• afrika'da yaşayan bir kuş türü.
  erkeklerinin kafası kırmızı, dişilerinin ki sarı renklidir.
  erkekler, dişilerine kendilerini beğendirebilmek için ağaç dallarına yuva yaparlar, dişiler de ev geziyormuş gibi yuvaları gezer, beğenirler. yuvasını beğendikleri erkeklerle de beraber olurlar. bir dişiyi kapan erkek kuş, hemen ikinci yuvayı yapmaya* koyulur ve ikinci yuvayı da dişilerin beğenisine sunar.
 • nada bir gün boyunca beklemiş ve günün sonunda gökyüzünde ufacik bir leke görmüş.
  bu dokumaci kuşuymuş ama güneşin ateşinden öyle yanmiş ki tüyleri koyu kahverengi olmuş, ve gagasinda güneşin daglarinda yetişen agaçlarin aşk ateşi meyvesini taşiyormuş.
  ( işte bu yüzden dokumaci kuşunun rengi hep kahverengi olarak kalmiştir)
  dokumaci kuşu güneş-agacinin alev alev meyvesini nada’ nin önündeki topraga birakmiş, ve kraliçe egilip dokumaci kuşunu yerden almiş ve şöyle demiş...
  ‘’ bütün yaptiklarin için, bu topraklarda ki hiç kimse asla sana veya senin soyuna zarar vermeyecek küçük kuş’’.
  işte bu yüzden dokumaci kuşunun etini yemek ya da ona zarar vermek yasaktir, köylerimizde yuva yapmalarina izin vermemizin nedeni budur.
  ve nada sarayina geri dönmüş...
  sandman - bebek evi
 • dokumacıkuşu olarak da bilinen, el diyarında weaver bird ya da sadece weaver olarak bilinen kuş.

  http://en.wikipedia.org/wiki/weaver
 • afrika'da yaşayan küçük ötücü bir kuş. üreme mevsiminde erkek kuşun tüyleri sarı, kırmızı veya beyazla karışık siyah renkte, kuyruk tüyleri ise çok uzun ve değişik şekillerdedir. bu kuyruk, yağmurda, kuşun uçmasına engel olabilecek kadar büyük olabilir. üreme mevsimi dışında erkek ve dişi kuşun tüyleri donuk esmer renkte az veya çok koyu çizgilerle süslüdür. bazı türleri asalaktır ve yumurtalarını astrildaların yuvasına bırakırlar. dokumacı kuşu tanecildir. kafes kuşu olarak beğenilir. en iyi bilinenleri, vidua regia, stenagura paradisla, coliuspasse ardeus'tur.
 • dokumacı kuşu

  ötücü kuşların ploceidae familyasını oluşturan birçok kuş türü, bitki liflerini dokuma gibi örerek kendilerine çok sağlam ve ilginç yuvalar yaptıkları için bu adla anılır. daha çok afrika ve asya'nın sıcak ve kurak bölgelerinde, genellikle de kalabalık gruplar halinde yaşayan dokumacı kuşlarının büyüklüğü ve rengi türden türe değişir. ama hemen hepsinin gövdesi uzunca, gagası kısadır ve yuvayı dişi değil erkek kuş yapar.

  dokumacı kuşlarında her türün kendine özgü bir yuva yapma tekniği vardır ve yuvaların biçimi türlerin ayırt edici özelliklerinden sayılır. örneğin afrika'da yaşayan kır dokumacı kuşu ( ploceus cucullatus ) yuvanın kaba iskeletini palmiye liflerinden örüp aralarını daha sıkı örülmüş liflerle kapatır. üreme mevsiminde altın gibi parlak sarı tüylerle bezenen bu türün erkeği birden fazla dişiyle çiftleşeceği için birkaç yuva birden hazırlar. sonra yuvalardan birine baş aşağı asılır ve bir yandan kanatlarını çırpıp, bir yandan şakıyarak dişileri çiftleşmeye çağırır.
  gene afrika'da yaşayan türlerden biri de apartman gibi bölmelere ayrılmış, çok karmaşık yuvalar yapar. yüksekliği 3 metreyi, genişliği 4,5 metreyi bulan bu yuvalarda 200 çift barınabilir.

  kaynak:**
 • twitter'da kendileriyle ilgili şöyle bir videoya denk geldim.
  gerçekten ilginç ve güzelmiş.
hesabın var mı? giriş yap