şükela:  tümü | bugün
 • ne yapacağımızı şaşırdık. bir aşağı iki yukarı. zaten bankaların koyduğu makaslar ayrı bir dert.
 • dövizi yirmi liradan bile alsanız bir süre sonra kar edeceğiniz sorulsal.
 • al gitsin al al al
 • merkez bankasının zaten aslında yapmaya çalıştığı şey bu.

  bu geçtiğimiz senelerde yabancı yatırımcıyı stoplattırmak iken artık yabancı yatırımcı kalmadığı için yerli talebini engellemek için bir mantığı olmadan dolar satıyor. o yüzden piyasaya bir anda dolar boşaltıp aslında tutamayacağı seviyelere kadar indiriyor doları.

  bir seviye tutabiliyor mu merkez? hayır, sadece barzo gibi veriyor piyasaya. alan kim? yerli yatırımcı, yani aslında biz.

  peki merkez bu işlemi neden yapıyor? yerli yatırımcıya zarar ettirmek ve illallah ettirip elindeki dolarını bozdurmasını sağlamak, bozdurmasa bile bütün birikimini dolara geçirmenizi engellemek için. merkezin rezervi zaten eksi, halihazırda da dünyada merkez bankasının döviz satıp kendi para birimini korumak gibi bir uygulama kalmadı.

  yani ülkemizin merkez bankası fiyat istikrarını sağlamak bir yana faiz arttırmadan dövizi düşürmek için yerli yatırımcıyı zarar ettirme peşinde. buna biz finansta zaten stoplatmak diyoruz. ve bunu yine siyasetçilerin emriyle uyguluyorlar, yani kendi merkez bankamız faiz arttırıp müteahhitler zora düşmesin diye kendi halkını stoplattırmaya çalışıyor.

  evet merkez bankamız çok bağımsız, özellikle halktan o kadar bağımsız ve kopuk ki bu işlemlere giren insanların zamanı geldiğinde yargılandığını görmek için sabırsızlanıyorum. halktan bağımsız ancak müteahhitle oldukça bağımlı bir merkez bankası yönetimi var.
 • şu faiz mantığı ile kurun düşmesi kısa vadede zor.bunu artık kendileri de kabül ediyorlar.
  orta vadede fed 2022 yılının 2 . çeyreğinden itibaren faiz arttıracağını beyan etti aylar öncesinden.bu hafta fed toplantısı var durum daha da netleşir.abd de faiz artarsa bunun anlamı şu olur.fed bastığı ve piyasaya sürdüğü bu usd leri geri çağırır.çok para =yüksek enflasyon .adamlarda faiz % 6-7 arasında ki iki haneli olma yolunda diyorlar.bizde de enflasyon 3 haneli olma yolunda gidiyoruz.
  kurlar düne göre arttı ama yarına göre hala düşük seviyelerde olabilir.
  2018 yılında iran riyali usd karşısında 1 usd-4.000 tümen iken şuan 1 usd = 25.000 tümen. şunu demek istiyorum şurası tepe noktası diyecek bir yer yok.
  şu an gittin 16 dan usd aldın .şansa bak kur 7 lere düştü.çok kaybettin.
  emin ol kur 7 iken olan total de paranın getirisi daha yüksek olacaktır.
 • yüz türk lirası olan da dolar alıyor, binlerce lirası olan da..
  bu saatten sonra bu yönetim tarzıyla doların düşmeyeceğini yedi sekiz yaşındaki çocuklar bile öğrendi. herkes elindeki paranın kıymetini korumaya çalışıyor. bu yüzden herkes parasını dövizde tutuyor ve gün geçtikçe döviz alıyor.
  üzücü ama malesef durum bu.
 • memlekette kırmızı mercimekten tuvalet kağıdına kadar her şey dolara endeksli olduğu için çok da kafa yorulmaması gereken durum. dolar düşse de alım gücü olarak bir şey kaybetmiyorsunuz. gerek hükümetin öngörülemez ekonomi politikası gerekse fed'in öngörülebilir politikaları göz önünde bulundurulursa bu döngü daha uzun bir süre daha değişmeyecek.

  sorunsalın temelinde döviz mevduatlarındaki artışa bu hükümet daha ne kadar izin verir ya da günün birinde ohal olur mu diyorsanız o bambaşka bir tartışma konusu.
 • satmanın insanlara cazip gelmemesinin sebebi dolarda oluşan ani hareketlerdir bence. yani maaşının bir kısmı ile düzenli dolar alan biri geçtiğimiz senenin büyük bir kısmında çok büyük kârlar yakalamadı ( kurun stabil gibi göründüğü 4–5 aylık dönem) ancak durdu durdu durdu sonunda bir aydan kısa sürede parasını 2 ye katladı yada katladığını zannetti yani dolar almak isteyen geliri az kişiler için mükemmel bir ortam oluşturuyor bu ekonomik programın yarattığı ortam bence

hesabın var mı? giriş yap