şükela:  tümü | bugün
  • 1. edit: yazmayı unutmuşum buraya ekleyeyim. bahsettiğim bu egoist, narsist ve jakoben oluşumlar bu mentalite sebebiyle devlet hastanelerinde sürünüyorlar hayatları boyunca, hangi meslek olursa olsun insan ilişkileri çok önemlidir. hele doktorluk gibi birebir iletişim gerektiren bir meslekte içi boş, sadece 6 yıllık "öğrenme" üstüne oluşan aşağılık egoist, narsist ve jakoben kişilik yılların asosyalliğiyle birleşince meslek hayatında patlar. bu sebeple kendini çok şişiren, sağa sola salya akıtan doktorlara itibar etmeyiniz, zaten onlarla bir işiniz olmuyor.

peşinen belirteyim ki bu entry ve başlık işinde gücünde olan, kendini hayat kurtarmaya adamış ve toplumun doktor olmayan çoğunluğuna hoşgörülü olan güzel insanlarla ilgili değildir.

doktorların egolarıyla alakalı yazılanları okurken kimi entrylerde beynimden vurulmuşa döndüm. tıp, okuması en zor bölümlerden biridir kabul, yapılan iş kutsaldır kabul bu konularda herkes hemfikir olmalıdır zaten.

ancak ve ancak "hakkında şöyle böyle dediğiniz doktorlar siz sokaklarda sürterken, boş boş işler yaparken köpek gibi çalıştı, burnunu kaldıramadı" minvalinde yazılar beni az önce de yazdığım gibi beynimden vurulmuşa döndürüyor. akıllı kardeşim benim bu lafı git fikirtepe, tarlabaşı gibi yerlerdeki it kopuklara söyle de sözlük gibi her tür görüşten insanı kapsıyor olsa da eğitimli kesime söyleme. hepimiz kendimize göre, karakterimize ve yönelim/yeteneklerimize göre bir bölüm okuduk, bir meslek yapıyoruz. hepimizin kafasını kaldıramadığı dönemler oldu. iki anatomi dersi görüp üç pratik yapman seni tanrı yapmıyor. hukukçu da bir gecede 500 sayfalık kitap ezberliyor, mühendisi de akışkanlar mekaniğiyle uğraşıyor. ama her ne hikmetse bir tane mühendisin, hukukçunun yahut akla gelebilecek her bölümün/mesleğin mensupları kendi dışındakileri bu kadar küçümseyip ego mastürbasyonu yapmıyor.

5-10 yıla sadece teorik olarak yapabileceğiniz bir mesleğin asıl zanaat gerektiren kısmını da mühendis adamlar yapmakta olacak zaten robotikle birlikte.

neyse billur kardeşim uzun lafın kısası sen biz sokaklarda it kopukluk yaparken kıçını yırt. sen en iyisin, en mükemmelsin. umarım yakın zamanda (pek ihtimal vermesem de) ehlileşirsin ve "öğretilen" kavramlar dışında kimseden farkın olmadığını, hatta bir çok konuda geri düştüğünü fark edersin.

tanım: bir kısım heyecanlı ergen tıp öğrencilerine ve primat doktorlara ithafen düşünülen olgu.
  • cerrahlar falan onlara saygım var da aile hekimleri falan hakkaten balon. kuzenle konuşuyoruz. adam her hastalık için bi ilaç ezberledim onu veriyorum diyor. ateşi olana a ilacı, ishal olana b ilacı vs. daha kompleks bişey olursa zaten hastalar ya direk uzman doktora gidiyor ya da ben yönlendiriyorum diyor. adamın yaptığı tüm iş bu. mayış 13 bin lira. saygılar.
  • aslında 'doktorluk' değil de; 6 yıllık fakülteyi bir şekilde bitirdikten sonra mümessillerin ezberlettiği ilaçları önüne gelen her hastaya yazıp göndermek biraz öyle gibi.
  • hastane basıp doktor döven zihniyetin son zırvası.

bu doktor egosu olarak kafa sikilen zırva artık gerçekten can sıkmıştır. kardeşim millet bazı konularda olması gerektiği kadar ileri değil, adama ilacı kullanman lazım diiynce ilacı kullanmıyor iki hafta sonra daha beter vaziyette geliyor. ama ilacı üzerine basa basa "kullanacaksın" diyince bir şekilde ilkel altyapısı gereği paşa paşa kullanıyor.

ben bir dahiliye hekimiyim ve devlet hastanesinde çalışıyorum. gerçekten gelen insanları düşünmeye, hayal etmeye çalışsanız edemezsiniz. insanı bazen çileden çıkartacak gibi oluyorlar ancak işte hiçbir şey diyemiyorsun ancak olayı farklı şekillerde anlatmak istiyorsun.

yahu sene 2017 hala imza atmak yerine parmak basan insanların olduğu bir yerden bahsediyoruz. günde yüzlerce hasta ile uğraş ondan sonra da biraz gergin olunca "efendim doktor bize bağırıyor, biz iyi muamele bekliyoruz". o zaman şeker kardeşim ya sistemi düzeltip doktorları delirtmeyeceksiniz ya da paşa paşa özel hastaneye gidip paraya kıyacaksınız.

egonuz zedelenince burada entry kasmayın. eskiden en azından doktorlar apartman zillerinde adının başına dr. yazıyor gibi argümanlarınız vardı, şimdi daha temelsiz sallıyorsunuz.
  • (bkz: naptı doktorlar sana çocum)
    not: doktor karısı
  • buraya bir nick bırakalım
    (bkz: heelaöyle)
  • her meslek grubunda olduğu gibi doktorluk yapanların içinde de sığırdan hallice tipler vardır. üstelik sadece bizim ülkemizde değil başka ülkelerde de vardır.

lakin balon gibi olmuş kasık fıtığı sorunumu cillop gibi tamir edip beni evime postalayan sevgili cerrahım rafael ruiz olmasaydı şu an bu satırları ben mi yazardım yoksa benim balon mu yazardı bilemiyorum. bu nedenledir ki, malum sığırcıklar saygıyı hak eden insan ruhuna sahip meslektaşlarının yüzü suyu hürmetine varlıklarını sürdürmektedirler.

öyleyse ne yapıyoruz? bu sığırlara denk mi geldik? hemen bir başka bir doktorun yolunu tutuyoruz.
  • aynen abi. adamlar 6 sene okuyor doktor olmak için, benim bir hastalığı a'dan z'ye öğrenmem ise google'la 2-3 dakika sürüyor. he bu arada parmağım dahi kesilse sonucunda %99 kanser çıkıyorum ama onu da çözeceğim bir ara(:

şaka bir yana zor meslek, kutsal meslek. gerçekten hakeden için tabii ki. yoksa her meslekte var saçma tipler.
  • eksici piclere katiliyorum. biraz daha uflerseniz ucundan ucundan,patlatacaksiniz sonunda.
    bi gunde asfalt kirma makinesiyle is yapan abiler icin baslik acin kafami yaracam.
    (bkz: işsizliğin abartilmis bir balon olmamasi)