şükela:  tümü | bugün
 • başhekimden mobbing yemek suretiyle günde 100 hasta bakmak zorunda bırakılıp hastaların önemli bir çoğunluğu kendilerine veterinermişiz gibi davranmamızı, yüzlerine bakınca her şeyi anlamamızı, kullandığı ilaçları yüzlerine bakıp bilmemizi ister. ful muayene edilmesi gereken hastalar lahana gibi kat kat giyinir, akciğeri dinlemek için hırka, kazak, altında 2. kazak, altında 3. bir kazak, altında fanila, altında sütyen soy allah soy, akciğere ulaşamazsın, leş gibi ter kokarlar, arkalarından daha akıllı uslu bir hasta girdiğinde bir de "bu oda ter kokuyor" diye şikayet yersin. bacaklarımda döküntü var der, kalın kalın 3 tane çorabı üst üste giymiş gelir, bir de "bunu çıkarmasam olmaz mı" der. bi de kapıda ne sıra beklerler ne birşey, diğer herkesin işi 2 dakikada bitsin, kendilerine 20 dakika ayrılsın istiyor mendeburlar. sürekli kavga sürekli gürültü çıkar, içerideki hastanın derdini dinleyemeyeceğiniz kadar gürültü olur.

  bu düzenbozan orospu çocukları bankada, devlet dairesinde sıra beklerken süt dökmüş kedi misali uslu durur, hastaneye gelince teröristbaşı kesilir.

  kendi tedavisini kendisi düzenlemeye çalışıp kendisini böbrek yetmezliğine sokan çok sayıda gerizekalı diyabetik de vardır, ve ne derseniz deyin, söylediklerinizin yarısını anlamazlar.

  bir de hastayakınları vardır ki, dayaklık. 80 yaşında küp gibi sağır, yarı bunamış nineyi tek başına hastaneye yollarlar, hastanın orospuçocuğu yakını hastayı atmış, sen doktoru olarak atsan atamaz satsan satamazsın. bütün ilaçlarını nasıl kullanacağını eline yazıp verir, "bir dahaki sefere yanında gençten birisini getir teyzeciğim/amcacığım" dersin ama, aklın hastada kalır "düzgün kullanacak mı, söylediklerimi yapabilecek mi" diye.

  bu kadar sorunlu insanla uğraşırken iş saatlerinin 8-17 arası olduğu 1 saatlik öğlen aranız olduğu, arada 10-15 dakika tuvalete de gittiğiniz varsayarsanız hasta başına yaklaşık 3-4 dakika düştüğünü, ve bu süre içerisinde bir lahanayı soymaya, bir deveye de hendek atlatmaya çalıştığınızı düşünün.

  sonra da kolaysa gerilmeyin, kolaysa sinirlenmeyin.
 • sen de günde 120 hastaya baksan bir devlet hastanesinde sinir sahibi olursun denilesidir.
 • sinir stres yaşamının olmazsa olmazidir.

  yarin dahiliye sınavım var. stresten migdem agriyor.

  (bkz: hipimizi sikiciklir)
 • sürekli insanlarla muhatap olan mesleklerin genel özelliği. doktorları kayıracak başka başlık kalmamışsa demek ki
 • be amına koduğum derler adama,sen ne sanıyo'dun doktorluğu diye? kaldı ki modern tıp eğitimi sibernetik bir kafayla insana yaklaşır; sök,çıkar,bir yeri düzelt diğerini boz. hakiki tıp eğitiminde doktor her tedavi sonrası hasta ile beraber kendisi de daha da iyi olur. şimdi kalkmış kıytırık eğitimiyle "ay ne desem anlamıyorlar.." yapıyor vatandaş. bu bir korelasyondur. hasta kadar en az doktor da malaktır. hadi git şimdi biraz da internlerden dert yan. dümbelek.