şükela:  tümü | bugün
 • gün itibari ile * 3 sene içerisinde %73.5, 1 yılda %23.7, 1 ayda %7, 1 haftada %4.5, 1 günde %1.18 değer kazanmış para birimi.
  2016 içerisinde bankalarda taş çatlasın en yükseği %12 faiz verenini görmüştüm tl olarak. buda brüt. net olarak %9 lara fln geliyor. bir kısmına hökümet el koyuyor.
  3 sene içerisinde herhangi bir gayrimenkul %70 değer kazandı mı? belki 3. köprü yapılacak diye o bölgedeki araziler hariç.
  bireysel emeklilik olayına değinmek bile istemiyorum. bırak getirisi olmasını şark kurnazları sizi borçlu bile çıkartabiliyor.
  boşuboşuna yazıyorum, 3 senede toplam kim maaşına %70 zam aldı? kim 2016 veya 2017 de %20 zam aldı?
  artık avrupada veya amerikada bizimle aynı işi yapan adamın emeği en az 4 kat daha değerli. ister mek danıltsta çalışsın ister, ister mühendis olsun, ister doktor, ister memur veya garson.
  ülkenin %95.2314'i dolandırıcı, bir ürünü ucuza bulup sipariş veriyorsunuz, meğerki adamın ucuza satmasının nedeni defolu ürünleri sağlam diye satmasıymış.
  ülke olarak özetimiz bu bence. bu defoyu yamamadığımız sürece herşey tekerrür etmeye devam edecek. bunun içinse eğitim şart. aksi taktirde biri ekonomiyi karıştıracak, biri kitap fırlatacak, diğeri kendini vezir padişah sanacak, bir sonraki kukla olacak, öbürü kumla oynayacak.
 • 2017 başlarındaki ekonomik berbatlık döneminde girilmiştir (son 100 günde usd karşısında try'nin gizli devalüasyonu %24) .

  mütevazı birikiminin değer kaybını, döviz sayesinde frenlemiş biri olarak naçizane görüşüm:

  -usd yükselmiyor, try değer kaybediyor (her bir tl'nin satın alma gücü azalıyor, dolarınki ise artmış olmuyor).
  -usd'de durmak sayesinde (bkz: zenginleşmiyoruz) (satın alma gücümüz artmıyor)
  -try'nin değer kaybı yüzünden büyüyen açığı kapatmak için yeni vergiler doğuyor (gecikmeli fakirleşme hepimizi yakalıyor).
  -bu arada iflas edenlerin ve çaresiz kalanların olmasını bekliyorum maalesef. bunların bir kısmı -bu hali kendileri hazırlamış dahi olsalar*- belki de hayatı idame için istemeyeceğimiz türden başka yollar deneyecekler ve kamu düzeni daha da bozulacak. böylece güvenlik kaygılarımız artacak.
  -ekonomik krizin derinleşmesi, hazinenin batması, içinden çıkılamaz hal alması, postmodern kapitülasyonlar, postmodern düyun-u umumiye durumları vb bence kesinlikle dönemin muktedirlerini seçen seçmenin siyasi kararını değiştirmeyecek, zira rasyonel olunsaydı bu kara günlere gelmezdik. dolayısıyla krizden en ufak bir olumlu beklentim yok.

  dolayısıyla evet kayıpları minimize etmek için son kuruşuma kadar dövizdeyim ve kur yükseldikçe endişelerim tavan yapıyor. bunda şaşıracak bir şey de görmüyorum.
 • bütün para birimleri değer kaybetmiyor, tl ise eriyor adeta. meksika pesosu bile abd tarafından bu kadar köşeye sıkıştırılmışken %3,4 değer kaybederken, tl %6,2 değer kaybetmiş. diğer gelişmekte olan ülkeler %1-2 arasında değer kazanmış. velasıl, ekonomimiz eriyor, kriz geliyor. allah herkesin yardımcısı olsun.

  kaynak: https://twitter.com/…rkce/status/818752714389606400
 • yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, ilerleyen zamanlara yönelik değerli gördüğüm bir yazı.
  tanım olarak : tl karşısında acımasızca yükselen amerikan para birimi

  link
 • başkanlık sistemi konuşulduğu sürece ve ohal devam ettiği sürece artmaya devam edecek olan döviz.
  (bkz: kahrolsun başkanlık sistemi)
 • adı hep önde olan para birimidir.

  örn. hepimiz "dolar- tl kuru"nu kullanıyoruz.
  yani bir dolar 3.79 lira diyoruz.

  peki niye "tl -dolar kuru"nu kullanmıyoruz.

  şu anda bir tl "0.26 dolar."
  bu değer 2007 yılında "0.87 dolarmış".

  yani türk lirası dolar karşısında 10 yıldır sürekli değer kaybediyor.
  yüzde 60 değer kaybetmiş.

  aşağıdaki tabloya bakın.
  http://www.xe.com/…charts/?from=try&to=usd&view=10y
 • dinlene dinlene dövüyor bizi, o yüzden yorulup duracak diye beklemeyin. halimiz duman.
 • (bkz: serbest çağrışım)
  dolar bey naapiyorsunuz? evet, alalım sizi dışarıya..

  tanım: uçabildiğini söyleyen para birimi.
 • az biraz türk lirası olan adamın korkulu rüyası.

  50 bin tl üstünde türk lirası cinsinden param var. acaba şu anda dolar alınır mı ekonomist arkadaşlar biraz bilgilendirse minnettar kalırım.
 • herkesin anlayabileceği çok çok basit bir örnekle açıklamak gerekirse:

  bundan birkaç ay önce 100,000 tl birikmiş parası olan ahmet amca, tüm parasını dolara yatırmış olsaydı ( kuru 2,9 olarak kabul edersek ) yaklaşık 34.482 dolar alacaktı. ahmet amcamız sayın cumhurbaşkanımızın çağrısıyla dolarını 3 aralık günü 3,53'ten satsaydı, 100.000 lirası hiçbir şey yapmadan yaklaşık olarak 121.721 tl'ye dönüşecekti. aynı ahmet amca sadece 3 gün sonra, yani 6 aralık'ta 3.39'dan dolara tekrar yatırım yapsaydı 35,906 dolara sahip olacaktı. son olarak bugün yani 11 ocak gününde ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla, dolarını 3,85'ten bozdurarak yoluna tl ile devam etme kararı alsaydı, an itibariyle 138.238 türk lirasına sahip olacaktı. yani özetle ahmet amcamız hiçbir şey yapmadan sadece birkaç ay içinde oturduğu yerden 38.238 türk lirası kazanacaktı. bu da asgari ücretle çalışan birinin yaklaşık üç yıllık maaşına denk geliyor.

  şimdi bu hikayeyi 100.000 lirası olan ahmet amca yerine 10.000.000 lirası olan lütfü bey üzerinden düşünün. muhtemelen hayatınızın sonuna kadar çalışsanız bile kazanamayacağınız boyutta paralar sadece 2-3 ay içeresinde hiçbir şey yapmadan kazanıldı. yani özetle fakir olanlar daha da fakirleşti, zengin olanlarsa daha da zenginleşti. yani bazıları kazanırken, halk kaybetti. dolayısıyla türkiye kaybetti. lütfen bir daha, bir fikri veya görüşü savunurken bu basit örneği de dikkate alın.