şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: gündem bükücü)'nün bizans oyunlarıyla tuş edilmektedir. açmazsan gözünü oyarlar .ötünü.
  • (bkz: dolar ıslak)
  • çok değil 2 ay önce, 26 eylül tarihinde 2,98 olup, bugün 3,44 ile kapanış yapmıştır. bu 2 ay içerisinde %15 artış demektir.
  • bütün dünyada geçerli bir para birimi olan doların fiyatını, vatandaşa dolar sattırarak düşürebileceğini gerçekten düşünüyor olamazlar. bu sadece sorumluluktan kaçmak ve zaman kazanmak için gündemi zehirlemek. gerçekçi olmaması pahasına insanların eline bir uğraş vermek. her nasılsa bir kriz gelecek ve insanlar bunu hükümetin değil de dolar bozdurmayanların yaptığını düşünecek. hesap bu, başka bir şey değil. bütün dolar mevduatlarına el koysalar bile yaklaşmakta olan büyük krizi öteleyemezler. bütün vatandaşlar elindeki doları satsa bile 20 kuruş anca oynar fiyatı.

kurun artmasının sebebi ticaretteki handikaplarımız. kazanmadığımız parayı yıllardır çokça harcamış olmamız. sattığımız şeyler daha az dolar ediyor. aldığımız şeyler daha fazla dolar ediyor. aradaki farkı karşılamak için de şirketler bizim yerimize dolarla borçlanıyor. insanlar kredi kartına borçlanıyor. tl'yle ödeme yapmak ya da işlemleri tl'yle yapmak bir işe yaramıyor, çünkü ürünlerin çoğu zaten yurda dolarla giriş yapıyor. iphone'ye 3 yıl önce 2500 tl de versen, bugün 4000 tl de versen, işlemi tl'yle yapmana rağmen aslında ödemeni peşinen dolar olarak yaptın. aldığın otomobil ve deposundaki yakıt, biranın yanında yediğin badem, ceviz, çekirdek bile cebinden dolar götürdü. peki giden doları geri getirmek için ne sattın? adamlara, onların parasıyla borçlandın. kuru yükselten bu...

öte yandan kuru belirleyen şey sonuçta amerikalı bir kaç zengin. bu parayı bastıkları gibi, yönünü ve fiyatını da tayin edebiliyorlar. doları onlar üretiyor ve fiyatını belirliyorlar. bazen pahalı olması işlerine geliyor bazen ucuz. belirleme noktasında sıkıntı çekip ekonomik olarak sıkıntı yaşadıklarında da
    bir yerlerde savaş çıkarıyorlar. kaddafi'yi, saddam'ı filan deviriyorlar.

dolar kurundaki güncel artışlar birikimlerimizi tehdit ediyor. ben şahsen dolarda kalarak son 4 ayda 2189 tl'min buhar olmasına mani oldum. çoluğum çocuğum var benim, buna mecburdum. dolarda kalmayacaksanız da, bence borçlanmadan harcama yaparak cepteki bütün tl'yi harcamak en mantıklısı. çünkü tl her gün değer kaybediyor. bugün alabildiğinizi yarın büyük ihtimalle alamayacaksınız. hem ekonomi de şahlanır negzel.
  • finans analizcisi arkadaşımla 2 aydır üstüne konuştuğumuz kurdur. bundan 2 ay önce dolar 3.10-20 bantları arasında geziniyordu, "bu daha artar mı?" demiştim, "seçimler var, artacak, almak istersen alabilirsin, uzun vadede kâr getirecek." demişti. çok yükseleceğine ihtimal verememekle birlikte 1 ay boyunca dalgalanmasını izledim. euro-dolar dengesini inceledim, dünya üstünde ne olaylar olabilir diye kafayı yedim. bir yandan düşsün diye bekliyorum çünkü bizim ekonomi iyice çığrından çıkacaktı.

faizlerin düşürülmesine dair yönlendirmeden önceki hafta aldım. 3.32 idi. "artacak, haftaya gevşer biraz ama kaçarı yok kolay kolay durmaz." demişti. aldığımın daha 1. haftasında güne 3.43 ile başladı. "yıl sonu hedefi ne?" dedim, "3.75." dedi. bugün ise dolar 3.52'den günü açtı.

mısırımı da patlattım, izlemeye devam.
  • 3.60 a yaklasmistir. adelet ve kalkinma partisi sagolsun hem adaleti sagliyor hem de ulkemizi kalkindiriyor.
  • sorun sadece yükselmesinde değildir. kurun günlük dalgalanmaları 8-9 kuruşu bulabiliyor. resmen paramızla taşak geçiliyor.
  • son zamanlarda türk lirası karşısında sık sık rekor kıran kur. ekonomiyle uğraşan bazılarınca 2016 sonuna doğru "4'ü görür" deniyordu ama henüz o seviyeye ulaşmış değil.

yazarlar tek tek her gün için başlık açmak yerine artık bu konuyla ilgili bu başlığa yazsalar keşke.
  • şimdi hede hödölü saçma yorum yapmak yerine buraya sağlam bir analiz koyacağım.
    hem piyasada spekülatör ekşiciler var ise yararlansın, hem de bu doların füze gibi uçması hakkında herkes bilgilensin diye.

öncelikle açıklayalım, dolara ne oldu ve bu artış ne zaman başladı ?

türkiyenin politik belirsizliği ve terör olaylarından dolayı piyasa zaten fazlasıyla gergindi. aralık'ın sonunda gerçekleşen abd faiz toplantısında janet yellen teyzemiz piyasadaki beklentiler dahilinde faiz arttırımına gitti. yellen teyze toplantı sonrası çok şahin açıklamalar yapmadı. daha trump gelmediğinden fazla keskin davranmadıklarını söyledi, ama gümbür gümbür geldiklerini de söylemeyi ihmal etmedi.
    ve dolar sabah 3.52 seviyelerine çıktı. (vay be o zaman bile düşükmüş dolar, nerelere geldik diyenlerinizi görüyorum)

tekrar düştü tekrar çıktı derken, rusyanın ankara büyükelçisi andrey karlov'a suikast düzenlendi. peki bu suikastin ertesi gününün önemi neydi ? türkiye merkez bankasının faiz kararı açıklanacaktı.

yükselen bir dolar trendinde tüm ekonomistlerin ve amerikanın bile tahmin ettiği, türkiyenin faiz yükseltmesi gerektiğiydi. fakat ekonominin e'sinden bile anlamayan bir cumhurbaşkanına, ve cumhurbaşkanının paşa gönlüne göre hareket eden bir merkez bankasına sahip olduğumuz için merkez bankası faiz arttırıma gitmedi. eh ne oldu, dolar 3.58 seviyelerine hızlı bir şekilde çıkıp orada tutundu.

cuma günü abd tarım istihdam verileri de açıklanınca dolar oldu 3.62. ve şuan gördüğünüz gibi 3.64. yavaş ve sağlam adımlarla da 3.65 geliyor.

bakın, piyasada etkisi olmayan, ve yanlış hareket eden bir merkez bankasından bahsediyorum. ülkedeki terör olayları ve her gün tayyip amcanın çıkıp saçma sapan konuşmalar yapmasını saymıyorum bile (bkz: 'idam kabul edilsin' demesi)

dünya çapında ülkeler faiz arttırımına gidiyorsa piyasayı dengelemek için sen de ülke olarak faiz arttırma trendine uyarsın. ama türkiye, tahmin analizlerini ve ekonomistleri bile ters köşeye yatırıp etkisiz kaldı. bence yellen teyze bile içinden 'mal mı lan bunlar' demiştir.

peki şimdi ne olacak ?

baştan söylüyorum, ocak ayı içinde 4 olma durumu söz konusu değil öncelikle. 4 abartı bir rakam.

ama incelediğim grafiklerde ocak 20'ye kadar dolar sürekli bir artış göstermekte. ve size söylüyorum, 3.70'i görecek dolar.

kritik nokta ise şu, 20 ocak sonrası ciddi bir düşüş gözlemleniyor. nedenlerine gelecek olursak
    1. trump gelecek, bu yüzden amerikadaki politik belirsizlik etkisi ortadan kalkacak.
    2.bu doların bu kadar yüksekte olması amerikanın pek işine gelen bir şey değil, yüksek kur ihracatı azaltır, yani amerika kendi ürettiği malları bu kadar yüksekten satmak istemez. o yüzden piyasada düzeltme yapılabilir.

'peki o zaman satalım mı dolarları ocak ayında, madem düşecek ?' derseniz işte ekonomide 'risk' konusu burada devreye giriyor sevgili ekşiciler.

trump geldikten sonra dolardaki düşüşün sabit olması için, ya da tekrar artışa geçmesi için ciddi analizler yapılması gerek.
    1. trump ekonomi alanında cesaretli inovasyonlar yapıp, merkez bankasını da gaza getirirse
    2. türkiye merkez bankası etkisiz görünümüne devam ederse
    3. terör olaylarının arkası kesilmezse

bu düşüş kalıcı olmaz maalesef. o zaman nisan-haziran aylarında 4 olur dolar, ve hiç acımaz. bu durum ise türkiye için oldukça tehlikeli ve bataklığa saplayan cinsten.
    büyük bir kriz kapıda ben size diyeyim.

elinde dolarları olan yatırımcı bile ülke dışına kaçmadıkça bu krizden kurtulamaz.
    sanırım tayyip dedenin bayağı bir dolar yatırımı var, bu yüzden faizi çıkartmak gibi bir şeyi söz konusu bile etmiyor. yani anlayacağınız biz ölüyoruz, ama tayyip dede yine yaşıyor.