şükela:  tümü | bugün
  • - 1 türk lirası hala 1 türk lirasına eşit ise ülkemizde bir kriz olduğu söylenemez, sorun doların değeri ise sorun abd'dedir. yaklaşan seçimler öncesi istikrarı bozmaya çalışan küresel güçlerin oyunlarına gelmeyin.
    bir bakan
  • işsizlik değeri 11.3 olmuş.

2001 krizinden bile fazla...
    ama kriz yok değil mi?
  • 2013 - asgari ücret 550 dolar
    2014 - asgari ücret 491 dolar
    2015 - asgari ücret 445 dolar (şimdilik)

kriz işte burada...

(bkz: hop burdayım nasıl tak diye burdayım saniyede)

edit: 2015 - asgari ücret 440 dolar oldu

sadece 5 saat 30 dakikada 5 dolar daha düştü asgari ücret, yani basit bir hesapla yaklaşık %1 değer kaybetti.

ama kriz yok, yersen diyemiyorum çünkü artık ekmek dahi yiyemiyor insanlar.

edit 2: 2016 son çeyrek itibariyle asgari ücret 427 dolar...

edit 3: trump'ın başkan olmasıyla beraber an itibariyle asgari ücret 406.56 dolar ve dolar da 3.2 tl...

edit 4: bir önceli editimi 09.11.2016 tarihinde yapmıştım. şu anda takvim 16.11.2016'yı gösteriyor ve an itibariyle asgari ücret 392.75 dolar ve dolar kuru 3.31 tl. alım gücü sürekli düşüyor efendim, durduramıyoruz...

edit 5: tarih 24.11.2016, dolar 3.41 tl oldu. asgari ücret 381.2 dolar an itibariyle.
  • kriz mutfakta, buyrun beklerim. şaka yapmıyorum, bugün olmuş patatesin kilosu beş lira. dün küçücük levrek aldım, oğlum balık yesin, seviyor diye, 50 lira verdim! zeytinyağının raf fiyatlarına bakmıyorum bile, süt lan bildiğimiz süt, litresi olmuş 3 lira, bilmeyeydim de mutlu mesut dolanaydım kriz de neymiş diye. meğer gerçekten de cehalet mutlulukmuş. evde küçük çocuk olmasa meyve sebze almayıp kuru makarnayla öğün geçiştireceğiz artık, o derece olduk. ki orta sınıfa ait sayılırız, az uz bize yetecek bir gelirimiz var. her market çıkışı evine maaş girmeyenleri düşünüyorum, çocuğu çikolata isteyip de sokakta duymamış gibi yapan anne babanın ruh halini düşünüyorum. yüreğim sıkışıyor.
    bak daha giyim, kuşam, kitap, oyuncak gibi size lüks gelecek ihtiyaçları saymadım bile. onları da sysam hata verir zaten algılarınız.
    kriz mutfakta, buyrun.

edit: bir ürüne senin benim gücüm yetebiliyor ve alabiliyorum diye, bu o ürünün pahalı olduğu, ortada bir kriz olduğu gerçeğini değiştirmez. benim için bir balığa 50 lira vermek yutkunma sebebiyken bir başkası için patatese 5 lira vermek/verememek yutkunma sebebidir. ne çabuk unuttunuz, bu ülkede cebindeki son 3 lirasıyla aldığı ıslak odunlar yanmadı diye kendini asan anneyi?

(bkz: çocuklarını ısıtamadığı için intihar eden anne)

bunu da gördü mü o gözleriniz?

(bkz: açlıktan ölen bebek)

ya da bunu?
  • ben hep 50 liralık aldığım için beni etkilememiştir.
  • ben hep 50 liralık gıda yardımı aldığım için olmayan krizdir.
  • geçen gün annem akşama ne pişireyim diye sordu. ben de uzun zamandır patates yemeği yapmıyorsun dedim. o da patatesin fiyatından haberin var mı dedi. dün pazardan almış 1 kilo 4,75 tl. dün akşam yerken boğazıma takıldı amk. küçükken okula giderken annem beni patates taşımam için pazara götürürdü. 5-10 kilo alırdı. torbayı alıp eve giderdim. sokaklarda çuvalla soğan satılırdı şimdilerde görmüyorum.
  • (bkz: mutfakta neler oluyor)
    fasulye baklaa baklaa baklaa pişmiyor, bana bakıyor, hayırdır inşallah hey!
    çatlak patlak yusyuvarlak, kremalı börek sütlü çörek, çek dostum çek.
    (bkz: ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler)