şükela:  tümü | bugün
 • nihat zeybekçi sen misin?
  eğer değilsen vay haline...
  (bkz: let the linç begin)

  ekleme:ekonomik parametreleri zerre etkilemeyen şişirilmiş balon demiş arkadaş.
  şişirilmiş balon olan zaten ülke ekonomisinin parametreleridir,dolar değil.
  şirket cirolarının hergeçen sene,bir önceki seneye oranla arttığını yazmış.bak bu doğru ama o cirolar tl bazında artmakta.zaten bunun asıl sebebide borçlanma şartlarının hergeçen gün daha da kolaylaşması ve hergeçen gün artan enflasyondur.çirolar artıyor.üretim kapasitesi değil.buna dikkat.
  bu biraz maaşınızın sürekli artıp,alım gücünüzün aynı oranda düşmesi gibi birşey.
  işte buna biz enflasyon diyoruz.
  kendisine katıldığım tek nokta da şu.
  istediğiniz kadar bağırın,çağırın sonuç değişmeyecek demiş.
  haklı...
  bu kafa ile istediğniz kadar uğraşın,türk ekonomisi çökmüştür.üretmediğn sürece de sonuç değişmeyecek.
  geçmiş olsun kardeş,artık fakir,itibarsız ve eğitimi yerlerde sürünen bir ülkesin.
 • senin ekonomik değerlerin şişirilmiş bir balon olduğu için durum bu. üretim yapmayan ülkenin satışla şişirilmiş sahte ekonomisi döviz karşısında diz çökmeye mahkumdur. olay zaten sadece dolar değil. bulgaristan levası karşısında bile çılgın bir düşüşteyiz. siz neyin kafasını yaşıyorsunuz? bırakın şu uyuşturucu gibi sahte söylemler ve açıklamaları. açın gözünüzü biraz kardeşim! batıyoruz da değil; battık!
 • şu götümüzde patlayani mi ?
 • akaryakıt,sanayi ara malları, hammadde gibi şeylerin bedellerini "lolipop" şekeri cinsinden ödediğini sanan anlayısın açtığı başlıkımsıdır.
 • bence de doların şu anda maximum 3,2 seviyelerinde olması gerekiyor.eninde sonunda bu balonda patlar.
 • (bkz: dolardaki yükselişi kabul etmiyorum)
  bu daha başlangıç. esas balon 2019’a doğru geliyor. aman dikkat bize patlamasın.
 • yerli hiç bir ürünümüz olmadığı gibi özelleştirmelerden gelen paraları inşaata gömdüğümüz için balon olarak nitelenen para birimidir .
  türk filmlerinde izleriz hani adam tarlayı satıp büyük şehre gelir ve pavyonda orda burda parayı harcar bildiniz mi işte ülkece yaptığımız durumu kısaca özetler
 • boşver aktroll sizin bakanınız olan nihatkenstein'da anlamıyor. takılma böyle şeylere.
 • eger ki dolar - turk lirasi 2008 yilindan itibaren bakarsaniz, bu inanilmaz deger kaybini bu zamandan itibaren kademeli olarak artarak basladigini gorursunuz. 2008 yilinda dolar 1.25-1.30 bandinda seyir halindeydik ve dolar endekside 75-85 bandinda. gel gelelimki su an dolar - tl 4.40 a dayanmis durumdadir. peki dolar endeksi ne alemde? 2016 yilinda max 101 leri goren dolar endeksi su an 92 seviyelerinde. yani bu neyi gosteriyor. aslinda dolar in oyle de buyuk bir espirisi yok buyuk paralar karsinda (yazar burada buyuk ekonomi demek istiyor aslinda ... ) o zaman oyle miting meydanlarinda bizim ekonomimiz cok iyi almanya falan bizi kiskaniyor demeyeceksin. peki bu kadar deger kaybi neden olur? arz - talep iliskisinden yola cikarsak, turkiye de ozel sektor borclarinin yuzde 50 civarindasi dolar ile. her odeme zamani geldiginde, ki bu donemler genellikle subat mayis aylari arasi oluyor, buyuk sirketler ve bankalar piyasadan dolar toplama telasini giriyor. zaten bundan dolayidir ki ilkbahar aylarinda dolar inanilmaz hareketlerde bulunur tl karsisinda yaz boyu duraganlasir sonra yili bitirirken fed ten gelen ufak surprizlerle yili bu yaptigi peak noktalarina yakin bitirir. simdi bu kadar seyi normal bir vatandas olarak ben gorebiliyorsam ekonomi basinda ki insanlar goremiyor mu ? elbette ki goruyor hemde en ince detayina kadar... peki neden engel olmuyorlar ? iste burada soru su olmali .. engel olmuyorlar mi yoksa engel olamiyorlar mi ? iki durumda sonuc oldukca vahim. ustune ustluk bir de ozellestirme adi altinda fabrikalarimiz satildi gitti. bir sonraki kriz de bizi duzluge cikartacak herhangi bir mal mulkte kalmadi. enflasyonla mucadele edemiyen bir merkez bankamiz var. en son hangi enflasyon hedeflemesini tutturdu bunu onlarda bilmiyor. kirilgan ulkeler arasinda ayagina sikan ulkeyiz. hem kirilganiz hem de kendimizi daha cok bataga sokuyoruz.