şükela:  tümü | bugün
 • sözlerime başlamadan önce şunu belirtmek isterim: başlığı “bir dolandırıcıyla karşılaşıldığında yapılması gerekenler” olarak açacaktım fakat malumunuz, karakter sınırına takıldı. dolayısıyla aslında yapılması gereken tek davranıştan ziyade birden fazla fikir de olabileceği, başka yazarların da orijinal fikirler verebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurarak başlığı bu şekilde düşünebiliriz.

  işbu entry herhangi bir dolandırıcıyla karşı karşıya kalındığında kendimce geliştirdiğim bir davranış türünü ve ayrıca bir dolandırıcının ifşasını barındıracaktır. bu ifşa ile yeni yeni artmaya başlayan bir dolandırıcılık sahası konusunda da bu konuda habersiz olan yazar kardeşlerimi bilinçlendirmek istedim. biraz uzun bir entry ama sonuna kadar dayanırsanız pişman olmayacağınızın garantisini veriyorum.

  sizlerin de bildiği gibi son zamanlarda ülkemizde dolandırıcılık faaliyetleri artış göstermekte. teknolojinin gelişmesiyle yöntemlerin çoğalmasını buna sebep olarak gösterebiliriz ya da belki de insanlar artık daha çaresiz ve kestirmeden para kazanmanın yollarını daha çok deniyor. televizyonda ve gazetelerde her gün en azından bir telefon dolandırıcılığı haberi duyuyoruz.

  benim bu entryde ifşasını yapacağım dolandırıcı ortamlarda kendisini yeni yeni göstermeye başlayan bir kardeşimiz. kendileri çok uzak diyarlardan, sanki ülkemizdeki çakallar yetmiyormuş gibi nijerya’dan ülkemize düşmüş ve zannediyorum ki bir çete oluşturmuşlar.

  daha önce bir yazar arkadaşımın sahibinden.com başlığındaki bir entryde bahsettiği gibi sahibinden.com’da satmak için ilan verdiğiniz ürünler için size whatsapp üzerinden mesaj atıyorlar. yalancıktan ilgileniyormuş gibi ürün hakkında size sorular soruyorlar. birkaç sorunun ardından ürün için biçtiğiniz fiyatı kabul edip iban, e-mail adresi ve hesap adı istiyorlar. siz bu bilgileri verdikten sonra hemen “bunu nijerya’ya gönderebilir misin?” sorusunu yöneltiyorlar. gönderebileceğinize emin olduktan sonra ise size parayı göndereceğini söyleyip bir süre ortadan kayboluyorlar. daha sonra size bir mail geleceğini o kadar copy-paste bir mesajla belirtiyor ki olayı direk anlıyorsunuz zaten.

  buraya kadar benim nijeryalı kardeşim mesut kabir ile olan muhabbetimin sıkıcı kısımlarını atarak ekran görüntülerini koyalım ve eğlenmeye başlayalım.

  şöyle buyrun;

  öncelikle göndermiş olduğu mail:
  http://i.hizliresim.com/l3y5bq.png

  mailde kendime ait bilgileri sildim. mailin sikkoluğundan duruma uyanıyorsunuz.

  buraya kadar konuşmalarımız:
  http://i.hizliresim.com/gpnmmn.jpg
  http://i.hizliresim.com/l3y5qb.jpg
  http://i.hizliresim.com/gpnmzn.jpg
  http://i.hizliresim.com/yndzj7.jpg

  evet, konuşmalarda da görüldüğü üzere ilk başta tam da anlattığım olaylar dönüyor, doğal olarak inanmıyorsunuz, birkaç sıkıştıran soru soruyorsunuz ve dolandırıcı olduğunu direk anlıyorsunuz. burada çoğunlukla yapılan şeyler: adama küfür etmek, bir daha cevap vermemek, dolandırıcı olduğunu yüzüne vurmak vesaire... ben bunların doğru davranışlar olduğunu düşünmüyorum. bu adamlara çok daha güzel şeyler yapabiliriz.

  dolandırılan insanlar bana göre çoğunlukla kaybettiklerine değil aptal yerine konulmalarından dolayı üzülürler. ne kaybetmiş olursanız olun, "ben nasıl bu kadar aptal olabildim" diyerek dövünürsünüz. işte bunu tam tersine çevirebilecek bir yöntemim var benim. ulan kaç kere uyguladın da yöntem deyip duruyorsun diyenleri duyar gibiyim. çok değil 3 kere uyguladım ama bundan sonra hep uygulayacağım. bu yöntem: hücuma hücumla karşılık verme taktiği.

  şunu bilmeliyiz ki dolandırıcıların pek çoğu aslında akıllı insanlar değiller. özellikle afrikalı olanları hiç değil. sadece kurnaz insanlar ve aşık veysel’in de dediği gibi kurnazlık marifet değil, aptalların tesellisidir. dolayısıyla dolandırılıyor olduğunuzu anladıysanız, bence karşınızdaki insandan daha akıllısınız ve ona kendisinden daha akıllı bir insanın onun silahıyla neler yapabileceğini gösterebilirsiniz. tom ve jerry’de bir bölüm vardı: yine tom, jerry’yi bir gün kovalarken, jerry bir köşeyi dönüyor ve tesadüfen orada bir kanguru varmış meğersek. tom kanguruyu fare sanıp yakalamaya çalışıyor ama kangurudan dayak yiyor. hah işte biz bu kanguru olmaya çalışacağız.

  birinci adım:
  karşıdakine inanmış gibi görünmek için onu zorlamayacak sorular sormak ve sonra da inanmış gibi yapıp istediği işlemi gerçekleştireceğini söylemek. nijeryalı vakasından screenshotlarla devam edelim: (ben karşımdaki çok aptal olduğu için azıcık dalga geçmeye baştan başladım)

  buyrun;
  http://i.hizliresim.com/1vpoaa.jpg
  http://i.hizliresim.com/0lvj38.jpg
  http://i.hizliresim.com/adqr7z.jpg
  http://i.hizliresim.com/1vpora.jpg
  http://i.hizliresim.com/0lvjq8.jpg

  ikinci adım:
  bu adımda taarruza geçiyoruz. avken avcı konumuna geçmeye çalışıyoruz. sizi dolandırarak kazanacağı şeyin çok daha azını bu yolda feda etmesi için bir şey uyduruyoruz. örneğin ben beninli bir dolandırıcı pasaport fotokopimi istediğinde hollanda’dan dönerken, gümrükte bavulumda marijuana yakalattığım için pasaportuma el konulduğunu, bir miktar kefalet ödemediğim takdirde geri alamayacağımı ve paramın da hiç olmadığını söylemiş, daha sonra bu parayı ondan talep etmiştim. emin olun burada sizi aptal yerine koymaya çalışan orospu çocuğunu kandırabilmek için salgıladığınız adrenalini tahmin bile edemezsiniz. nijeryalı case’inde screenshotlar konuşsun:
  ön uyarı: burada muhabbet biraz uzuyor. ilk birkaç fotodan sonra nasıl ondan para talep ettiğimi gördükten sonra sıkılmaya başlarsanız üçüncü adıma geçebilirsiniz. ama bence yine de okuyun.

  http://i.hizliresim.com/kgrd2j.jpg
  http://i.hizliresim.com/lzp5j0.jpg
  http://i.hizliresim.com/moy359.jpg
  http://i.hizliresim.com/yndr8n.jpg
  http://i.hizliresim.com/bvx5mq.jpg
  http://i.hizliresim.com/qvxoxg.jpg
  http://i.hizliresim.com/njp3pb.jpg
  http://i.hizliresim.com/vxzvym.jpg
  http://i.hizliresim.com/bk8dqg.jpg
  http://i.hizliresim.com/jqlydw.jpg
  http://i.hizliresim.com/jqlyew.jpg

  üçüncü adım:
  eğer ikinci adımda başarısız olur ve adamı dolandıramazsanız bu adıma geçebilirsiniz. karşınızdakiyle dalga geçin, korkutun ne bileyim hıncınızı alın lan. küfür etmeden ince ince taşak geçin işte. ben ne mi yaptım? benim en güldüğüm kısım burası:

  http://i.hizliresim.com/erl4yd.jpg
  http://i.hizliresim.com/lzpwaz.jpg
  http://i.hizliresim.com/bk8d5n.jpg

  evet burada görüldüğü gibi nijeryalı kardeşimiz korkup beni whatsapptan engelliyor ve muhtemelen şener şen koşusuna başlıyor. biz evelallah hırsızın, dolandırıcının mağdur olduğu ve desteklendiği bir ülkede yaşam mücadelesi veriyoruz sen kim köpeksin amk nijeryalısı? yer mi anadolu çocuğu? yemesin lütfen, umarım bu entrym en azından bir kişiyi bu allahın nijeryalılarına dolandırılmaktan kurtarır.

  son olarak ingilizcem hakkında özür diliyorum. çok iyi bir ingilizcem yok. dolayısıyla gramer ve yazım yanlışları yaptıysam affola.

  edit: @sene69'un uyarısıyla hukuki açıdan sıkıntı yaratabilecek kısımlar silinmiştir.
 • akilda kalmasi amaciyla.

  haber
 • lafı dolandırmadan oradan uzaklaşmak.
 • (bkz: #39081227)
 • kişisel yöntemim burçlar damarından konuya girmek. daha önce bu yöntemi yarım yamalak denemiştim ama hem o anda başka bir şeyle meşgul olduğum için hem de acemilikten ayarı tam tutturamamıştım ama bu fırsatı kaç zamandır kolluyordum ve sonunda geçenlerde rahatça uygulama şansı buldum. telefonu annem açmıştı. dolandırıcı standart motorize laflarını önce anneme bir güzel geçerken kulak kabartıp duyabildim. ama annem, dur evladım oğlumu vereyim deyince dolandırıcı tıpatıp aynı kelimeleri bir de bana söylemeye başladı. ne dediğini hiç dinlemeden, derhal burcunu sordum. burcunuz nedir dedim. ama hep naif naif, hep sakin. dolandırıcılar telefonda belli bir tempo tutturuyorlar, yutkunup muhakeme etmeye imkan tanımayan bir hızda konuşuyorlar ama kendi metronomunuzdan şaşmayın. kelimeleri tek tek, bir zeki müren titizliğiyle telaffuz etmek çok iyi netice veriyor. veya farklı aksanlar deneme merakınız varsa dolandırıcı seansları iyi bir vesile oluyor. benimkisi, biz internet suçları bürosundan arıyoruz gibi bir şeyler söyledi ama cümlesini yarıda kestim hep. ısrarla burcunu sordum. ne derse desin aldırış etmeden cevap alıncaya kadar ısrarla soruyu tekrarladım. burcunuzu bahşetmezseniz sizinle suret-i katiyete konuşmaya devam etmiyciim beyefendiciğim dedim. zeki müren mode /on. baktı ki başa çıkamayacak, derin nefes aldı, salladı bir burç, aslanım ben dedi. ilk tepkim, ay inanmıyorum oldu. biliyor musunuz, en başından tahmin etmiştim çünkü çok etkileyici bir ses tonunuz var dedim kıroya. aslan burcu liderdir, cesurdur, gözüpek ve merttir diye saydırmaya başladım. sanat güneşimiz gibi konuşunca hafiften bir gay havası kaçınılmaz oluyor haliyle. dolandırıcının ayarı tamamen kaçtı, oyun planı bozuldu. baktı ki pürüz çıkıyor, fondaki kolpadan gelen telsiz seslerini sıklaştırmaya başladı. ben de bu kez yükselenini sordum. soruları soran ve oyunu kuran kişi o değil ben oldum, rolleri değiştik. o esnada dolandırıcı karşısında gerçekten saftirik bir burç manyağı mı var yoksa ince ince makaraya mı sarılıyor, onun muhasebesini yapıyordu kafasında çünkü saf salak homo bir zodyakçı ile muhatap oluyorsa yolması daha kolay olacağı aşikardı. sırf benim salağın teki olma ihtimalim yüzünden bir türlü telefonu kapatamıyordu, sırf o kumar yüzünden oyalanıyordu. ama onca ısrara rağmen yükselenini söyletemedim. bir ara bu telefon size mi ait diye sordu. ben de zaten bu oyundan sıkılmıştım. hayır canım, annene ait bu telefon. istiyorsan çağırayım anneni, şu anda duşta kendisi, dedim. bu cümleler bir başka arkadaşımın dolandırıcılara karşı sarfettiği bir replikti. yani o anda doğaçlama gitmedim, hazır bir kalıp kullandım. karşılığında acaip küfürler saydırıp şak diye kapattı. ama artık antremanlıyım, bir daha denk gelirsem, daha derli toplu bir kurguyla çıkacağım karşılarına. telefon dolandırıcıları akape ekosisteminin kaçınılmaz kazalarından, erdoğan rejiminde hayatın olağan gerçeklerinden biri. o yüzden beni çok bekletmeyeceklerine güveniyorum.

  .
 • 17 kasım 2016 nijeryalı dolandırıcı rezaleti olarak başlığı açılsa daha fazla ilgi görecek olay. ülkenin uluslararası imajı o kadar boktan ki nijeryalılar bile türkleri yolunacak kaz gibi görüp kazıklamaya çalışıyorlar. yoğun gündemde başlığı arada kaynatıp bu kurnazlara para kaptırmazsınız umarım.
 • karsılasmadan önce en az bir dövüs sporu öğrenilmeli ki karsılasmaya dahi tesebbüs edilemesin
 • sahibinden ve nijerya dolandıcılığı ile benim de karşılaşıp yaptığım eylemdir. aynı şekilde boko haram kozunu kullandım, tırstı ve kaçtı