şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk önce şemsiye fiyatları artar.
  • kişinin bim'den dost yoğurt alırken dolar kullanmadığı için aklına takılabilecek soru.keşke hiç etkilemese ama işte dost yoğurt bile 3 liradan 10 liaraya çıkar (yoğurt=süt-hayvancılık-yem fiyatları= dolar)

ayrıca ülkemiz dışarıya borçlu ve borç dolar üzerinden. işte o zaman yine herşeye zam gelir çünkü bu borcun ödenmesi için daha fazla para lazım olacak işte buda daha fazla vergi ve zamlar demek oluyor.

(bkz: türkiye'nin 2015'te ödeyeceği 230 milyar dolar)
  • döviz birim fiyatlarının sadece yabancı kurda paraya sahip bireyleri etkilediğine inanan kişi beyanatı. fakir bireyler gıda, giyim, ilaç, ulaşım, barınma, vs gibi temel ihtiyaçları kullanmıyor çünkü.

ayrıca yakıt fiyatlarındaki artışın nakliye masraflarını dolayısıyla yediğin ekmeğe kadar herşeyi etkileyebildiğini öngöremeyen cahiller görüyorum.
  • he amk he butun fiyatlar ucacak yiyecek ekmek bile ucacak dimi? peki ulkenin buyuk cogunlugu o mallari alamayinca ne olacak sigir? fiyatlar yine dusecek. neymis dost yogurt bile yiyemeyecekmis he amk he.

zaten olabildigince ithal urun kullanmiyorum, her yeni cikan urunu alacak teknoloji meraklisida degilim adam yem, yakit, elektrik dolarla diyor. aracimda yok sikimde degil arkadas bundan fakir olamam ben. sikimde degil anliyomusun 10 lira degil 30 lira olsun dolar.
  • (bkz: mal beyanı)
  • (bkz: ah cnm)
  • su an icinde bulundugum ulkede dolar 60 paraya denk geliyor hersey yerel halki icin gicir disa bagimli olan ulkeler dusunsun amsini skim biz operatorler bile dis gudumlu oldugu icin orada internete telefona ayda 200 tl veriyorduk ulan dunya varmis dillerini bir sokebilsem daha donmem doneni siksinler kafasi
  • seçimden önce 80.250 tl vererek aldığım 30.000 dalır 300.000 tl olur diye yanıtladığım soru.
  • her şeyden önce 1 türk lirasının 0,10 amerikan dolarına eşit olacağı gelişmedir.