şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sağlık sorunları sebebiyle bayadır tatile gidemedik. şimdilerde iyiyiz ve tatile gitmek istedik.
    bu sebeple bir haftadır türkiyede booking abi aracılığı ile bakmadığım adam gibi otel kalmadı. 3 yıldız 5 yıldız farketmiyor, hepsi dolu. dolu derken rica ederim yanlış anlamayın ağzına kadar dolu, bayram öncesi, bayram sonrası dahil.

bu iş dikkatimi çektikçe (asabımı bozdukça) tüm 5 yıldız, 7 yıldız, yıldızlı pekiyi tüm lüks otellere bakmaya başladım. hepsi dolu. geceliği minumum 2.000tl odalı otellerden bahsediyorum. müsait kalan oda tipleri extremin extremi. örnek veriyorum; belekte bir otelde 3 kişilik son kalan villa (3 kişilik villa nasıl oluyorsa anasını satayım) 9 günü 110.000tl. hadi delirdin diyelim en lüks villayı sezonluk tutarsın o parayla. ve açıp sorduğumda (dayanamayıp "araplar mı? ruslar mı?" dediğimde) yerli turistin bir tatil çılgınlığı içerisinde olduğunu söyleyenler oldu.

çeşitli bankaların kartlarına sahip olduğunuzda concierge hizmeti veriliyor biliyorsunuz. sabah açtım seyahat bölümünden yardım istedim, adamlar otel bulamadılar. deniz kenarında, temiz nezih otel bulamadılar. "biz böyle bir yoğunluk hiç görmedik" diye de eklediler.

şimdi ben hali vakti yerinde çok şükür borcu harcı olmayan biri olarak doların artışta ekonominin darda olduğu bu zamanlarda tatile gitmeyi beş kez düşünürken bu otelleri dolduran yerli turist kim? son bir tatil yapalım kafası mı? döviz bir tek bizi mi düşündürüyor? yastık altı dolarları çıkartıp tatile mi gidiyor insanlar? çözen varsa paylaşsın da bilelim arkadaş.

ben evdeyim, size iyi tatiller...

edit: 5.95 .. oh miss...

edit 2: "ödemeyi 5.58'ken yapmadıkları için olabilir mi sayın gerizekalı" diyen yurdum çomarı. senin o kampanyalı tatillerin bu bahsettiğim otellerde olmaz. tek akıllı sizsiniz zaten. masallah türkiyedeki tüm otellere tüm zekiler erken rezervasyon yapmış, geri kalanlar da yabancı ya da yabancı ülkede yaşayan türkmüş. bu yaşta bu zeka ilerde gerizeka. örnek: mandarin orientala 6 ay evvelden 300 tl den rezervasyon yapamazsın , bayram tarihi bellidir o otel senin önceden ödeyeceğin 3000tl ye bakmaz.

edit3: dayanamadım birine cvp attım. ben diyorum ne olacak halimiz, o diyor ki "booking e giremezsin yalancı aktroll".. hayır vpn i geçtim yurtdışında yaşama ihtimalimi de göz önüne almamış. aslan parçası
  • türkiye’de gelir dağılımı arasında uçurum olduğu için çok normal olan durumdur.
  • o dediginiz otellerdekilerin buyuk kismi ya avrupalilar ya da gurbetciler yani yine avrupadan olanlar. kucuk bir kisim da turk olabilir cunku rezervasyonlar aylar oncesinden yapiliyor zaten, mart, nisan ayina kadar dolar 4 civariydi.
  • birkaç gün önce okuduğum haberlerde ingiltere’den türkiye’ye gelen turist sayısında yüksek artışın yaşandığı, antalya’nın, en çok tercih edilen tatil bölgesi olan palma de mallorca’yı geride bıraktığı söyleniyordu. türk lirasının değer kaybı yabancı turistler için antalya’yı ucuz ve cazip kılmış. o otelleri dolduran da türkiye vatandaşı değil, her zaman öncelik tanınan yabancı turisttir muhtemelen.
  • ödemeyi 5.58'ken yapmadıkları için olabilir mi sayın gerizekalı
  • haset içeren başlıktır. sana ne başkalarının maddi durumundan.

sen dolar kuru yüzünden tatile çıkamıyorsan, hükümetini suçla. çıkanın ne suçu var ?
  • muğla ve ilçelerine her ay iş için belirli bir sure gidiyorum. ekim ayi son iki hafta için rezervasyon yapmak istedim ve zor yer buldum. ülkemiz için iyi bir sey. bu yaz gidip kaldığım otellerin populasyonunu daha çok asyalı, arap ve avrupalılar oluşturuyordu. bir oranlama yapacak olursam 10%'u türktur. canım ülkemin güzelliğinden bile sadece yabancilar faydalanıyor ne yazık ki. bu gidisle filipinler olacağız diye korkuyorum.
  • turizmin içinden biri olarak bildiriyorum, otellerin %70-80'i yabancılar (ruslar) ve gurbetçiler dolduruyor. bahsettiklerim ağırlıklı olarak daha lüks oteller.

yeni bir akım da instagram da takipçileri çok olanlara bedava tatil imkanı sunulması reklam için. bir otelin bu şekilde 4-5 odayı bunlara tahsis ettiğini duydum, adamları 10 gün boyunca bedava ağırlıyorlar tek istedikleri günde 2-3 fotoğraf paylaşmaları.
  • turizm’de çalışmış, antalya ve muğla’yı bilen birisi olarak söylüyorum. ülke batmıyorsa turizm sayesinde batmıyor. çünkü ülkeye fayda getiren tek şey turizm. fabrikamız yok, dış borcumuz artıyor ama turizm bizim için devasa gelir kaynağı.
  • o 5 yıldızlı dolu otelden bildiriyorum. ben günlüğüne 2 kişi 1080 lira verdim. avrupa'dan 10 günlüğü 950€'ya gelmişler. kesin bilgi burada öğrendim. herhalde bu son tatilim olur tadını çıkarayım diyorum ama sözlük okuyup kuru refreshlemekten tadını çıkaramıyorum.