şükela:  tümü | bugün
1267 entry daha
  • öncelikle ekonomiden anlamayan bi solucanım ben.
    anlayamam ki işte :) mit'nin yayınlamıs olducu public ders videolarını izliyorum ama introduction seviyesinde sonucta.

faiz oranı yükselince düşeceği düşünülen para birimi. yani öyle yazıp çizenler var.
    diyelim ki ben aşırı zengin amerikalı yatırımcı bi solucanım, örneğin türkiye merkez bankası faiz oranını arttırdı; faizden daha fazla getiri elde etmek için bütün dolar yatırımımı türkiye'ye getiriyorum çünkü faiz oranı kendi ülkemdeki orandan daha fazla. ondan sonra dolarlarımı bi süreliğine türkiye'de piyasada tutuyorum. doğal olarak türkiye'deki dolar rezervi bi nebze de olsa artmış oluyor bu da doların türk lirası karşısında az da olsa değer kaybetmesine neden oluyor. dolar düşüyor. yani böyle mi işliyor yoksa ben anlamayan biri olarak iyice çorba mı ettim durumu?

:)
  • normalde böyle işliyordu ama teorilerde, iktisat kitaplarında kaldı artık bu gibi durumlar. artık türkiye pek güvenilir bir ülke olmadığı için merkez bankası ne kadar faizi arttırsa da akşamına abd de olumlu bir açıklama yapılır ve yatırımcılar tekrar dolara yönelir. böylece noldu faiz artarken dolarda artmış oldu. türkiye de ekonominin en iyi olduğu yer trt ekranlarına çıkan jölelidir. aman allahım o nasıl yorumlar öyle. sanırsın türk lirası dolar karşısında 4 lere yaklaşıyor.
13 entry daha