şükela:  tümü | bugün
  • şiddetli ağrıyla* yüzleşmek zorunda kalındığında ve oral yoldan alınan ağrı kesiciler kifayetsiz kaldığında acil müdahalede serumla verilebilecek ilaç. tam dozda kesin etkili olup, ağrının tozunu attırır, esamesini okutmaz.
  • trigeminal nevralji tedavisi gördüğümde 1 hafta kullandığım damar yoluyla aldığım ilaç 6. günden sonra ağrı eşiğimi düşürdüğü için bi boka yaramadı o ayrı mesele
  • pethidin içere narkotik analjeziktir.bağımlılık yaptığı için kırmızı reçetle verilir, kanser gibi çok şiddetli ağrılarda kullanılır.
  • ağır ameliyatlardan sonra* yoğun bakımda, ağrıdan/depresyondan dolayı hayata küsmüş ve tüm yoğun bakım ekibinin ecdadına küfür eden hastalara önce bir 5'lik yapılır.

hasta birden kelle pozisyonuna geçer. herkesi sever, bir anda sevgi kelebeği olur.
    sonra bunun etkisi geçer ve hasta tekrar zombi olur. yoğun istek üzerine bir 5'lik daha verilir. hasta tekrar sevelim birbirimizi moduna geçer. insanların uyuşturucu batağına nasıl saplandığını bizzat anlar.

yaklaşık 1-2 saat sonra bunun da etkisi geçince hasta üçüncü kez ister ancak hastaya "babayı alırsın" anlamına gelecek hal ve hareketlerde bulunulur.

kesinlikle alışkanlık yaptığı ve nöbet/yorgunluk/stress/kan revan içindeki bazı doktorların gece nöbetlerinde ellerinin altında kolaylıkla bulunmasından dolayı müptela oldukları rivayet edilir.
  • her seferinde allah bulandan, reçeteye yazandan, enjekte edenden razı olsun dediğim fmf atakları sırasında yaşadığım çıldırtıcı ağrıları kesebilen tek ilaçtır. aslında ağrı azalmaz ama siz öyle bir ruh haline girersiniz ki
    -yemişim peritoniti sana bişey olmasın doktorcum
    şeklinde bir söylem içinde gülümsemeye başlar kafayı tam olarak bulunca da yüksek ateşin de verdiği o yorgunlukla uykuya dalarsınız.
  • final donemi bobrek tasımı dusururken aldıgım mucize yardımcım. hayatımda hiç bu kadar mutlu bir final donemi gecirdigimi hatırlamıyorum.
  • şiddetli ağrılı ,kırıklı bir kaza sonrasında acil servisteki morfini takriben , hastanede yatmaya başladığım ilk gece itibariyle tanıştığım ilaç. bir nevi uyuşturucudur ve genellikle ilk doz sonrası bağımlılık yapar.ilk başlarda serumla birlikte verirlerken daha sonra sizi olaydan soğutmak için bacaktan yapmaya başlıyorlar. etkisi 3-5 dakika içinde başlıyor ve yaklaşık 2 saat boyunca " yemişim kırığınıda hastanesinide kazasınıda, bu dünya , çiçekler böcekler ne de güzel şeyler böyle" gibi bir ruhhali kaplıyor bünyeyi. zaten kısa bir süre sonra hemşireler bağımlılık riski nedeniyle dolantini kesip novalgin türevi şeyler vermeye başlayınca tekrar normal dünyaya dönüyorsunuz.

bağımlılık durumuna dair bir örnekse ;

(6 doz devirmiştim dolantinle , 6 gündür yatar pozisyonda olduğum ve hastane odasından çıkamadığım için sigara içemiyordum , bulduğum ilk tekerlikli sandalyeye kendimi attım ve hastane bahçesine kaçtım)

viciousnomad - (şakayla karışık) hocam bu dolantin hastanede nerde bulunuyor ?
    önüme çıkan ilk doktor - eheh aman sakat şeyler bunlar ,adamı direk bağımlı yapar valla
    v - peki bağımlı olduğumuzu nerden anlıyoruzki ?
    ö - mesela hastanenin bahçesinde önüne çıkan ilk doktora dan diye dolantin sormandan anlayabilirsin...

tırstım bu cevap karşısında ve hastaneden çıkana kadar uzak durdum o şeyden..
  • akut batın (peritonit) ağrısı çekenler bilir, yorganları yırtar, ağrıdan kusarsınız. yatakta hangi pozisyonda yatarsanız yatın ağrınız bir nebzecik azalmaz. gözünden yaş gelir adamın. işte o anlarınızda yapılan birkaç cc dolantin size tarifi olmayan bir rahatlama verir. ağrı aynı yerde durmaktadır aslında ama sizde bir gevşeme, bir koyvermişlik duygusu olur ki anlatılır gibi değil. alnınız boncuk boncuk terler ama yüzünüze salak bir gülümseme yayılır. yatakta kıpırdadığınıda ağrının aslında orada aynen durduğunu anlarsınız. ama ne gam. eyytterebea'ya bağlarsınız. "ağrırsan ağrı aq" dersiniz. hatta yataktan doğrulup, 5 saattir kusan siz değilmişsiniz gibi "ya annem bi çay koy, peynir meynir ne var" demeye başlarsınız. işte dolantin o ağrıya rağmen bu mucizeyi / bu transformation'ı sadece 20 dakika içinde gerçekleştirir. kafka'daki hamamböceği iken bildiğin adam formatına dönüş hepi topu 20 dakika sürer. nedensiz bir mutluluk da cabası. sanki yazlık kasabada sahilde demleniyormuşsun gibi bir duygu.
    rahmetli anneannem bazı aletleri (bulaşık makinesi, mutfak robotu ) çok severdi. ve her kullanışında "ay bunu yapanın, keşfedenin ateşi az olsun" derdi. (kesin cehennemde yanacak da bari ateşi kısık olsun). ben de dolantini bulan arkadaş için benzer bir duayı ediyorum.bu ilacı yapanın ateşi az filan olmasın, kendisi doğrudan cennette ağırlansın.
  • bir ekşi sözlük yazarı.