• ön edit : ithalatçı değil, imalatçıyım.

bir kobi olarak kanser olma sürecini yavaş ve emin adımlarla yürüyorum. imalatı durduramıyorum iflasın ilanı demek, fatura kesemiyorum saatler arasında %10 15 zarar edebiliyorsunuz, kimya sektöründeyim ham maddemin tamamı ithal dolar bazlı, satışlarım türk lirası.

dolar artıyorsa sende arttır diye düşünen kafa tasının içi hava dolu arkadaşlara kısaca, o işler öyle işlemiyor canım benim demekle yetinmek istiyorum.

kendimi piyasada şanslı hissediyorum çalıştığım iş ortağımın oldukça yüklü ithalat çalışması var.

yarınım meçhul çünkü ham madde alımını durdurdum, bir iki haftada % 30 içeri girerken ne kadar zam alabileceğimi bilmiyorum.

hadi bakalım hayırlı kanserler.
  • işyerini boşverdim de.. çok acele bir laptop almam lazım.. sıfır alma imkanım kalmadı, ikinci el satın almayı düşünüyorum. bankadan kredi çekerek.. mevcut duruma bakıyorum çeksem bir türlü çekmesem bir türlü.. allah yardımcımız olsun
  • sektör = mobilya

mağazada öyle boş boş takılıyoruz. girip fiyat soran bile yok.
    arada bloomberg'i açıyorum. pariteye bakıyorum.
    film açayım dedim heyecan vermiyor. pariteyi izlemesi daha heyecanlı resmen.
  • kripto spekülatörü olarak neşem yerinde, sağlam zarar yaptığım gunlerde dahi portföyü dolardan liraya çevirince kırmızılar yeşilleniyor
  • dükkanı kapatıp, ne varsa satıp türkiye'den gitmeyi düşünmeye başladım, uzun aradan sonra linkedin'de yurtdışı iş ilanlarına bakıyorum.
    edit : sektörü belirtmemiştim, 3 grupta çalışıyorum, inşaat elektriği işleri, ortak sağlık güvenlik birimi ve dev led ekran kiralama işi. özetle inşaat elektriği işi tamamen durdu, ortak sağlık güvenlik birimi kendini kurtarıyor ancak, dev led ekran kiralama işi ise şu anda en yoğun olmamız gereken ayların birinde 2 haftadır yaprak kımıldamadı.
  • kendi işimden bahsedecek olursak... kötüdür...

döviz üzerinden borçlandığımız için, alacaklılar ile borç öteleme ve yapılandırma seçeneklerini nasıl konuşacağız, onu düşünüyoruz... sunucu, yazılımları ve hosting hizmetleri falan hepsi döviz ile... vadesi de geliyor... bu hafta yapacağım iki ödeme vardı. dolar fırlayınca, "short" oldum ve ödeme yapamıyorum... daha doğrusu, tl değer kazanmadan ödeme yapmam doğru olmayacak...

evet; döviz olarak da kazanıyoruz, ama para hesaba düşüyor ve devlete kuruşu kuruşuna vergisi ödeniyor. beklediğimiz ödeme gelmedi de... ya banka tutuyor, ya da krizi fırsat bilen müşteri ödemeyi öteledi ve göndermiyor...

böyle işte... zor günler. piyasada normal durumun ötesinde ciddi bir manipülasyon var. altı bandını tahmin ediyorduk, ama bu kadar hızlı yükselmesi gerçekten ilginç...
  • %100 ihracat çalışan bir tekstil firmasında çalışıyorum. kriz şimdilik yurtdışı kaynaklı hammadde ve yardımcı malzeme satın almasında. ithalatçılar ürün tedarik etmek istemiyor. özellikle kimyasal tedarikçileri. onun harici krize en kolay adapte olabilecek sektörde çalıştığımı düşünüyorum. çünkü biz yıllardır krizdeyiz. şerbetli bizim adamlar.
  • ödeme alamamak ve ödeme yapamamak. tek durum bu son günlerde.
  • yazılım evinden bildiriyorum, cihazlar ithal özel üretiliyor,kendi ürettiğimiz yazılım var içinde, müşterilerimizle dolar üzerinden yıllık,aylık bakım anlaşması şeklinde çalışıyoruz, müşteriler toplantı üstüne toplantı istiyor, kurda indirim istiyor, dolar bazında indirim istiyor, 2 ay içinde anlaşmalı işlerin çoğu bekleme pozisyonu aldı. durumlar bunlar şimdilik.
  • inşaat şirketinden bildiriyorum.
    eto bitmiş
hesabın var mı? giriş yap