şükela:  tümü | bugün
  • 2015’te 1 dolar 2,3 lira iken söylemeye başladığım, ancak çevremdeki insanların alaycı bakışlarına maruz kalmama neden olan mottom. daha iki senesi var ancak şimdiden 4 lira oldu. bakalım 2020’de 5’i görecek mi, yoksa daha da fırlayacak mı fırlama :)

p.s: hep yapmak istemişimdir. (bkz: yatırım tavsiyesi değildir)
  • bana ne lan ben abd’de yaşamıyorum onlar düşünsün.
  • türkiye'de enflasyon %10-12 civarında gezdiği düşünülürse, en kötü ihtimalle 2,5 yıl içerisinde gerçekleşecek durumdur:

2018 nisan: 4,00
    2019 nisan: 4,40
    2020 nisan: 4,88
    2020 haziran: 5,00
  • #75698877 okuma alışkanlığının olmaması üzücü. sınıf öğretmeninin kulakları çınlatayım, biraz kitap okuttursaydı keşke sana küçükken.
  • hani 2015 yılından bir entry'in olur, atıyorum 5 ocak 2015 dolar kurubaşlığına falan yazmışsındır "5 yıl içinde dolar 5 tl olacak" diye ve paylaşırsın entry'ni biz de deriz ki; "helal olsun tahmini tutacak heralde"

geçen senenin günlük dolar tahminleri de dolar 2 aya 4 lira olur tahminleri ile doluydu. ancak dolar 1 sene 2 ay sonra 4 lira oldu.

ayrıca dolar tahminini sadece türkiye piyasasını takip ederek yapılmaz. dolar endeksi 100'ün üstünü görünce fed'in de faiz artırım kararları ile "ucuz dolar dönemi bitti" diyordu ekonomistler. euro/dolar paritesi 1'e yaklaşmıştı geçen sene. şu an dolar endeksi 90'ın altında dolanıyor ve euro/dolar da tekrar 1,20'lerin üstünde takılıyor. üstelik fed faizi 0'dan 1,5'a çekmiş vaziyette. iyi ihtimalle de 2020'de %3 olacak fed'in faizi. yani istidiği arttırımın yarısını da yapmış gibi duruyor. orta vadede % 5'leri görebilir tabi. ancak orta vadede doların dünyanın lider rezerv para birimi olmama ihtimali de konuşuluyor, petrolün dolarla satılmaması ihtimali de ve hatta dijital paranın dünyanın tek parası olma ihtimali de.

21 ay sonra doların 5 lira olacağını iddia eden slogan.
  • çok değil, bir yıl içinde beş olacak zaten. ytd diyelim yine de. link
  • 2019 1ocak ta 5 tl olur
    ( enflasyon gerçekte en az %25) satacak birşey de kalmadı para basıp piyasayı canlandırmaya çalışıyorlar fakat zor 1-2 yıla kadar ülkede vasıfsız herşeyi satılık insan yığınları olacak. ( bakın güney asyaya 70 yıldır batılı ülkelerin küçük yaşta kızları iğfal ettiği hiçbir şeyi olmayan yerler o kadar ki oğlan çocukları bile yaşamak için cinsiyet değiştiriyorlar. türkiye de batılıların arapların kerhanesi olmaya adaydır. rusyaya 1990 da yapmaya çalıştılar fakat nitelikli insan ve doğal kaynakları güçlü ordusuyla işin içinden sıyrıldı 30 yılda. bizim sahip olduğumuz birtek ordumuz var. ne demişler zor oyunu bozar.
  • başlığı açan suser'ın hedefini 6 olarak güncellemesi gerekmektedir :)