şükela:  tümü | bugün
185 entry daha
  • merak etmeyin arkadaşlar bir kısmı alamayacak.
    şu anda yoğun bakımda, solunum cihazına bağlı çok sayıda doktor var.
    devletin imza karşılığında günde bir tane verdiği maske yetmediği için kendi cebinden harcayarak maskeler almasına, destek için bulduğu tüm takviye ilaçlarını kullanmasına, elinden geldiği kadar özenli, en temelinde kendi canını kurtaracak kadar dikkatli çalışmasına rağmen covid-19 pozitif olan onlarca doktor var. içlerinden birinin bugün iki kez kalbinin durup geri canlandırıldığını biliyorum hatta.

merak etmeyin, sizi çok geren o paraları göremeyecek bir kısmı. yitip gidecekler.
    yıllarca aldıkları eğitim, biriktirdikleri, yaptıkları da kendileri ile birlikte göçüp gidecek.

merak etmeyin, yiyemeyecekler o parayı. içiniz rahat uyuyun bu gece.
    önümüzdeki 2-3 aylık sürede yüzlerce sağlık çalışanından bu haberler gelecek. siz hiç merak etmeyin, sıkmayın canınızı.

siz yeter ki sıkmayın canınızı amk kevaşeleri...

edit:
    kaçabilir, ama saklanamazsın
    https://ibb.co/nk4mk2k
  • kendi cebine giren dışındaki bütün parada gözü olan vasıfsızlarla dolu burası. hem de hiçbir hakkı ve vasfı olmadan. çalış köpek gibi kazan sende koçum, bildiğin tek şey söylenmek ve ağlamak olursa kimse ağzına mama vermez.

not: ne doktorum ne de bu paralara yakın kazancım var.

edit: imla
  • yoğun bakımda hastaların altını alan görevliler, tuvalet kusmuk temizleyen temizlikçiler ve güvenlik görevlilerinin de bu süreçte her ay en az 3 maaş ikramiye alması gerekiyor...
  • kutsal bir görev yapıyorlar. özellikle bu süreçte.
    bazı şeylerin değeri parayla ölçülmez.
    sağlık çalışanları balkonlarda alkışlandı, primlerle ödüllendirildiler.

ama üzüldüğüm bir nokta var.
    bu ülkenin askeri, son 5 yılda kaç tane büyük harekat yaptı?
    çamurda süründüler. kar yağdı durmadılar.
    geceleri dağın başında buz gibi havalarda uyudular.
    öldürdüler. öldüler. kimileri bombalarla, mayınlarla parçalanarak can verdi.
    kimileri mermilerle kan kustu.
    onlar bu kadar kıymet görmedi işte bu ülkede.
    bu kadar sahip çıkılmadı. onlara kimse moral vermek için balkona çatıya çıkmadı.
    ölümleri bile yeterince gündem olmadı bu ülkede.
    ve onlar hiçbir zaman şartlarımızı iyileştirin, şu kadar para isteriz demediler.
    duyar muyar kasmıyorum.
    ama bazı şeyleri unutmamak gerekiyor.

bazen utanmayı da bilmek gerekir.

edit: andaval demiş ki asker olmak için meziyete gerek yok demiş.
    çok merak ediyorum, ömründe birini öldürdün mü? veya ömründe hiç ölümle göz göze geldin mi?
    ve bunu öğrenebileceğin bir okul var mı? ruhunu siktiğimin kalpsizleri.
    2 şehidimiz var bugün. bilin istedim.
  • bir yakınım doktor.

bu habere sevindim zira kendisinin kronik rahatsızlığı var. umarım bu paralar sağlıklı doktorları cezbeder de kronik hastalar da gitmek zorunda kalmaz doktor olarak.

zira para şu anda düşüneceğimiz son şey.
  • asker, çöpçü ve polis örneğiyle güya kıyaslama yapan olmuş. onlar da 50000 tl almalıymış. bunu yazan gerizekalının sanırım anlayamadığı şey şu: bu meslekler önemli olsa da hepsi kısa bir eğitimle ve ortalama zekaya sahip her insanın yapabileceği şeyler. yani üst niteliklere sahip olman gerekmiyor.
  • fazla olduğunu düşünen varsa size verelim , o riske siz girin
  • gelir adaletsizliği gibi çok eski kökleri olan bir sorunu eniyle boyuyla tartışıp, beraber bir tepki ortaya koymak yerine bir meslek grubunun lincine dönüşen iddia. iddia diyorum çünkü genelge çıkmasına rağmen böyle bir ekonomide bu paraların ödeneceğine inanmak için saflık sınırlarını zorlamanız lazım. karar verebilir, yapabilir, edebilir gibi yuvarlak laflar içeren bir ödeme ihtimalini gerçekleşmiş gibi konuşmak sağlıklı değil. ayrıca söz konusu kararın tam metnini paylaşın, kıytırık bir görseli değil. bu şekilde insanlar niyet okuması yapar, şu şekilde:

"...sağlık çalışanının hakkı doktorlara yem edilmiştir."

ben burada işin gerçek boyutunu idrak etmiş bir insan değil, tam aksine, birilerinin işine gelecek şekilde sorunun kökeninden uzaklaşmış ve aynı alanda çalıştığı başka insanlara öfke duyan birini görüyorum.

https://www.resmigazete.gov.tr/…03/20200324m1-2.htm
  • eğer mantık "risk alana ödül var" ise, o riskin çoğunu doktorlar değil hemşireler ve sağlıkçılar alıyor. üç dakika muayene edip odasına giren doktor, oradan talimat yağdırırken o hastanın günlerce bütün bakımını hemşireler ve sağlıkçılar yapıyor. asıl ödülü o insanlar hak ediyor.

asıl komedi hala adam akıllı net bir şey söylenmiyor oluşu. "%100'e varan" deniyor. hani kampanyalar var ya "5000 tl'ye varan indirimler" diye, gidip hesaba bi bakarsın sana indirim 30 tl. varan nedir abi? televizyona çıkıyorsan diyeceksin ki bütün sağlıkçılara üç ay boyunca çift maaş. bir de liste yayınlarsın, her türlü görevliyi belirtip alacağı ekstra neyse (helali hoş olsun hepsine) yazarsın. ama yooooook. yassaahh.
  • herkes din çalıştı, soru biyolojiden geldi. soruyu çözene bırakında versinler karşılığını
152 entry daha