şükela:  tümü | bugün
 • çeşitli nedenlerle toplumdaki her bireyden farklı haklara sahip kılınmış, başka bir deyişle dokunulması yasaklanmış olan... (bkz: milletvekili) (bkz: dokunulmazlik)
 • ... bazı dükkanlarda, pahalı süs eşyalarının bulunduğu raflarda yer alan uyarı
 • aşkın, sevginin, dostuğun bir insanın her şeyi olmanın sağladığı şeydir.

  siz karşı karşıya geldiğinizde, gözleriniz birleşip, bedenleriniz kucaklaştığınızda her şey susar, zaman durur, her şeyden herkesten kopar iki kişilik dokunulmaz alana taşınırsınız. her şeyini sizin belirlediğiniz, başkalarınca dokunamayan bir alana.

  hani iş yoğunluğunda gelen bir telefon sesidir o ..... o yoğunluğun içinde içinizin ılıklıkla dolduğu, tüm problemlerin kenara kaldırıldığı, sadece iki kişilik olan. sizin gizli barınağınız, kaçıp kurtulup seçmediğiniz insanlardan sıyrılıp her şeyi ile sizin olan.
 • "doğa tutucudur ve akışının değişmesine kolaylıkla izin vermez. anima ve animusun gezindiği özel alanların dokunulmazlığını en sert biçimde savunur. bundan dolayı kişinin anima ve animus yansıtmalarını bilinçli hale getirmek gölge tarafını tanımaktan çok daha zordur." carl gustav jung - aspects of the feminine

  "muhteşem bir daire çizimi, aklında özel ya da gizli bir amacı olan herkesin kullandığı çok eski sihirli bir araçtır. kişi bu şekilde kendisini dışarıdan tehdit eden ve bir sır sebebiyle soyutlanmış olan herkese saldırabilecek "ruhun tehlikelerine" karşı korur. aynı yöntem eski çağlardan beri her şeyden uzakta kutsal ve dokunulmaz bir yer oluşturmak için kullanılmıştır." carl gustav jung - rüyalar

  (bkz: dokunulmazlar), dokunulmazlık