• kendisi bir oyuncudur, çok incelemedim ama büyük ihtimalle ya üniversite mezunudur ya da üniversite öğrencisidir. ülkenin eğitim durumunun özeti.

buyurun
  • kurgu değilse rezillik ya da izlenme oranları düştü programın.
  • dokuzdan dördü çıkaramayan itü mezunu inşaat mühendisinin yaptığı evlerde oturmak

edit : inşaat mühendisleri ve itü mezunlarından bolca hakaret içerikli mesaj aldım genellikle yanlış anlamış olamaz mı minvalinde. inşallah oturduğunuz evlerde, geçtiğiniz köprülerde statik - mukavemet hesaplarını yanlış anlamamışlardır sayın inşaat mühendisleri.
  • heyecan olsa gerek.
  • soruyu yanlış anlamıştır, 3ün 3. kuvvetinden 2nin 2. kuvvetini çıkarmıştır.
  • muhtemelen paniktendir. düşük/orta zekalılar anksiyete halinde ciddi performans düşüşü gösterir.

ancak asıl acı olan, artık üniversite mezunlarının dahi böyle bir işlemi becerememesini olabilir bir durum olarak görmemiz.

not: videoyu izlemedim, gerek de yok zaten.

edit 1 ek: anksiyetesi olan herkesin performans düşüşü gösterdiği yönünde eleştiri aldım. "herkes" aynı oranda göstermiyor. akademik yetenek düzeyi (iq olarak da anlayabilirsiniz çünkü korele) ve anksiyete düzeyi bağımsız değişkenleri, performansa j eğrisi ile bağlıdır. yani yüksek anksiyete düzeylerinda yetenek düzeyi düşük olanlar basit bir aritmetik işlemini dahi yapamayacak kadar "aşırı" olabilecek şekilde, daha fazla performans kaybı yaşıyorlar. bunlar istatistiki ilişkiler; her vakada aynı sonuç ortaya çıkacağı anlamına gelmiyor, eğilimin saptaması.

kaynak psikolojiye giriş clifford t. morgan

edit 4 ek: hacettepe üniversitesi psikoloji bölümü yayınları, 1991 (9. baskı) sf. 115

edit 2 not mot: gerçeklerin çoğunluğu rahatsız etmesi de acayip, olgu bu. olguyu gösterene saldıracağına anla, sonra da artık kendin için mi, çocuğun için mi vereceğin kararlarda, alacağın önlemlerde dayanak yapar, faydalanırsın bilgiden. entride en ufak hakaretamiz, linç eğilimli bir ifade yok, olan yazıldı. hakikatini reddeden, yani hayal içinde yaşayanın sonu belli. bakmamayı sürdürebileceksiniz daha göğe nereye kadar bakalım?

edit 3: aldığım ders: entrileri daha açıklayıcı içerikli yazmam gerektiği.
  • mühendis üçün küpünü almış, olur öyle şeyler heyecandan. hemen gömmeyin. kız kendi bilecekti zaten.
  • instagram ile beyni dumura uğrayan, (bkz: meşazını aldım evet diyorum) gençliğinden farkı olmayan gençlerdendir.
  • kurguysa rezillik, değilse daha büyük rezillik dediğim olaydır. inanılmaz mükemmel eğitim sistemimizin güzide örneklerinden biridir.
  • 9'dan değil 27'den dördü çıkarmış.

kurgu değilse eğer, heyecandan belli ki.
hesabın var mı? giriş yap