şükela:  tümü | bugün
  • ithalatçı firmada çalışan bir eleman olarak boş boş oturmaktayım. proformalar masanın üstünde öylece yatıyor. patron bekleyelim biraz düşsün dediğinde kur 4.92 civarındaydı.
  • ön edit : arkadaşlar entry ekşişeyler e bile girdi . çok fazla soran var nasıl çözdünüz olayı diye , öncelikle günlerdir iyi niyetli olarak geçmiş olsun dileklerinde bulunan ve mali olarak önerilerde bulunan herkesten allah razı olsun.karşı taraf ile anlaştık, forward masrafları bana uymadı. kur riskini ben aldım , onlar ise vade düşürdü . sonrası allah kerim dedik. vade azaltma yaptığımızda dolar 6.50 idi şimdi 6.00 , allah yüzümüze güler belki 6.00 olarak kalır . tl bazında parakende müşterilerime hiç zam yapmadım . bu piyasa hepimizin , umarım bir seviye belirler ve sene boyunca o noktada kalır dolar . çünkü şu anda çok fazla düşmesi de bizi bozar . neyse , halkım için milletim için hayırlısı ne ise o olsun .

bugün xmen benden 4 bin metre mal istedi . alış fiyatım 1.50 satış fiyatım 2.00 $ . şimdi ben 4 bin metre mal karşılığı 6 bin $ borçlanıyorum . karşılığında da 2.00 $ olan kur karşılığı neyse bana o kadar tl borçlanıyor. şimdi dolar 5.00 farzet . 30 bin tl borcum var , xmenden de 40 bin alacağım var , xmen bana 6 ay vadeli çek veriyor. ödemeyi bugün yapsa aslında sıkıntı yok kârım yine aynı , ama 6 ay sonra çekin vadesi geldiğinde o para 8 bin $ değilde 4.5 bin $ ediyor . ama benim borcum hala 6 bin dolar . ulan 10 bin tl kar ettim zannederken bir bakıyorum aslında 1.500 $ zarardayım . çünkü ben tam 2 tane xmenden tl ile ödeme alıyorum maalesef. benim dükkanımı döndüren firmaların başında geliyor ve onlara muhtacım diyebiliriz.

bu arada bu örnek değildi , cidden bugün sipariş geldi , eğer bilsem ki kur önümüzdeki 6 ay boyunca aynı paritede kalacak benim kârım net 10 bin tl . ama şimdi malı vermemeyi düşünüyorum bakalım yarın bir toplantı yapacağız , ödeme planı nasıl olmalı vs gibi. yani kısacası yarraklara yan basmış durumdayız.

zorunlu edit : cidden zorunlu edit , arkadaşlar ticarette dik başlılık olmaz , kesinlikle ama kesinlikle “ben kendi götüme bakarım , zarar ediyorsan yapma kardeşim bu işi” diyemezsiniz, hepimiz aynı gemideyiz , yıllardır iş yaptığımız firmalar . o şekilde olmuyor . zaten malı da kimse size silah zoruyla sattırmıyor . adam başkasından alır malı , müşterinden olursun . piyasa artistlik kaldırmaz

edit 2 : arkadaşlar hedge olayını birçok arkadaş tavsiye etti, hepiniz sağolun , bankacı pek iç açıcı konuşmadı , yarın detaylı anlatacak bana . ben bankacı arkadaşlardan , bugün alacağım 40 bin tllik(kur 6.80 diyelim) 6 ay vadeli çek’ten , dolar tam 11 tl olduğunda(mesela) ettiğim zararın ne kadarını banka karşılayacak öğrenmek istiyorum(arkadaşlar rakamları sallıyorum hesap kolay gözüksün diye) . bankacı bana kur değerinin istediğim kadar üstüne çıkamayacağım ve tam tersi dolar düşerse de sıkıntı olacağıyla ilgili çok kısa bir bilgi verdi (telefonda mesai dışı aradım) . ama inan’ın tam anlamadım. uzatmak ta istemedim telefonda.yarın detaylı konuşacağız yanına gideceğim . ama yarına kadar arkadaşlardan tam detaylı bir yeşillendirme istiyorum lütfen verdiğim rakamlar ışığında
  • küçük esnaf,
    eskişehir de erotik shop işletiyorum, geçen hafta biraz mal alayım dedim 3 k lık ürün çektim toptancıdan, malum ertesi gün dolar fırladı. eski siparişlere bi dönüp bakayım dedim 2013 de ilk açtığım zamanlar 13 tl ye alıp 25 tl ye sattığım ürün şuan alış fiyatı 58 tl. uzun zaman sıktım zam yapmamak için ama artık zamanı geldi ve dün fiyat etiketlerini güncelledim. seçimden sonra durgun olan piyasa iyice duruldu. günü kurtarırsak ne ala. etrafta ki esnaf arkadaşlara soruyorum onlar daha beter, tavla çay sigara 3 'lüsü yapıyorlar akşama kadar. kısaca küçük esnafın hali harap arkadaşlar...
  • biz iyiyiz gayet, ben asansörde selfie falan çekiyorum *
  • (bkz: cenaze evi)
  • enerji sektöründe 12 sene tecrübe sonrası 5 aydir issiz olan ve eylul de baba olacak bendenizin korkuyla izlediği durumdur. son doğalgaz zammı ve doğalgazın doviz kuruna bağlanmasıyla zaten bitmis olan enerji sektoru su an sanırım cenaze hazırlıklarına başladı. açık pozisyonlar alım yapılmadan kapanırken ben iletisimde olduğum firmalara telefon bile açamıyorum çünkü hepsinin su an kaygıyla finans sektörünü takip ettiğini biliyorum. bir çok enerji firmasının ık ve muhasebe departmanlarının ne üzerine su an kafa yorduklarini az çok tahmin ediyorum. mevcut durumda çoğu firma istihdamı azaltmaktan başka bisey yapamayacak. tl kazanıp dovizle borçlanan ve tamami borç girdabı içerisinde bir sektör su an enerji. sabit giderlerini karşılayabilecek bir tablo bile yok. benim durumumda olan bir çok arkadasım var ve coguda minimum 10 sene sektörde çok iyi tecrübelere sahip. kara cuma, kara pazartesi, kara 2018 derken uçuruma doğru son surat yuvarlanan özel sektör var. en kötüsü ise enseyi karartmamaya çalışsamda umut yavaş yavaş terkediyor bu toprakları. "umut en büyük kötülüktür iskenceyi uzatır." diyen nietzsche'ye inat umutla iskenceyi çekmeye devam etmek istiyorum. çünkü o da gidince hiç birşey kalmayacak geriye.
  • yabancı ilaç firmasından geliyorum, bütün promo harcamaları, eğitimler, yurtdışı seyehatleri durduruldu, sektördeki diğer firmalar da acil olarak aynı önlemleri almış, çok şükür adam çıkarma henüz yok, ama her an olabilir. bazı firmalar adam çıkarmaya başlamış. en büyük korkum şirketin kapatıyoruz demesi, devlet bizden ilaç alırken euro kurunu 2.69 olarak belirledi, reel kurun 8'e gittiği bugünlerde, şirket başınız gözünüz allaha emanet diyerek uzarsa hiç şaşırmam.
  • sektör: altın

boş oturuyoruz.

günlerdir satış vs. yok. tam tersi insanlar akın akın gelip altın ve döviz bozduruyorlar. temmuz kiramızı ödeyemedik.
  • ithalatçı firma olarak ödemeleri toplama ve mümkün olduğunca malzeme satmamaya çalışıyoruz. tl bazlı sattığımız özel ürünlere %40'a yakın zam yaptık ister istemez.
    tüm piyasalar gibi bizde beklemedeyiz ve karamsarlık hakim. evet zam yapılır yine hayat devam eder ama patlayan emlak balonu, satılamayan daireler, yükselen faizler çalıştığımız bir çok firmayı riskli pozisyona soktu. batak vermemek için önlemler almaya çalışıyoruz.
  • tedarikçi firmayız. piyasa ölü. kimse mal vermek istemiyor, lira ile sattıkları malları dolarla bile vermiyorlar. sözleşmeler götümüzde patlayacak. ağustos sonuna kadar hareket olmaz.