şükela:  tümü | bugün
  • kemalistlerin ödünü kopartan kurmuş. ağzına sıçtığımın gerizekalısı. dolar 2.10'dan 1 yılda 3 lirayı gördü hala ne konuşuyorsun lan?
  • zıplamazsa amına koyayım. kaç senedir çalışıyorum vergi veriyorum, baba parası yiyen sorumsuz değilim.

12 senedir istikrar diye diye yok sik göt şu bu diye diye allah'ın mahalle muhtarı olamayacaklarına ortadoğu avrupa arasında koca ülkeyi emanet ettik amk. her yerde ayrım, her yerde ötekileştirme, her yerde dindar görünüp kendini peygamberle kıyaslama binbir türlü ikiyüzlülük kadına şiddet cabası.

et yemiycem sebze yiycem ulan, bilgisayar almıycam eskisiyle idare edicem, ev almıycam kirada oturucam, 1 çalışıyorsam 1,5 çalışıcam.

sikerim krizini de istikrarını da.

zıpla ulan dolar, zıplamazsan amk.

sana da su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.
  • kabaca 3.0-3.5 tl/usd pariteye kadar yolu var. bir gecede olmaz, ama eninde sonunda varacağı ve stabilize olmuş sayılacağı değer budur. bunun dışındaki her türlü söylem wishful thinking, politik baskı, "fitili ateşleyen ben olmayayım" ve sair düşünceler altındaki beyanatlardır. aradaki dalgalanmalar, ancak esas depremden önceki ufak gerilim boşalmalarına benzetilebilir.

kabanın kabası bir hesap, şuradaki tcmb datalarıyla yapılabilir: http://evds.tcmb.gov.tr/…ctory/evdpw/rpt/745656.csv

nisan 2003: üfe=100
    nisan 2003: tl/usd=1.61

temmuz 2013: üfe=217
    temmuz 2013: tl/usd=3.49 (olmalıydı)

yukarıdaki hesaptaki sapma payları nedir?

- tüfe ya da üfe değil, ikisinin ortalaması alınmalıydı,

- tl'nin enflasyonundan doların enflasyonu düşülmeliydi,

- o tarihteki 1.6 tl/usd paritesi tesadüfün iğne deliği olarak doların aşırı yüksek olduğu bir nokta olabilir. bir noktada kesip bakmak yerine, birden fazla örnekleme yapılmalıydı,

- açıklanan üfe/tüfe rakamları bastırılmış değerlerdir. hükümetler, hiçbir zaman enflasyonu olduğu gibi göstermezler, habire sepetin içindeki malzemelerle oynarlar, kimsenin işine yaramayan ve gündelik hayatı etkilemeyen malzemeleri dahil ederler vs.

yukarıdaki -hesabı saptıracak- etkenlerin kabaca birbirlerini karşılayıp, hata oranını düşürdüklerini kabul edersek, en başta verilen 3.0-3.5 paritesi uçuk bir varsayım değildir.

bir ülkenin parasının değerinin diğer bir ülke parasına karşı kendi enflasyonu eksi karşılaştırılan paranın enflasyonu kadar değişmesi gerekir. normal şartlar altında bu böyledir. bunu değiştirecek dış etkenler savaş, doğal afetler gibi ekonomiyi de etkileyecek büyük sarsıntılar ya da büyük ekonomik atılımlar olabilir. geçen sürede bunların hiçbiri olmadığına, memlekette petrol de keşfedilmiş olmadığına göre, yukarıdaki hesaplama -kaba olmakla birlikte- yol gösterici olabilecek bir hesaplamadır.

herkesin ayağını bu yorgana göre uzatıp, temkinli olması gerekir.
  • 2013, haziran. sosyal medyanın ulaşabileceğim hemen her yerinde (burası dahil) bir anons yaptım.

o zamanlar dolar 1.80 dolayında. şunu özellikle yazmıştım mesela:

"sakın dolarla borç almayın. ne kadar paranız varsa dolar alın. uzun vadede 2.5 tl olacak"

herkes benimle taşak geçti.

hak ettiniz bunu ibneler. dolar haziran'a kadar 3 tl barajını geçecek. görürsünüz.
  • amerika'nin isi gucu birakip turkiye'nin bolgedeki gucunu kaybetmesi icin degerini yuksek tuttugunu dusunen denyolari gosteren para birimi.
  • türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası bir firmanın finans müdürü olan arkadaşları göt edecek para birimi.
    son yirmi yılda dolar hiç bir zaman 4-5 ayda 0.4 tl birden düşmemiş. sadece 2004te ancak bir yılda ve de %9.4 büyüme performansı gösterdiğimiz bir zamanda 0.39 tl düşmüş. bu da aslında bir düşüş değil, kriz döneminde dolarda görülen aşırı şişkinliğin inmesidir. minik minik büyüme rakamları gösterdiğimiz ve de ekonomimizin durağanlaştığı bu dönemde, 4-5 ayda 0.4 tl düşüş bekleyen kişi finans müdür değil cehape genel müdür bile olamaz. ( no offence:) )
  • 1,93ün altına inerse böbreğimi satıp alacağım amerikan para birimi.
  • neden bir khk ile 2 liraya indirilmediğini merak ettiğim para birimi.
  • kimsenin geleceği hakkında mantıklı yorum yapamadığı para birimi. tvde ekonomist geçinen bazı dallamalar dolar düşüyor vay efendim zaten abd iktisadi verileri şöyleydi düşmesi normal daha da düşer diyor ertesi hafta dolar fırlıyor vay efendim fed zaten faiz arttıracak piyasa bunu satın alıyor diye zırvalıyor daha da artacak diyor.

ulan yaprağım biriniz de çıkın dolar düşmeden düşecek yükselmeden yükselecek deyin de ekonomist olduğunuzu anlayalım. aslında bir boktan anladığınız yok. yükselirken yükselecek, zaten yükselmeliydi de; düşerken de şundan düştü de aq. sanki iktisat sadece durum tespiti yapmaktan ibaret.

dinlemeyin bunları dostlar. ben sizi önceden uyarıyorum ben dolar aldığımda satın; sattığımı duyunca alın. altın için de geçerli bu durum bu ekonomist geçinen tiplere itibar etmeyin.
  • ekonomiyi kurtarmak için tüm birikmişimi döktüğüm para birimi. 8 haziran sabahi 2.80 den aldım. bugün 2.69 kismetse 1 liraya kadar düşürüp ülkeyi kurtaracağım.

not: kismetimin ırzını sikeyim.