şükela:  tümü | bugün
  • half life oyununu fazla oynamış kişi fikridir.
  • da vinci robotik cerrahiyi akla getirir.

edit: tıptan mıptan anlamam, direkt isimden esinlendim.
  • günümüz doktorlarından daha anlayışlı ve daha az kibirli olabilmesi muhtemeldir.
  • doktorluğun bir sanat olması sebebiyle imkansız düşünce. tedavi protokolleri hiçbir zaman her hastalık için %100 şekilde standardize edilemez.

(bkz: hastalık yoktur hasta vardır)
  • insanlar doktor olduğu sürece ihtiyaç duyulmayacak bir eylemdir.
  • yemin ederim aklıma gelmişti...
    hayalimdeki* alet büyük bir kutuydu. insan oturacak o kutu gibi yere girip* lazerle, şunla bunla hasta muayene edilecek, sonra hatta bunun büyükelerini yapsan ameliyat bile edilir insanlar robotlarla.

şimdilik çok imkansız belki ama en son bi üniversitenin* dergisinde ilerde ameliyatlarda robotların ne kadar çok kullanılacağıyla ilgili bilimsel araştırma yazısı okumuştum. ayrıntılarını hatırlamıyorum ama o dergiyi bulursam yazarım buraya.
  • ameliyatlarda robotlar zaten günümüzde kullanılmaktadır ama neticede o robotları da yöneten bir insandır, insan olmalıdır. dolayısıyla imkansız olmaya mahkum fikir.
  • doktorluğu 2-3 şikayetten tanı ve tedavi planlamak zanneden gavatların umudu.
  • türkiye'de kadınların oyuncağı olacak oyuncaktır. düzenli olarak her gün kullanılır.

bir doktorun teşhisiyle asla tatmin olmayan türk halkı evinde aynı cihazdan en az 3 tane bulundurur. bir üst modeli çıkınca 3 tane daha alınır, eskileri başka birine verilir. iyi bir haber alana kadar cihazlara restart atılır. olmadı iyi bir haber verebilecek cihaza kadar yeni yeni cihazlar alınır, "bizdeki cihaz beni iyileştirdi, bir de ona gösterelim seni" ye kadar yolu vardır. aynı cihazın en güveniliri onlardaki cihaz olur. böylece eve alınan cihazlar boşa gider.

edit: birtakım şeyler.