şükela:  tümü | bugün
 • türk lirasının dolayısıyla eldeki iki kuruşun sürekli değer kaybettiği ülkemizde emeklerini korumak isteyen ama aynı zamanda daha önce bu tür işlere girişmemiş insanlar için açılmış başlıktır. ekonomiden, gidişattan anlayan yazarlar bilgi paylaşımı yaparsa güzel olur.
 • biz parası olmayanları ilgilendirmeyen başlık arkadaşlar. dağılalım!!!
 • (bkz: her zaman)
 • hükümet temsilcilerinin konuşmalarını takip ederek anlaşılacak zamandır. ne zaman ki "dolar alanlar batacak" falan derlerse, o zaman gönül rahatlığıyla alım yapabilirsiniz. en büyük istatistik kuruluşları bile yanıltır, hükümet sözcüsü yanıltmaz.
 • yoktur. profesyonel olarak yaptığın iş bu değilse bir sefer doğru zamanı tutturur ikincide yanılırsın ve başa dönersin.

  dolar alınarak satılarak para kazanılmaz, direkt dolar kazanılması gerekir.

  kur düşük iken dolar alıp kur yükselince satmayı hedefliyorsan küçük hesapların peşindesin ve fakirsin demektir.

  gidip türkiye dışında çalışacaksın ve maaşını dolar olarak alacaksın. o da her baba yiğidin harcı değil. yeterli donanıma sahip olsan bile sabır ister, fedakarlık ister.
 • (bkz: her zaman)

  paranız pul olmasın diye elinize geçen her lira ile dolar alınız.
 • her zaman.

  emin olun kocasından aldığı harçlıkla dolar alıp yastığının altına atan ev hanımları bile uzun vadede, burada maaşından arttırdığı üç kuruşla günlük dalgalanmaları yakalamaya çalışan (tesadüfen sigara parasını çıkarınca kendini wall street'in kurtlarından sanan) ya da, karşısındakinin cahilliğine güvenerek kahve falı bakar gibi grafik okuyup, paragraf paragraf analiz yapan sonuna da "ytd" yazan çakma george soroslardan daha fazla kar ediyor.

  edit: bu arada "riski dağıtmak, döviz sepeti..." gibi havalı kavramları cümle içinde kullanmak için euro da alın, altın da alın... vs. diyenlere çok takılmayın. dolar yükselmiyor, tl değer kaybediyor ve her şey karşısında kaybediyor. yani dolar ne kadar yükselecek ya da düşecekse, küsürat farkları dışında diğerleri de o kadar yükselecek ya da düşecek.
 • "ben bu parayı hemen harcamayacağım" dediğiniz her 6tl ile her zaman dolar alabilirsiniz. önümüzdeki en az 4 sene boyunca çöküşlerdeyiz.
 • her yatırım için;

  1- birçok kaynak araştırın.

  2- kaynaklarınız doğru zaman diyorsa kendinize bir vade ve kar hedefi belirleyin.

  3- parayı belli parçalara ayırın ve hepsiyle aynı anda işlem yapmayın.

  4- en mantıklı yatırımlar bile bazen zarar eder ve sizin buna katlanabilme kapasiteniz önemlidir bu yüzden yatırımın başında ne kadar zarara katlanabileceğinizi belirleyin ve asla limitinizi aşmayın.

  5- prim yapması gereken bir varlık bazen tam aksine değer kaybeder veya tam aksi senaryo gerçekleşir(boğa/ayı tuzakları) yatırımınıza güveniyorsanız beklenmedik senaryolarda telaşa kapılmayın ama diğer yandan insan beyninin kendi kararlarını destekleyen verileri yücelttiğini unutmayın.

  6- piyasa her zaman gerektiği gibi hareket etmez, prim yapması gereken varlık zarar ediyorsa kenardaki paranızla tekrar alım yaparak maliyet düşürün( beklenti senaryonuz doğruysa karınızı artırın.) fakat bu işlemin kademeleri hem zaman hem de fiyat olarak iyi ayarlanmalıdır; 5.8'den giriş yapıp 5.78'de ikinci kademe giriş yaparsanız başarı şansınız düşer ya da bir yıllık yatırımın iki kademesini iki gün aralık ile girerseniz sürprizlere karşı korumanızı kaybedersiniz. bunun dışında kaç kademe giriş yaparsanız yapın yine de zarar kes seviyenizi/ limitinizi korumalısınız.

  7- amacınız sadece varlığınızı korumak ise tek varlığa yatırım yapmamak daha mantıklıdır örneğin başlıktaki gibi dolar almak istiyorsanız yanına altın da koyun bu iki varlığın birlikte değer kaybetmesi zordur; buna örneğin euro da eklerseniz bir miktar kardan feragat edersiniz ama riskiniz daha da azalmış olur.

  8- geçmişten gelen kar/ zararlarınızın mevcut kararlarınızı etkilemesini engelleyin. 3 tl'den dolar almış olmak 7 tl'den satmayınca büyük bir kardan zarar edildiği gerçeğini değiştirmez. 7 tl'den dolar almış bir yatırımcı bugün kararlarında bu maliyeti baz alırsa doğru hamleler yapamaz. (batık maliyet yanılgısı
 • dolar ilk yükselmeye başladığında babam kredi çekmişti. ihtiyaçtan değil, kenarda nakit dursun diye. dolar aldırtmıştım, kur farkı sayesinde faizi bedavaya geldi, hatta üzerine kâr yaptık.

  şimdi kazandığı ve biriktirdiği her parayı kur düştükçe dolara çeviriyor. çünkü ülke battıkça batıyor ve dolar yükselmeye devam edecek.

  bugün hükumet değişse ve sıfırdan reform paketleri açıklansa dahi dolar düşmez, en azından kısa vadede düşmez. ee 2023’e kadar malum şahıs olduğuna göre ?

  not: ytd. istediğinizi yapın bana ne.