şükela:  tümü | bugün
  • tenakuz içeren kampanyadır. dolarını bozan birine dolar satmış olmuyor mu? biri dolar satarken başka biri dolar almış oluyor. önemli olan işlemlerimizi dolar üzerinden yapmama gayretinde olmak. ancak bu da üreten bir ülke olmadığımız için çok mümkün değil. tüketim konusunda dışa bağımlı olmasak bu da önemli ölçüde tutabilirdi.

başka bir para birimi üzerinden alış-veriş yapmak ancak o para birimine de bağlı kalmamak esas olmalı. bizler katma değer üretmedikçe bu tür para oyunları kısa vadeli çözümler sunsa da uzun vadede bir işe yaramayacaktır gibi geliyor.

bunun yanında "hadi dolar alalım" diyenler de mevcuttur. bunlar ne yazık ki aynı gemide olduğumuzu fark etmiyor olmalılar. doların ya da altının yükselmesinin ortadoğudaki yüksek yoğunluklu karışıklık ve savaştan kaynaklandığını, enerjiye bağlı olduğunu ve en önemlisi de spekülasyona dayalı olduğunu görmemiz gerekiyor. ülkemize topyekun bir saldırı söz konusu. yarın batılılar iyice bölünüp parçalandığımızı gördüklerinde bize saldıracaklar ve bu saldırı esansında kimin chp'li kimin mhp'li kimin akp'li olduğunu sormayacaklar.

ben özellikle ticaret yapmanın, parayı yastık altından çıkarmanın milli bir mesele olduğunu, işgal altındayken savaşmak gibi vatani bir görev olduğunu düşünüyorum. özellikle mühendis arkadaşlarımız kpss'ye çalışmak yerine katma değer üretmemizi sağlayacak inovasyona dayalı işler üretmeliler. umutsuzluğu bırakmak zorundayız. rus ekonomisi çok kötü olduğu bir zamanda tetris üretime girmişti. basit bir oyun aracı olmasına rağmen rus ekonomisine çok önemli katkıları olmasından dolayı üreticisi ödüllendirilmişti.
  • dolarım olsa seve seve katılacağım kampanya. tabi bazı şartlar dahilinde olurdu.

isviçre bankalarında hesabı olan siyasiler veya iş adamları mutlaka vardır. bu kişiler evvela dolarlarını bozdurup, dekontu sosyal medyalarında paylaşsaydı ben de dolar sahibi olsaydım kesin bozdururdum.