şükela:  tümü | bugün
  • evet arkadaşlar bu kişi benim.34000 liram vardı bankada.dolar yapsaydım şu an en az 50000 olurdu.hep düşsün öyle alayım diye diye bekledim ama hep yükseldi.kendimi çok yalnız ve mal gibi hissediyorum.benim gibi var mı başka kimse?

edit:özelden baya mesaj aldım ve benim durumumda olan baya kişi varmış.hepimize geçmiş olsun.cana geleceğine mala gelsin demekten başka yapacak bir şeyimiz yok gibi.

edit 2:mesaj kutum kilitlendi.dolar mağduru sayısı tahmin ettiğimden de çokmuş.mesaj atan herkese teşekkür ederim.yalnız olmadığımın farkındayım artık
  • turkiye'nin yüzde doksanı seninle aynı dostum. bazı işi bilen şirketler hariç tabi. herkes son bir düşüş bekledi alım için ama olmadı maalesef. buralardan alınır mı?-tam bilmemekle beraber yüklü param olsa korkmadan alırım. dün gördüğüm ekonomi modelinden sonra daha cok sıkıntılar bizleri bekliyor.
  • ekonomistlerin parasının değerini korumak isteyenlere sunduğu "birikimlerinizi sepet yapın yani paranızın bir kısmıyla muhtelif döviz bir kısmıyla altın alın ama bir miktarı da vadelide dursun" türünden öneriler bir kulağından girip diğer kulağından çıkmış bahtsız bedevi beyanı. çok sayıda oldukları düşünülüyor.

finans konusunda bilgisi olup birikimlerinin erimesini önleyemeyenlere "nasip" sözcüğüne bakarak teselli olmalarını, finansal konularda bilgisi olmayan arkadaşlara da kendilerine finans okuryazarlığı sağlayacak youtube kanallarını takip etmelerini öneririm.

edit:imla
  • benim gibi tek kuruş birikiminiz yoksa hatta kredi ve kredi kartları üzerinden dünya kadar borç içine battıysanız içinde olduğunuz durum oluyor.
  • brexit'ten birkaç hafta sonra üniversiteye yatırdığım, ancak ani bir terk kararından sonra geri aldığım 7200 liram vardı. yedi ayda eriteceğime ilk gün sterlin'e yatırsaydım şu an 16 bin lira olacaktı.

dolar'a yatırsaydım aynı süre zarfında 15 bin lira olurdu.

editleme: full tide diye okuyan bir tek ben miyim? *
  • krizin olduğu gün dandik bi oranla parasını mevduata yatıran ben kadar olmaz,bi de hava attım bankacıya faizler yükselir daha bi dahaki ay görüşürüz diye. lan 1 saat beklesem şu an da neler oluyordu iç dünyamda.neyse bu da benim vatana borcumu ödeme şeklim olsun(gözümden 2 damla yaş süzüldü)
  • dolari olandan daha fazla ekrana bakmaya neden olur. etrafa da alsam duserdi denilerek teselli bulunur.
  • yanan ateşe bir ateş daha eklememektir.

bakıyorum yorumlara;
    adam diyor ki:
    şu kadarım var örn: 10.000
    dolarım olsaydı, 17.000'im olacaktı.

ne yaptın da kazandın?
    ülke krizde, ondan fırsat kolladım da kazandım.

peki bu aradaki 7.000 tl nereden geliyor?
    nasıl geliyor bu para?
    kim üretti, hangi üretim aracının?

sanıyor ki bedavadan para kazandım,
    oysa ülkedeki tüm 80 milyonun değeri, 80 milyonun üretimi.
    bedavadan cebe indirelim, çok güzel.

ülke ateşe giderken bunu fırsat bilip bunun üzerinden para kazanıp bir de hükumete de devleti yönetemiyor diye ağız ishali gibi konuşan herkes net orospu çocuğudur.

elinde tl ile bekleyen adam,
    adamın dibidir.
  • basitçe ekonomik körlüktür. insan zorlukla kazanıp, azar azar biriktirdiği parasına böyle bir şey yapar mı?
  • reisimizin yolunda, milli mücadele etmektir..

bazı vatan hainleri de enpara'da kâr edeceğim diye ağlaşır.