şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1877 entry daha
  • 12 eylül 2018'de 6.40 tl iken; an itibariyle 5.75 tl civarında seyreden para birimi. aradaki kur farkının üzerine mahrum kalınan tl faizi de eklenirse, birikimini dolarda tutan kişilerin zararı -ki bunlardan birisi de benim- en az % 35.

kamu bankalarının dolar satışı iddiaları, tcmb'nin viop-swap hamleleri falan filan tamam ama ortada çok açık bir hesap var.

üstelik tcmb 425 bp gibi önemli bir faiz indirimine gitmişken ve yarın 300 bp indirmesi tahmin edilirken, doların buna düşerek tepki vermesi de cabası.

edit: bir alttaki entryde haklı olarak durumun ilginç olmadığı ifade edilmiş.
  • doların düşmesinin nedeni, bana göre;
    - alım gücü düştüğünden, harcamalarımız kısıldı. örneğin araba satışları çok düştü ve yurtdışına çıkan döviz miktarı azaldı.

- ek olarak insanların elinde nakit çok kalmadı, daha doğrusu tl nakit pek tutmuyor kimse. ons altının hızlı yükselişi gramı da etkiledi. insanlar yabancı para yerine altın tutmaya başlamış olabilir.

- ülkemizdeki alım gücündeki düşüş bizi bir çok marka için pazar olmaktan çıkarıyor. kur yükselmesi durumunda ise hızlı tüketim durumumuz bitebilir. tüketimin azalması doları sabit tutabilir fakat tutamaz ise sonra tüketemediğimiz şeyi üretmeye başlarız. afrikadaki kabilelerin kakao falan üretip tadını bilmedikleri gibi bir durum. bizde de mesela bir telefon üretilir fakat sadece zengin kesme hitap eder. daha çok ucuz işci gücünü kullanmaya yönelik.

- yaz yeni bitiyor, insanlar borç ödeme devrine geçiş yapıyor. yazın yenilenlerin acısı kışın çıkacak mı, göreceğiz. yazın yapılan harcamalar ve turist gelirinin kesilmesi bu kış doları tetikleyebilir, sakin kalması dönemsel gibi geliyor.

- siyasi olarak nispeten stabil bir ortam var gibi. iç çekişmeler oluyor fakat son günlerde yabancı yatırımcıyı korkutacak bir durum olmadı.

- internet sayesinde kayıt dışı para girişi ülkemizde baya fazla. youtube vb. gibi gelir paylaşımı yapan sitelerden gelen inanılmaz paralar var. evet kasanın yanında çok küçük paralar fakat uygulama sayısının çok olduğunu düşünülünce az da olsa etkisi var gibi geliyor.

- damat vergileri, damatla inatlaşan insanlar yurtdışı alışverişi bıraktı, biri de benim. düzenli harcama devri bitti.

- para biriktirme, tasarruf ve fırsat kovalama dönemi başladı. sanırım ilk defa bu kadar yaptığı harcamaları kısan ve maddi birikim yapamaya çalışan insan gördüm. önceleri fazla birikim yapmazdı kimse, şimdi herkes kriz gelecek diye döviz alıyor ve emlak fırsatı bekliyor.

-inşaat sektörü durdu, belkide yurtdışına akan en büyük gider kalemlerinden biriydi. malzeme alınamadığında para da çıkmamış oluyor.

-bunların yanı sıra milletvekillerinde de biraz kısma var gibi geliyor bana. eskiden milletin uçağıyla sülalesini maç izlemeye götüren tipler vardı. şimdi pek karşımıza çıkmıyor.

bunların hepsi küçük etkenler olabilir fakat bu etkenlerin doları şimdiki pozisyonunda tuttuğunu düşünüyorum.
    faiz düşümünün yine pek etkisi olacağını düşünmüyor, çünkü kur farklarından zarar eden faiz yatırımcısı japon ev hanımları kaçtılar. şaka bir yana dalgalı kurda bu faiz yabancı yatırımcıyı cezbetmedi. zaten paralarını alıp çoktan gitmişlerdi. bu düşüşle bir para çıkışı olacağını düşünmüyorum.
1 entry daha