorum ben böyle düşünen insanlar şiddete maruz kalınca.

doktor olmuş. sanki bana oldu amin feryadi.

yine de gorevini hakkaniyetiyle yapanlar vardır. böyle başlığa böyle entry.
  • pek doğru bulmadığım iddia. belki de "azarlamak" pek hoş gelmiyor kulağa o yüzden. elbette yazar dostumuz haklı ancak bu bir çözüm değil maalesef.

bu tip problemler (hastaların yapılan tedaviyi -güzelce anlatmanıza rağmen- sürdürmemesi, hastalık ve hasta yakını psikolojisi denen kendisi ayrı bir hastalıklı tutum içindeki insanlara söz geçirememek, vs.) bir çok hekimin başına gelmiştir. mevzunun karmaşıklığı ve anlatmanın/anlaşılmanın zorluğu ve insan sağlığı söz konusu olması belki bu işi daha da zorlaştırıyor.

aslına bakarsanız biraz kibar davransanız ustasından teknisyenine, call center çalışanından satış danışmanına herkes yaptığı işi savsaklıyor. ama tabi insanın kendi ya da yakınlarının sağlığı söz konusu olunca bile böyle davranması bambaşka bir sorun.

çözümün ne olması gerektiğini düşündükçe de klişeler içinde boğuluyorum sözlük! bilinçlendirme, eğitim, vs.'den öteye pek geçemiyorum. bu yolları uygulamak peşinde ciddiyetle koşan bir devlette yaşamadığımız aşikar zaten ancak denense bile anlamlı sonuçlar en az bir nesil sonra ortaya çıkacaktır.

belki nefret ettiğim amerikan sağlık sistemine geçiş (özellikle özel sağlık sigortaları) bu tip sorunların biraz olsun önüne geçecektir. bir çok sorun ve kansız bir kapitalist tutum ile karşılaşacağımız ortada ancak bu "azar" mekanizması doktorlar yerine sigorta şirketlerine geçecektir. o vampirler de adamı öttürür afedersiniz. tedavisini yarım bıraktığı tespit edilen kişinin sigorta için ödeyeceği pay %30 artınca akıllanırlar belki.

edit: hekimlere şiddete getiren olmuş lafı. sen özel sektörde dangalak patronundan azar işitiyorsun ya, işte ona şiddet uygula önce.

ne meraklıymışsınız arkadaş doktor dövmeye. gelin madem bir gününüzü acilde geçirin bakalım. sokakta size sataşan, laf atan, şiddet eğilimli sosyapatlarla sizi bir baş başa bırakalım.

sanki doktorlar hasta seçebiliyormuş gibi konuşmayın. doktor her gün 100 hasta bakmasa, hasta ilacını duzgün alsa, hasta yakını dangalaklık etmese, insana köpek gibi davranan doktor olur mu? evet, olur çünkü onlar da bizlerin, bu toplumun, arasından çıkıyor.

bu sorun bir bütün. bir çok başka sorunda (meclisteki kifayetsiz tipler, kadına şiddet, mafyalaşma, sokakta kendine dik dik bakanı kesmeceler, polisin eylem yapan vatandaşı öldürüp işten sıyrılması, vs. ) olduğu gibi bu sorun da bütün bir toplumu ilgilendiriyor. hastalar düzgün, doktorlar psikopat değil yani. yine de mesleki bir sorumluluk olarak bu şekilde davranışlar hoş değil tabii. ama önce kendimize dönüp bakmalıyız sanırım. günde 90 tane manyakla uğraştıktan sonra da 91. hasta olarak gelen siz düzgün insanlara (?) şarlamasına şaşırmayın o kadar.

tüm doktorları bir tutup, "oh iyi yapıyorlar dövüyolar sizi" diyen hıyarlara da kafam girsin. ben senin yaptığın işi sikindirikçe icra edenlere bakıp böyle dallama dallama konuşuyor muyum? tacizci öğretmen vakalarından sonra öğretmenliğin binlerce yıllık kutsallığı siliniyor mu? ağzımı bozdurdunuz amına koyim!
  • şiddetin hiç bir türlüsünü savunan bir insan değilim, sadece uzaktan objektif bir yorum yapacağım*;

hasta azarlama topuna giriyorsan, yarın bir gün dayak yemeye hazırlıklı olman lazım. türkiye burası.
  • sonra neden dayak yiyorlar ulan sen ilk önce insan gibi konuş
  • hasta azarlama hakkına sahip olduklarına gönülden inanan doktorlar da hastanın "doktor tartaklama" hakkına saygı duyarlar ve mızıkçılık etmezlerse işte asıl o zaman muasır medeniyetler seviyesine çıkabiliriz. zihniyet olarak aynen böyle devam gençler.
  • doktor bey bir de sikseydiniz bari afedersiniz. bir gün fırça çektiğiniz birisi size cilayı çeker, gazetelerde ikinci sayfada beyaz önlüğe şiddet haberini şevkle okuruz.
  • sikimi yalama hakkı, hasta azarlama hakkından daha fazladır.

be hey yarrak kafası!
    insan ol! müşteri lan o hasta dediğin. esnaflık öğren 2 gr.