şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acaba tip fakultelerinde bu konuda ozel egitim mi veriliyor diye dusundugum nahos durum. zira tanidigim turk doktorlarinin hepsi ayni tornadan cikmis gibi hastalarina sen demektedir. birakiniz hastanin kendisinden daha kucuk yasta olmasini (yine de sen demek icin yeterli bir sebep degildir) yasli basli teyzelere, amcalara bile saygisizca konusmalari rahatsiz edicidir.

  (bkz: doktorlarin kendini tanri gibi hissetmesi)
 • genel olarak kulaga hos gelmese de zaman zaman uygulanabilecek olan yöntem (aliskanlik haline gelmesi hos degildir)

  doktorluk insanla muhattab olunan bir meslektir. her insanin tabiati farklidir, dolayisiyla her hastaya tavriniz da farkli olmak zorundadir. doktor-hasta iliskisinin temeli güvendir, iletisimdir. iletisim kuramadiginiz, size güvenmeyen bir hastayi dünyanin en iyi doktoru da olsaniz tedavi edemezsiniz. bu iliski herhangi bir insan iliskisinden çok da farkli degildir. her tanidiginizla ayni üslupla konusmadiginiz, kimine sen, kimine siz diye hitab ettiginiz gibi tababetin icrasinda da ayni seyi yaparsiniz.

  tabi burada tonlama da önemlidir, sesinizin o "sen"e yükledigi anlam ilgi ve yakinliksa baska seydir, hor görme ve bastan savma ise baska(ikincisini kiniyorum).

  mesele bu kadar basittir. lakin biz birbirine hürmet ve hitab etmeyi bilen bir millet olmayi ögrenmedigimiz sürece doktorlariniz size "sen" diye bagirmaya devam edeceklerdir. zira doktorlarimizi padawanlar arasindan seçip ithal etmiyoruz, bu memleketin bagrindan yetisiyorlar.

  hz isa'nin dedigi gibi "hanginizin hiç günahi yoksa, ilk tasi o atsin"
 • doktorların şahıs zamirleriyle alakalı sorunları olduğunun göstergesi olan durum, keza emir verirken de "biz" diye hitap ederler, "bundan böyle yağlardan uzak duruyoruz." "kilomuza dikkat ediyoruz." v.s. doktor yazısı gibi bir şey herhalde, iyi bir eczacıya danışmak lazım.
 • sadece devlet hastanelerinin doktorlarindan duyulabilecek bir usluptur, parayi bastirip ozel mi guzel hastanesine giden vatanda$$$larimiz olaya bayagi fransizdir, ayni olaya ziraat bankasi ile herhangi ozel bir bankadaki uslup farkliligi da ornek gosterilebilir.
 • sadece doktor degil butun mesleklere mensup kisilerin turkiye'de gozunun icine baka baka yaptigi bir davranis."sen degil siz diyeceksin" denildiginde de yigitlige bok surdurmez bu kisiler.
 • - ismail bey sen misin?
  - ne kadar namütenasip! "sen" dediniz... cık cık cık...
  - eeöö... siz... peki pantolonunuzu indiriniz, rektal tuşe eylemek niyetindeyim
  - buyrunuz, lütfen nazik olunuz. fazla kurcalamayınız.
  - ne demek pek saygıdeğer hastamız, zat-ı alimin eli kendim kadar kibardır.
  - oh çok naziksiniz...
 • hasta:he he he (doktoru bulmak için hızla 5 kat çıkıp indikten sonra çıkan nefes efekti) doktor hanım beni servisten gönderdiler bunlar raporlarım
  doktor:şimdi bakamam servise gel
  hasta:he he he tamam doktor hanım
  doktor gelen asansöre binerek uzaklaşır ; asansörede sadece acil hastalar için yazmaktadır hasta 5 kat aşağı iner servise gelir kapıyı çalıp içeri girer
  hasta:he he he doktor hanım raporlar...
  doktor:şimdi yemek yiyorum çık dışarı yarım saat sonra asistan çağırınca gelirsin(o an yemek yenmemekte sadece sigara içilmektedir)
  kırkbeş dakika geçer asistan başkalarını çağırmaya başlar ,asistana dert anlatılır sıra alınır yarım saat sonra içeri girilir
  hasta:bunlar raporlarım doktor hanım
  doktor raporlara yaklaşık 30 saniye kadar bakar
  doktor:git şu şu testleri yaptır
  hasta:tamam doktor hanım
  testler yaptırılır , sonuçlar alınır geri dönülür,kapı çalınıp içeri girilir
  hasta:dün gelmiştim şöyle şöyle olmuştu raporlarım bunlar testlerin sonuçları bunlar
  doktor:tamam git şunları şunları yaptır bana getir imzalamam lazım
  istenilenler yaptırılır geri gelinir doktor yoktur saatinden önce gitmiştir bir hafta sonra yine gelmek gerekmektedir.uzman odasında bir tane insaflı doktor vardır
  doktor:sizin neyiniz vardı?
  hasta:doktor bey böyle böyle...
  doktor:tamam verin ben imzalayayım sonra gidip kağıdınızı kapattırabilirsiniz
  kağıtlar imzalanır mühürlenir
  hasta:çok sağolun doktor bey iyi günler
  doktor:iyi günler