*

 • dolapdere'de pazar günleri kurulan bit pazarıdır. taksim elmadağ'dan a$ağı indiğinizde ı$ıklardan direkt kar$ıya geçerek gidebilirsiniz. apik işkembecisinin arka paralel sokaği boyunca kurulmaktadir.
 • sabah erken saatte gitmek gerekir. her tezgahtan tadını çıkararak yavaş yavaş, tekrar tekrar geçilmelidir. ilk seferinde gözünüzden kaçan bir ayrıntıyı ikincide veya üçüncüde yakalayabilirsiniz. ayrıntılar sizi alır, bir yerlere götürür.

  her çeşit ama her çeşit insanla karşılaşırsınız. eğlenceli, fantastik bir yolculuk gibi pazar sabahınıza renk katar, güne başka türlü başlarsınız.
 • tuhaflıklarla dolu, hoş bir yer. poposuna parlak yeşil renkte tayt geçirmiş, elinde çuvalla alışveriş yapan şişman zenci bir kadınla kendi eskimiş eşyalarını, küçülmüş kıyafetlerini bir liraya satan çingene çocuğu, "hakiki viski" diye artık küf tutmuş şişeleri satmaya çalışan adamı aynı karede görebilirsiniz. ayrıca kaçak sigarası pek çok yere göre daha ucuzdur.
 • çoğunluğu çer çöp olan mallar içinde ilgi çekecek birkaç mal satıcılar tarafından iyi bilinir. tabi onlar için şok edici fiyatlar savururlar. adamına göre biçilen fiyat o malın sıfırını bile geçebilir bir sakınca yok. (giriş)
  müşteri de birbirinden alakasız ürünler arasında dolaşırken her bir şeye tavşan gibi atlayıp bu kaç para bu bu bu diye sormaktan sıkılır. sadece iyi mallara yönelir ve orada da satıcıların çakallığını görüp bir an önce siktirip gideyim burdan sinyali verir. (gelişme)
  bana göre müşteri için bu pazarın asıl olayı çer çöp içinde yapılan keşiftir. kazıklarım derken bezdirip kaçırmamak gerekir. her malın üzerinde 3 5 fiyat yazması satışları coşturacak iki tarafın da umutsuz beklentilerine derman olacaktır. (finito)
 • playstation 1'i sadece 10tl karşılığında satın aldığım fantastique pazar.

  edit: imla.
 • levent sosyete pazarı'ndan sonra gezmesi en zevkli ikinci pazar (üçüncüsü de avm tipi bit pazarı olan tchibo).

  ikinci el ürün de var yedinci el de. masumiyet müzesi'nin balta girmemiş, medeniyet görmemiş hali gibi. arada gidip kolaçan etmek lazım. yandexle gidecekseniz feylesof sokak diye aratabilirsiniz.
 • tam hırsız pazarı amına koyim. 2 anlamda da, hem satılan şeylerin en az yarısı çalıntı, hem de pazar hırsız dolu. bi ucundan bi ucunu dolaşamadan 3 defa cüzdanı yokladılar amk. ses de çıkaramıyorsun çingeneler birleşip linç edecekler diye... çoraba 50 lira sıkıştırıp anca öyle devam edebildim gezmeye.

  gözü karartıp gitmeye karar verirseniz götü kollayın yani.
 • bu pazara gidipte özellikle elektronik eşya alışveriş yapanların insanlığının olmadığını, bu pislik ve lanete zemin hazırladıklarının farkındalar mı bilemiyorum. insanların eşyalarını çalıp, o insanları delicesine madur edip sonrasında üç beş kuruşa bu pazarda satıyorlar. bu pazardan alış-veriş yapan insanlar olduğu için bizim evimize, bizim arabamıza hırsızlar giriyor.

  üç gün önce arabamın çamını patlattılar, içinden airbag i söktüler ve tüm valizimi ve bilgisayarımı çaldılar. sonrasında bu pazara giden gerzek arkadaşlar benim gözüm gibi baktığım çalıntı malları alıyorlar. bu nasıl bir pervasızlık, nasıl duyarsızlık, iğreniyorum bunu yapanlardan da burada sanki iyi bir bokmuş gibi alışveriş yaptığını anlatanlardan da.

  edit: çalınan eşyalarımı görürmüyüm diye bugün gittim, 2:30 saat tüm tezgahları gezim, maalesef göremedim.

  gözlemim şu şekilde oldu:
  *genel olarak tezgah açan kitle romen vatandaşı ancak elektronik eşya satışına doğulu kesim hakim.
  *sabah saat 6:30 civarı oradaydım neredeyse bütün tezgahlar açılmıştı ve baya kalabalıktı.
  *yeni birisi tezgahını ilk açtığında genelde çevresinde insanlar birikiyor ki yeni bir şeyler var mı diye.
  *pazar boyunca en çok kullanılan kelime, orjinal sanırım. tüm tezgahtarların ağzından "orjinal", "orjinal bu" lafları duyuluyor.
  *bir tezgahtar bir adama, orospu çoçuğu tüm tezgahı dağıttın diye küfür ederek gönderdi.
  *girdiğim üç sokakta atışan tezgahtarlar gördüm. yer kavgası yapıyordu.
  *çok dikkat etmedim, zaten cüzdan filen de götürmedim ancak üç kişinin sırt çantası açık gezindiğini gördüm, muhtemelen sırt çantalarını açmışlardı.
  *trajikomik: bazı tezgahlarda bildiğin eşantiyon olarak verilen dolma kalem satıyorlardı, yani öyle birden çok filen değil, bildiğin bir tane dolmakalem!
  *tezgahtarların pazarlık anlayışlar çok vasat.
  *pazarın sonuna 4 hintli tezgah açmış ancak nasıl bir tezgah yüzlerce eski telefon, bilgisayarlar, ıvır zıvır yüzlerce elektronik eşya. hindistandan mı getirdiler bu kadar malı merak ediyorum. birisi geldi bir poşete telefonları salatalık koyar gibi doldurdu 50 tl verdi gitti. 1 poşet eski telefon.
  *elemanın teki eldivenli geziyor pazarda, tezgahtar sordu ne böyle robokop gibi geziyorsun. eldivenli cevap olarak "ne dokuncam pis pis şeylere, ne idüğü belirsiz çalıntı mallar" dedi. komik olan sanırım kendisi de çalıntı mal satanlardan.
  *iyi giyinimli iki genç geldi, 350 tl ye asus bir dizüstü bilgisayar aldılar ve ayrıldılar.
  *elektronik eşya alıcıları bu çalışıyor mu sorusuna tüm tezğahtarların standart cevabı: -ben baktım çalışıyor. -deneyebilir miyim?, -arkadaşım ben denedim çalışıyor. sorun şu nasıl açıldığını bilmiyor ama !!!

  tüm tezgahları 3 defa gezip elime sadece ama sadece bir şey aldım. aldığıma da çok pişman oldum, yanlış olmasın satın almadım, elime aldım ve bıraktım. o da çakıydı. hiç ilgim olmaz ancak elime alasım geldi ve sonrasında ulan buradaki çakıya el sürülür mü yarın biri onu satın alıp birisine saplasa sonra benim parmak izimden, ben gitmiyim bok yoluna tedirginliği ile geçirdim ve defolup gitmek istedim bu ortamdan.

  bir daha da gitmem. hele o elektronik eşya alanlar umarım aldıkları eşyayı kullanamazlar, ellerinde patlar.
 • istanbul'un çöplüğüdür. uzun dar bir sokağa kurulur. sokağın başından pazara girerken çöplüğe girdiğinizi sanırsınız. elektronik cihazlar genelde çalışmaz. çalışanlarıda değerinin çok çok altına alamazsınız. fiyat sorduğunuzda ilk aldığınız teklif abartıdır. pazarlıkla dörtte birine kadar düşer. pazara gelen müşterinin çoğunluğunu giysi vb. ihtiyaçlarını karşılamaya gelen insanlar oluşturur. antika, hobi için arayış içinde olanlar azınlıktadır. pazarda gezinirken cüzdan ve çantalara dikkat edilmelidir. çünki sıkışık bir yürüyüş sizi bekleyecek. ben bugüne kadar pazqardan; kitap, gözlük, çalışmayan bir telsiz, ve pil aldım. güzel parçalar nadiren denk gelir onlarada yüksek fiyatlar çekerler. pazara sabahlarına erkenden ve olağanın dışında başlamak için tavsiye edebileceğim bir aktivitedir. pazar 11 e doğru bitmeye başlar. ordan taksime geçip bi istiklal turu, çay vs. yapıp iskeleden kadfıköye geçebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap