• kelime haznemize 80'lerde girdiği o kadar bariz bir kelime ki. "-matik" ekinin çok revaçta olduğu yıllar. nitekim baktım nişanyan sözlük'e göre en erken örneği 1976 yılında çıkan grundig dokunmatik adlı ürünmüş.
  • erkek üreme organı
  • dokunmak fiilinin 70'lerde sentetik olarak ortaya çıkan -matik yapım ekiyle çekimlenmiş hali.

-matik eki ingilizce automatic kelimesinden ileri gelmiş. onun kökü, otomat fransızcadaki automate sözünden geliyor ve kendi iradesiyle hareket eden makine anlamını taşıyor. onun kökeni ise eski yunanca'da "kendinden iradeli" anlamındaki autómatos. bu sözcüğü incelersek, autós (kendi) ve matós (düşünce/irade) sözcüklerinden oluşuyor. matos'un kaynağı ise hint-avrupa anadilinden gelen "men" sözcüğü ve anlamı düşünmek. bu bilgilerden yola çıkarak -matik eki kendi kendine işleyebilen, kendi iradesi olan bir şeyle alakalı gibi duruyor. bankamatik gibi, kendi kendine işleyebilen banka.

bu durumda dokunmatik, dokunmanın kendinden, kendiliğinden olduğu bir eylem olması gerek, halbuki değil. bu durumda doğru kullanım dokunmalı olması gerekiyor sanıyorum.

örnek içinde bakalım:
    dokunmalı telefon.
    dokunmalı ekran.

bence oldu.
  • bildiğim kadarıyla türkçe'de "-matik" şeklinde bir yapım eki olmadığı halde tdk sözlüğünde bile yer etmiş ilginç bir kelime.
  • direkman'ı duydum. mfö'ye emefö diyenleri de duydum ama arkadaş bu nedir yahu? bu nasıl bir kafadır?

dokunmak bu kadar mı ayıp geliyor size? dokunmalı demek zoruna mı gitti dokunmalı ekran işte, dokunmatik ekran ne amk?

bunu uyduranın sadece dokunmasını değil geri kalan 4 duyu organına da ayrı ayrı...neyse lan, daha fazla androidlerle uğraşamayacağım.
  • siktir-i boktan sözü kadar kadar uydurma ve siktir-i boktan bir kelime.
  • ilk dokunmatik ekran 1962 de icat ediliyor.
    ilk dirence dayanıklı dokunmatik ekran 1975 de imal ediliyor.
    1982 den itibaren ingiltere'de hava trafik kulelerinde kullanılmaya başlıyor.
    tissot dokunmatiği 1999 yılında touch serisi saatleriyle ilk kez seri üretime başlayan firma oluyor.
    ilk dokunmatik telefon iphone 2007 de piyasaya çıkıyor.
    bugün uyandığımız andan itibaren yatana kadar dokunmatik ile iç içeyiz, hatta uyku arasında bile.

sanılanın aksine dokunmatik 3 günde bu hale gelmemiş
  • tdk, sıkça yapılan yanlışlara doğrular sayfasında dokunmatik yerine dokunmalı kelimesini öneriyor.

ama yine de dokunmatik, "dokunmalı anlamına gelen sıfat" olarak sözlükte gösteriliyor. yanlışsa sözlükte sıfat diye yazılmaması, doğruysa yanlışlar sayfasına koyulmaması gerekir diye düşünüyorum.
  • yuzme yarislarinda havuzun duvarina konulan ve yuzucu dokundugu anda duran kronometre... bunun sayesinde "4 numaradaki hakem bok gibi derece tutuyo", "aslinda ben daha iyi yuzdum, herif gec basiyo kronometreye" gibi laflar tarihte yerini almistir.
    guclu dokunmazsaniz durmayabilir, o zaman da hakemlerin tuttugu derece kabul edilir.
  • gormuyor musun
    su iciyorum
    siir yaziyorum
    ne dokunuyorsun

can yucel

rengahenk,1982
hesabın var mı? giriş yap