• gelmiş yine doktor düşmanı. keşke bu gömmeye çalıştığın doktor zamanında seni çıkarmak yerine geri itikleseydi.
  • - ben hep elli liralık sınava girdiğim için uzman olamıyorum.
    + pratisyen misin?
    - hayır ekşiciyim. :(
  • dunyanin en zor birkac sinavindan (tip sinavi demiyorum, herhangi bir lisans-yuksek lisans sinavini kastediyorum) birisi olan tipta uzmanlik sınavında baraji gecmenin ne kadar zor oldugunu bilmeyen yazar tespiti.

universite secme sinavina giren milyon aday arasindan ilk 5 bine giren ogrenciler bir tip fakultesine girebiliyorlar. yetmiyor 6 yilda onlarca zor sozlu ve yazili sinavdan basarili olup mezun oluyorlar. yetmiyor, 15 bin tip mezunu arasından ilk 3bine girerek baraji ancak gecebildikleri bir sinava girerek tercih yapma hakkina sahip oluyorlar.

yetmiyor 4 veya 5 yil sayisiz nobet tutarak, haftalik 400 saat civarinda calisarak, onlarca sinava girip makale/seminer hazırlayarak, uzerine bir de mezun olmak icin tekrar sinava girip tez hazirlayarak ve tezlerinden de yine bir sinava girerek mezun oluyorlar.

yetmiyor 2 sene devletin gonderdigi bir yerde mecburi hizmetlerini tamamliyor ve en sonunda uzman doktor oluyorlar.

sonra embesilin teki cikiyor uzman doktoru kucumsuyor. ulan keko sen hayatinda neyi basardin da bu cüreti kendinde buluyorsun?
  • utanmaz beyanı.
    tus a girmekle uzman olunmuyor. tusa girmekle asistan olunuyor ki sonrasında kıdemli asistanlarının ve bilimum hocanın ayakçılığı 2-3 günde bir gece nöbeti, insani şartların sağlanmadığı bir iş/eğitim/yaşam.

asistanlık bitince de uzman olunmuyor. ahım şahım bir torpili olmayan herkes mecburi hizmet kurasıyla ebesinin nikahına gönderiliyor ve orada devlete olan borcunu ödüyor.

uzmanlığa bulaşmasa pratisyen olacak olsa da mecburi hizmete gitmekle yükümlü. öbür türlü hekimlik yapması mümkün değil.

yani en ağır şartlarda 6yıl + uzmanlık okuyup, bunun bir kısmında gece nöbetleriyle çalışıp da uzman hekimi bırak doktor bile olamıyorlar.

mesela başlık sahibi arkadaş üniversite sınavında barajı geçip göt marka bir üniversitede tedavülden kalkmış bir mühendislik okuyup 4 yıl içinde mühendis olmuş, 1000 liraya kursa kaydolup bilmemne belgesi almış.
    onu kiraya verip ekşide başlık sıçıyor; tıp mezunlarıysa ya gece nöbetinde ya uykusuz ders çalışıyor, ya da allahın unuttuğu bir kasabada doktor olabilmek için uğraşıyor.

şu fikri sıçan adamın eşgalini ülke hekimlerine dağıtacaksın ki basurunu makyaj aynasından bakarak tedavi etmeye çalışırken ayna bir tarafına kaçsın.
    neyse...

not: tıpçı değilim, tıpçı yakınım yok. allah tıpçılara kolaylık versin.
  • belli aralıklarla yinelenen, dönemsel: (bkz: periyodik)

başlık başa kalmış `editi:` perdiyodik bilmem ne nickli bir takıntılı trolün açtığı başlık idi.
  • sınav giriş ücretini doğru yazsaydın bari.
    (bkz: tus 2019 başvuru ücretinin 432 lira olması)
  • arkadaşım gece gece moralimi bozma ya siktir git lütfen. periyodik olarak doktorlara laf atıyorsun ne lüzumsuz insansın be
  • lan bizim şimdiye kadar kpss'ye verdiğimiz paralarla müsteşar olmamız lazımdı diye düşündüren başlık.
  • çıkmış sorulara bakarak beyin cerrahı olabiliceğini söyleyen, tus sınavını ehliyet sınavıyla karıştıran yazar beyanı.
  • ne zamandır avukat/hakim/savcı aşağılayan başlığa denk gelmiyorum, bu konuya da değinen bir başlık açar mısın, hasret kaldım.

tanım: tıp fakültesinde okumuş bir kimseyi tanımamış olan, dolayısıyla da fakülteden mezun olmanın, tus'un ve uzmanlık sürecinin her birisinin ömürden ömür götürdüğünü bilmeyen bir yazarın akıl almaz beyanı.
hesabın var mı? giriş yap