şükela:  tümü | bugün
 • tamam normaliyle dalga geçmeyelim de şunla nasıl dalga geçmez insan?

  (bkz: kendini allah olarak tanıtıp dolandırıcılık yapmak)

  -kitap yolladıydım sana okudun mu?
  +okudum
  -beğendin mi peki?

  yani az biraz da değil o zamanın parasıyla hem de 2.5 trilyon yahu
 • instagram; bir e-ticaret sitesi, bir online pazar yeri değil. satıcı, sana hiçbir garanti sunmaz ve yaşadığın mağduriyette bir muhatap bulamazsın. tüm bunları es geçip resmi, faturalı satış yapanları es geçip dolandırılıyorsan dalga geçilmeyi hak ediyorsundur. %90 yağış ihtimali olan bir günde dışarıya şort ve tişörtle çıkıyorsan kendinden başka suçlu da aramayacaksın.

  ayrıca arkadaşlarla aramızda saadet zincirine para kaştıranlarla da dalga geçiyoruz. dünyanın en belirgin dolandırıcılık yöntemine hâlâ para kaptıran dehalar var.
 • https://www.dailymotion.com/video/xnr0nh

  şimdi bununla dalga geçmeyip ne yapacaksın değil mi? hayattaki hemen her şey gibi, bağlama göre uygun yahut uygun olmayan bir eylemdir.
 • instagram'dan alışveriş yapmak nedir ya? instagram e-ticaret sitesi mi? devlete vergi mi veriyor? kaydı, belgesi var mı? fatura kesiyor mu? instagram'dan dolandırılan insana asla acımam. aynı şey illegal bahis siteleri için de geçerli. yasal olmayan bi şey yapıyorsan sonucuna katlanırsın.
 • iş yerindeki bir arkadaşım 179 liraya orjinal columbia mont almaya çalışmıştı, mont yerine adi bir yağmurluk yanında da hıyar gönderdiler.
  aylarca kahkahalar atarak güldüm, hala gülüyorum.
  sen 1000 liralık montu 179 liraya alamaya kalkarsan, çakallık öyle olmaz böyle olur diye diye öperler seni.
  kimse kusura bakmasın bu tarz dolandırıcılık hikayelerine çok gülüyorum hatta varsa böyle olay anlatın beraber gülelim.
 • amerikali unlu bir dolandirici*, "durust bir insani dolandiramazsiniz" demisti. keza sulun osman'in "beni dolandirmaya calismayan kimseyi dolandirmadim" lafi var.

  ciftlikbank magdurlari calismadan hayvan gibi para kazanip tosun'u utme pesindeydi mesela. kimin utuldugunu gorduk hahahaha.

  canan karatay dolandirildiginda herkes cok sasirmisti, profesor nasil dolandirilirdi, ama ben sasirmamistim bu sebeblerden dolayi.
 • bak canım:
  bölüm 1:
  -ahahaha, mal gibi çalış sen sabahtan akşama, ben parayı çiftlik banka yatırdım, koyunum tavuğum var, onlar çalışacak ben yiyicem bundan sonra, gel seni bizim çiftlik bank'a inek olarak alalım ahahaha
  + la oğlum olmaz bak öyle şey, kimse kimseye havadan para vermez
  - hassiktir lan, küçük adam seni, bu kafayla aha anca böyle sürünürsün, senin kafan almaz

  bölüm2:
  - ahahaha, mala bak, kazıklanmış, instagramda benim arkadaşın arkadaşı var, aynısını yarı fiyatına veriyor
  + oğlum, emin misin? aynı mal değildir bak o, mümkün değil veremez, maliyeti kurtarmaz
  - hassiktir lan, herkes senin gibi saf mı oğlum, benim gibi çakal olucan, yoksa daha çook kazıklanırsın, alayım mı sana da bi tane? 20 lira fazlaya satayım, nasıl olsa alışıksın kazıklanmaya, ahahaha

  bu kişilerden bahsediyoruz.
  dalgayı geçmek değil bi yerlerine sokmak lazım aslında da, humanist takılıyoruz az biraz vicdanlıyız.

  şimdi bak: adam tarla satın almak istemiş, ama karşı taraf tapu memuruyla filan bir olup parayı alıp kaçmış, bunu yazsa buraya kimse dalga geçmez, destek üstüne destek yağar, avukat filan bulunur. adam mağazaya gider veya e ticaret sitesi olan güvenilir firmadan sipariş eder, firma yollamaz, buralar linçle dolar. yani makul alışverişlerden doğacak dolandırıcılıklarda kimse kimseyle dalga geçmiyor, aksine kendi dolandırılmış gibi dolandırıcının peşine düşüyor. bir şekilde de çözülüyor buradan olay. ama şimdi gelip diyorsun ki "ben ona 1000 lira verdim, karşılığında o bana 50.000 lira verecekti ama vermedi!!!" neye binayen? neye karşılık? hangi kaynaktan? sordun mu? "300 liraya sıfır laptop dediler, ama göndermediler" sen alırken sordun mu, "nerden geldi bu laptop? bunun içindeki parçaların bazıları bile tek başına 300 liradan fazla eder," hayır sormadın, içinden dedin ki "kesin çaldı bunlar bi yerden, siktiret, çaldıran da salak olmasaydı". bunu dedin lan, inkar etme, bunu dedin. burada mağdurlarla değil, ava giderken avlananlarla dalga geçilir dostum, bunu aklına sok.
 • bir yerde mustehaktır.

  bakın şu başlığa tayfun demir, bu adam sabıkalı bir dolandirici. şimdi de sokak hayvanlarına yardım tezgahiyla insanlardan bağış topluyor. başlık altında insanları uyarmaya çalışıyoruz, adamın tüm geçmişini ortaya döküyoruz, polisin adamı kelepceleyip götürdüğü video var, adamın evinden çıkan sahte kimlikler, binlerce lira var, bir sürü delil var ama bir grup mal çıkıp bize sataşıyor. neymiş? adam hayvan seviyormuş, gerisi onları ilgilendirmezmiş.

  şimdi bu adam dolandirilinca üzülür müyüm? beter olsun gerizekalı.
 • bu ülkede 5 kavanoz bala 100 lira verip "bu bal sahte! dolandırıldım" diye feryat eden adam var. akıl ve mantığını kullanamıyorsan insanlar da seninle dalga geçer. her olay için geçerli değil tabi ki bu. aklın devre dışı kaldığı alışverişler vardır. onları kastediyorum.

  penis büyütücü siparişi verip kendisine büyüteç gönderilen adam da dolandırıldım demesin mesela.
 • (bkz: schadenfreude)