şükela:  tümü | bugün
 • blackfyre isyanlarının bir parçası olan dokuzmetelik kralları'nın savaşı, özgür şehirlerin bir olup, dokuzun grubu adlı isyancı bir topluluk tarafından başlatılmıştır.

  aegon v targaryen’in saltanatı sırasında blackfyre'lerin isyanı tekrar ortaya çıkmıştır. maelys blackfyre, essos’taki sekiz başka güç arayanla güçlerini birleştirmiştir. dokuzun grubu adlı bu ittifak birbirlerine yardım edeceklerine dair yeminler vermiştir.

  dokuzun grubu, ihtilaflı topraklar’nın fethinde bir araya geldi ve tyrosh özgür şehri’ni korudu, bu sırada da altındil olarak da bilinen alequo adarys’ı kurdu. basamaktaşı bölgesini de westeros’a karşı verilen savaşta güvenli bir üs haline getirdiler.

  yedi krallık ortaya çıkan bu tehdidin farkına vardılar ve düşmanın tehlikesi daha da büyümeden onları yok etmek için basamaktaşı'nda büyük bir kuvvet gönderdiler. (bu birleşme hareketi daha sonraları beş kralın savaşı’nda bölge muhafızlarının tekrar hareketlenmesiyle olmuştur.) bu gönderilen büyük kuvvet içinde brynden tully ve son blackfyre isyanları’nda altın grubun rütbelilerini –azman maelys- öldüren barristan selmy gibi birkaç tane tanınmış şövalyede vardır.

  bu olay sırasında hoster tully, lord baelish ile tanıştı ve sonradan hoster tully, lord baelish’in oğlu petyr baelish’i vesayetine aldı. blackfyre soyu tamamen yok edildi ki bu başarıda kral muhafızlarından barristan selmy’nin büyük katkısı vardır.

  kaynak