şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğim kredi işlemi . hesabınızda bulunan doların ihtiyacınız olan tl karşılığı kadarını bloke ettiriyorsunuz . ve bankadan tl olarak nakit alıyor, aylık ödemelerinizi yapıyorsunuz . bir örnekle açıklayalım;
    hesabınızda 10bin dolar var . dolar kuru o gün 4.47 size de 45bin tl para lazım .ama dolarınızı bozmak istemiyorsunuz . bu durumda 10 bin dolarınıza bloke koydurup, 45 bin tl i alıyorsunuz. 12 aylık taksitle ödemek isterseniz 45 bini 50 bin gibi ödüyorsunuz . ee tabi sizin dolarınızda blokeli olarak işlem görüyor ve %1.5 gibi rakamdan faiz alıyorsunuz. 1 yıl sonra dolar 5 tl olacağını öngörürseniz 50 bin tl yapar ve faiz farkı ödememiş olursunuz .tabi 5 tlnin üzerine çıkarsa ki ,muhtemelen çıkar .zira yılda en az %15 değer kazanacaktır .o halde hem kredi çekip, hem de kârdasınız demektir.
    not; özet geçtim ama mantık bu.
    (bkz: nakit karşılıklı kredi)
    (bkz: ytd)
  • basit bir fwd kur alınıp dövizlerin kullanılması ile aynı şeydir.
  • 2 ay önce bu işlemi yapmanın mantığını anlatmıştım. (bkz: #78082673)
    işte bizim gibi ülkelerde bu sistem çok daha hızlı çalışıyor . benim örneğimde dolar 4.47 idi yani 10 bin dolar 47 bin tl ediyor idi . şimdi bugünün şartlarında 53bin tl ediyor . kısacası faiz yükünü azaltmış , dolar stoğunuza dokunmamış oldunuz . ve gün sonunda tl olarak yine kârdasınız.