şükela:  tümü | bugün
  • para birimi olarak dolar kullanan bir ülkenin ekonomik krize girme ihtimali, dünya egemen ekonomik sisteminin krize girme ihtimali kadardır. uluslararası ekonomik sisteme egemen olan para babaları istedikleri ülkenin para birimini düşürerek istedikleri zaman ekonomik kriz çıkarabilmektedir. ancak bir ülke para birimi olarak doları kullanıyorsa para babaları o ülkede istedikleri zaman ekonomik kriz çıkaramazlar. para babaları abd dahil tüm dünyada ekonomik krizi ise kolay kolay çıkaramaz çünkü kendilerine borçlu ülkelerden dolar alacağı varken doların değerini düşüremez. para birimi olarak amerikan dolarını kullanan ülkeler bildiğim kadarıyla ekvador ve panama'dır.
  • para babaları neden her ülkeyi değilde belli başlı ülkeleri krize sokmak istiyorlar diye sorulması gereken tespittir.
    paranın değerini ülkesinin ekonomik altyapısı belirler. kriz de dahil ithalat ihracat dengesini olumlu tutacak imkanın var ise başka değişle yerel para birimin her zaman dolar vb. alabilecek doygunluğa sahipse kriz olmaz. bu doygunluğu iç ihtiyaçları karşılayabilen ve ihracat yapabileceğiniz düzeyde üretimin var ise sağlayabilirsin.
    üretim temelde 2 çeşittir. hammadde veya nihahi yani son mamül üretimi. rusya veya suudi arabistan gibi ülkeler doğal kaynaklarıyla hammadde üretimi yaparlar. bizdeki gibi doğal kaynağın yok ise sanayii üretimini kurmak ve desteklemek zorundasınızdır.
    hiçbirini yapmaz, başarıyı eeey ameriga diye bağırarak veya inşaat gibi kolay para yollarına saparak gidersen ondan sonra vay efendim dolar niye yükseldi.
    dün merkez bankası %16.8 faiz ile 3.2 milyar tl borçlandı. devlet bankaları yaklaşık %12 ile ev alana borç veriyor. yani net en az %4.8 zararına iş yapıyor. yabancı yatırımcı gerizekalı değil ekonomimizin saçmaladığını görüyor.