şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir yere giderken uzun yoldan götüren bir kimse içinde kullanılabilir.
  (bkz: kestirme)
 • nitelikli ve niteliksiz olanları vardır.
  örnekle açıklamak gerekir ise:

  üniversitede sıra arkadaşının cep telefonunu çalmak = niteliksiz dolandırıcı
  üniversitede rektörün cep telefonunu çalmak = nitelikli dolandırıcı
 • telefonla arayıp "ben komiser x, pkk sizin hesabınızdan para çekiyor, hemen en yakın atm'ye gidin, telefonu kapatmayın!" diyenleri de türemiş. ya da varmış da benim daha yeni haberim oldu. internette araştırdığımda böyle bir haber buldum, haberin tarihi de 19 temmuz 2011, yani dün. bugün babamı aramış bu herifler. ısrarla, nerede olduğunu ve en kısa zamanda atm'ye gitmesi gerektiğini söylemişler. babam güvenmemiş tabii, sonrası küfür kıyamet. (diye babam anlatıyor ama ben biliyorum ya hayatta da küfür edemez garibim.) adamlar kandırdıkları insanları atm'ye yönlendirip verdikleri hesaba para yatırmalarını istiyor. ama belli olmaz, atm'ye bile gelebilirler. neyse, şimdiden birkaç kişi dolandırılmış böyle. hadi gençler kolay kolay yutmaz da, anneler, babalar kanabilir. uyarınız aile bireylerini, ve ısrarla polisin, bankaların telefonla arayıp para ile ilgili bi istekleri olmayacağını, olamayacağını anlatın. arayan numara 05392148861, tabii eminim bir sürü numaradan da arıyorlardır.

  insanı nasıl panikletiyorlar, "pkk hesaplarınızı ele geçirmiş, derhal şunları şunları yapın, devletiz biz, başkomiseriz bilmemne" diye. hayvan herifler.
 • cep telefonunuzdan sizi arayıp kendini polis olarak tanıtan, hatta uğraşıp arkaya telsiz sesi koyan bile var. yok efendim t.c. kimlik no'nuzu öğrenip dolandırıcılık yapan şahıslar varmış da, yok kimliğinizi kaybettiniz mi, yok efendim kredi kartınızdan para çekiyorlarmış, ekstrenizde bir acayiplik fark ettiniz mi, hangi bankayı kullanıyorsanız, en yakın şubeye gitmeniz gerekiyormuş falan filan da...

  şikayet edeceğinizi söylediğinizde de hemen tel no'larını kullanılamaz duruma düşürüyorlar. geri arıyorsunuz, aa yanlış tel no diyor telesekreter! 0537 028 74 39, kullandıkları numaralardan sadece biri. karakoldaki polis dedi ki, "bir köy var (neresiydi unuttum) sırf bu iş için çalışıyor".

  benim tele dolandırıcı, ankara mamak asayiş şube'den aradığını söyledi misal. adı da duran kaplan'mış. bak bak. oturan boğa gibi. dedim "nereden bileceğim sizin polis olduğunuzu? "hanfendi ekranda numaramız çıkıyor, yalan mı söyleyeceğiz?" dedi. sicil no'sunu istedim, veremedi haliyle. sonra da "seni şikayet edeceğim duran'cııım" dedim, "tamam" deyip kapattı. müsterih olun, kendinizle ilgili hiçbir bilgi vermeyin. adınız ve soyadınızı telaffuz ediyorlar, şaşırmayın...
 • ticaret yapanlar, pazarlamada çalışanlar için söylüyorum;

  bir adam olması gerektiğinden daha rahat tavırlar sergiliyorsa dolandırıcıdır.
  gözünün içine bakınca akıcı konuşması bozuluyorsa dolandırıcıdır.

  para kaptırmayın.
 • genelde kibar ve karsisindakine iyi intiba birakir. bunun icin de kendisinde muthis bir ozguven vardir.
 • 05301088331 numarasının sahibi de buna dahildir. telefonu açınca paralarınızı bankaya kaptırmayın diyor, sana mı kaptıralım it
 • kaybedeceği bir şey kalmamış zeki piç kurusu. *
 • bunların arasında en parlak zekalısı sülün osman'dır.
 • dolandırıcıların en önemli sermayesi çeneleridir, karşılarındaki insanları etkileme ve ikna etme zanaatini iyi geliştirmişlerdir. konuşurken yalan söylediklerini anlamanız neredeyse imkansızdır. son derece sakindirler; rollerini öyle ustalıkla yaparlarki, yılların tiyatrocularını bilehayrete düşürürler. normal insanın yalan söylemesi çok zordur. çünkü konuşurken göz ve vücut diline kadar profesyonel davranırlar.

  profesyonel dolandırıcılar aynı zamanda çok sakin ve sabırlı olurlar.konuşurken kesinlikle güvensizlik belirtileri, heyecan, telaş göstermezler. dürüst, güvenilir imajını verene kadar gerekirse 1 yıl beklerler. güven sağlamak içini karşıdakini yemlerler, tam güveni sağlayınca vurup kaçarlar.

  dolandırıcılar kesinlikle kendi adlarına şirket ya da işyeri açmazlar ama kendi adlarına bastırdıkları kartvizitleri okuyup ona göre davranırsanız yanarsınız. bastırdıkları kartvizitlerde şirket ortağı, holding patronu, ithalat-ihracat yapan iş adamı gibi davranırlar; altındaki arabalarda büyük ihtimalle kiralıktır.

  dolandırıcılar genellikle ülkemizde bol bulunan eğitimsiz, cahil, parayı seven, kendini uyanık gören insanları eğlence ve yemeklere götürerek güven sağlayıp ikna ederek kurdukları ya da yeni devraldıkları şirkete yetkili müdür yaparlar.

  şirkete müdür yaptıkları bu şahısların adına bankalarda hesap açtırıp bankaya güven sağladıktan sonra çek alırlar ,3-5 ay çekleri kesip parasını yatırırlar. tam güveni sağlayınca ve dolandırıcının tuzağına düşen esnaf, tüccar tedbiren bankayı arayıp çeklerinin ödenip ödenmediğini sorduğunda bankacı 3-5 aylık çalışmada problem bulamaz ve çeklerinin ödeneceğini söyler,aldatıcı ufak alışverişlerle esnaf ve tüccarın güvenini kazanıp esas vurgunu yaparak ortalıktan kaybolurlar.

  dolandırıcılar esnafın, tüccarın güvenini kazanmak için gerçek çeklerle alım satım yaptıktan sonra yüklü miktarda mal alarak gerçek çeklerin aynısını renkli fotokopiyle çoğaltıp bu çeklerle piyasayı dolandırırlar. bizzat bankaya gidip göstermedikçe zor anlarsınız.bankaya gitmek zor geliyorsa o zaman aylarca uğraşmayı göze alıyorsunuz demektir, elbette bu durumda kendi düşen ağlamaz. dolandırıcılar genellikle çalıntı çeklerle de mal alırlar. mesai bitimine ve hafta sonuna denk getirip esnafın, tüccarın işyerine giderler.piyasadaki durgunluktan bıkmış ve bezmiş esnafa çok güzel blöf yaparak pazarlığa geçerler. fiatta anlaşır, iş adamı süsü verip kendilerini karşı tarafa iyice kabul ettirir,esnaf ve tüccara araştırma –düşünme fırsatı vermeden ´´işim acil!´´ der, tuzağa düşürürler. yüklü miktarlarda mal satıp para kazanacağını düşünen esnafı gafil avlayıp çalıntı çekleri mesai dolunca verirler ve araştırma fırsatı bulamayan esnafı perişan ederler. dolandırıcıların en belirgin özellikleri, işi aceleye getirip karşıdakine düşünme ve araştırma zamanı veriyormuş gibi davranıp gerçekte bu zamanı vermemeleridir

  dolandırıcılar genellikle yem kullanırlar. herhangi bir tüccar ve esnaftan mal alıp parasını öderler. samimiyet kurup güven sağladıktan sonra kendilerine lazım olacak malların listelerini güven sağladıkları esnaf ve tüccara verip´´´bu malları nerden temin edebilirim?´´diyerek sözde yardım isterler.yahut aldıkları maldan %100 teklif ederek esnafın zayıf tarafından yakalarlar. beraberce gittikleri diğer esnaf ve tüccarsa tanıdığı arkadaşıyla gelen dolandırıcıya arkadaşının aracı olmasıyla ve ´´ben mal verdim parasını aldım!´´sözüne güvenerek genellikle araştırmadan mal verirler. dolandırıcılar birkaç küçük alışverişten sonra esas olan yüklü miktarlarda mal alıp ortalıktan kaybolurlar.geride kalan dolandırılmış esnaflarsa birbirlerine suçu atarak ilişkilerini ve dostluklarını bitirirler. dostun,arkadaşın araştırmasına güvenerek mal verirsen hem malından hemde arkadaşından olursun.

  dolandırıcılar kendi üzerlerine hiçbir şekilde mal mülk, taşınmaz, gayrimenkul, arsa, araba almazlar ama çok güzel blöf ve rol yapıp sanki kendi üzerineymiş gibi davranarak insanları inandırırlar. bizzat kendiniz araştırma yapmadan onlara inanmayın. size vereceği fotokopi, tapu, araba ruhsatının gerçek olmayacağını aklınızdan çıkarmayın. asla söze bağlı konuşmalara itibar etmeyin. bizzat tapuyu gidip araştırın.

  dolandırıcıyla gerçek işletmeciyi, tüccarı ayırmak için önce vergi levhasında bulunan işletmenin kaç yıllık firma olduğuna bizzat bağlı bulunduğu ticaret odaları yada esnaf derneklerinden araştırarak inceleyin. bakın şirket yenimi kurulmuş,yoksa yenimi devralmış, şirket ortağı gerçekten kendisimi? kesinlike araştırın, üşenmeyin, ihmal etmeyin..dolandırıcıların sabrı en fazla 6 ayla 1 yıldır,daha fazla bekleyemezler.

  dolandırıcıların kendilerini çok ağır satmalarına, gösterişli arabalara binmelerine, şık giyinmelerine, iyi bir yerde büro tutmalarına, büyük bir iş adamı gibi hareket etmelerine, konuşmalarına ve davranışlarına göre hareket ederseniz sonradan çok pişman olursunuz. çünkü ithalat ve ihracaat yapan büyük firmalara fason iş gören iş adamı gibi kendilerini gösterirler. sadece konuşarak bunları yaparlar.bizzat kendiniz araştırıp incelerseniz ancak o zaman gerçeği görürsünüz.

  internet sitenize girerek irtibat kuran, sizden mal almak için sıkı pazarlık yapan, peşin fiyatına almak isteyen şahıslar genellikle işlerini mesai bitimine veya hafta sonuna denk getirip sizden aldıkları mal parasını hesabınıza havale yaptıklarını söyleyip dekontu fakslasalar da sakın güvenmeyin. şu anki teknolojiyle çok güzel sahte dekontler hazırlıyorlar,bunu banka memurları bile anlamıyorlar. önceden internet bankacılığından faydalanıp faydalanmadığını öğrendikten sonra sahte dekontu yollayarak aceleyle mallarını istiyorlar.

  ayrıca dolandırıcılar sahte kimlik çıkararak piyasayı öyle dolandırıyorlar. genellikle vatandaşlarının yardımıyla, muhtarların iyi niyetinden ve zaafından, e-devlet projesinin hayata geçmemesinden faydalanarak nüfus bilgileri doğru ama başkasının, fotoğraf yerine kendi resimlerini koyarak nüfus sureti çıkaraıyorlar. sonra nüfus müdürlüğüne gidip kimlik alıyor ve piyasayı bu yolla dolandırıyorlar. bunun önüne geçmek için internette nüfus bilgileriyle birlikte o kişinin resmi mutlaka verilmelidir.

  ticarette duygusal davranıp samimiyet ve arkadaşlığa güvenerek hareket edenler maalesef genellikle kaybediyorlar. 2006 türkiyesinde maalesef aklın ve mantığın alamayacağı yeni dolandırma yöntemleriyle karşı karşıyayız. saf ve temiz insanlarımızın samimiyetinden ve duygusal durumundan faydalanıp dolandırıyorlar."

  kaynak: http://www.cepforum.com/…rum/showthread.php?t=66848

  dolandırıcıyı tanıma kılavuzu

  * çok zekidirler.

  * pratik zekaları gelişmiştir.

  * insanları çabuk ikna ederler.

  * çok konuşurlar ve ağızları iyi laf yapar.

  * soğukkanlıdırlar.

  * yapışkandırlar.

  * çok iyi rol yaparlar.

  * hareketleri rahat ve güven vericidir.

  * çoğunlukla yalnız değildirler, ekip halinde çalışırlar.

  * dolandıracakları insanları önceden gözetlerler, plan ve program yaparlar.

  * insanların dini duygularını, kötü emellerine alet eder.

  * genellikle sahte kimlik kullanırlar.

  * insanların güvenini kazanmak için önce mal alır parasını öderler.
  iyilik yaparlar. eğer büyük miktarda para dolandıracaklarsa 6-7 ay hatta 1-2 yıl
  oyunlarını oynayabilirler.

  - zaman gazetesi, cumartesi eki..