şükela:  tümü | bugün
  • nerdeyse 15 gündür psikolojik sınır 5,98 de duruyor. duruyor diyorum çünkü gerçekten duruyor.

sabit kur rejimi hoş geldin diyebiliriz.
  • kuduruyorum...
    çünkü bu beceriksiz cahil müslümanımsı yönetim benim paramla, senin paranla müdahale ederek kuru sabitliyor.
    6 olmadıgı her dakika kamu bankaları senin benim paramı fırına atıp cayır cayır yakıyor.
    her saniye ülkece biriktirdiklerimizi, geleceğimizi yakıyorlar mk.
    beyinsiz onun bunun çomarıda "yükselmiyor" diye yazıyor. iq suz it o kadar kapasitesiz ki tiksiniyorum mk aynı havayı solumaktan.
    senin benim param bitince normale dönecek ama donusu 10lamı olur 15lemi olur. bi çıtayı arşa koyacak, ondan sonra en azılı çomar bile bokunda bogulacak.
  • aktroll: "niye yükselmiyor bu kurcuları kudurtan kur.

kudurun gençler kudurun."

bu yükselmemiş hali yani? tamam. bir insanda zere kadar utanma duygusu olsa şu lafı etmez. gerçi aktroll işte. utanma duygusu olsa aktroll olmazdı zaten.
  • biri de niye yükselmiyor diye kuduranlar oluyor , demiş.

ulan sende gram beyin olsa kurun zaten yüksek olduğunu anlardın .
  • 06.02 tarihinde 0.01 krş artmaması için 38 milyon doları mb piyasaya sürmüştür.
  • eylül 2018 için 5,60; aralık 2018 için 6,00; eylül 2019 içinse 7 ile 7,5 arası olacak gibi tahminlerim vardı aylar öncesinden ancak bu noktalara daha önce gelinecek görünüyor.

sebepleri ise çok basit:

damat ferit cumhuriyetine döndük. ciddiye alınacak bir tarafımız kalmadı. bu sebeple dolar bulmanın maliyeti fazlalaştı. faize karşı da duyarsızlaşıyor sermaye sahipleri. her durumda hükümet, 1 sınıf iktisat öğrencisinin yapmayacağı hataları yapıyor. bu kadar hata üst üste gelince kasıt aramamak elde değil. biri dese ki bu ülke için en kötüsünü yap, yok edelim bu ülkeyi... ancak bu kadarı yapılabilirdi.

milyarlarca dolar sözde müdahalelerle çarçur edilen paralar, ekonomik müdahale enstrümanlarımızın hiçbirinin bırakılmaması, özelleştirmeler, devlete kar edecek bir şey bırakmamak, yüksek tüketim ekonomisi, üretimden vazgeçmek, ithalata dayalı 2. sınıf montaj üretiminden başka bir şey yapmamak, tarımı ve hayvancılığı bırakıp ithalata yönelmek, kamu istihdam yükünün ağırlığı, 18 milyon direk ve 24 milyon kişinin direk ve dolaylı toplam şekilde devletten maddi yardım alması, futursuz borçlanma, hazine garantili borçlandırılıp yandaş şirketlere düşük faizle borçlanma rantı vs vs... saymakla bitmez.

15 yıllık kısa sürede bilinçli olarak getirilen durum şudur:

* ülkenin topladığı vergi, ülkenin borç faizini karşılamamaktadır.
    * üretilen hiçbir şey yoktur.
    * kısa vadeli (1 yıllık) borcun toplam ihracata oranı %250 durumuna gelmiştir.

yani sabah yataktan kalktınız. kahvaltı yaptınız. domatesten bibere, sütünden zeytin yağına her şey ithal. eldeki parayı yabancıya verdiniz. işe gittiniz. elektrik, benzin harcadınız, bunlar da ithal. akşam yıkandınız, doğalgaz kullandınız... bu da ithal. hay amk dediniz sevişelim bari dediniz, afedersiniz zike taktığınız kondomdan, kullandığınız kayganlaştırıcıdan, yattığınız çarşafa kadar her şey ithal. sevişme sonrası sigara tellendirelim dediniz. tütün ektirtmediğinizden tütün de ithal. içelim dediniz. eskiden 2 çeşit bira vardı. şimdi 70'ten fazla. onlar da ithal. yani nefes almak dışında her şekilde paramız dışa gitti. gidiyor da.

bunları almaya paranız yoktu. gittiniz ülke olarak borçlandınız. dediniz ki para verin borçla da, sizden un alayım, yem alayım, süt alayım, makine alayım, motor alayım, telefon alayım vs vs.

sonunda artık aldığınız borçların faizini ödeyemiyorsunuz. üretiminiz olmadığından, bunu bilerek yok ettiğinizden dışardan almayayım artık da yerli kullanayım diyeceğiniz bir üretiminiz de yok. bu sebeple çıkışınız da yok. ithalatı üretmediğinizden durduramıyorsunuz. ağzınız durmayıp yedikçe, sikiniz inmeyip kalktıkça, başınızı yastığa koydukça borçlanmaya devam ediyorsunuz.

* borç geri ödeme faizi gelirinin üstüne çıkan hiçbir ülke tarih boyunca yıkılmamazlık görmemiştir. bunun ilk varış noktası da iç savaştır.

önümüzde kaçınılmaz bir iç savaş, diktatoryal bir de yönetim vardır. göreceksiniz bu dikta idamı da getirince sözde bir şeyler için kullanacağız diye kandırıp aldığı bu yetkiyi kendisinden olmayanları yok etmeye kullanacaktır.

sonuç mu?

* borcu ödeyemediğimiz için ermenistan'a kaybedeceğimiz topraklar,
    * istanbul ve çevresinde uluslar arası bir yönetim mekanizması kendi özerkliğinde,
    * güneydoğu ve doğuda hatta güneyde kaybedilen bölünen topraklar,
    * batıda kaybedilen adalar
    * kaybedilen kıbrıs
    * kaybedilen trakya...
    * milyonlarca ölüm ve kan
    * sağ kalacaklar için burnundan gelmiş bir hayat ve pişmanlık

sevr ile yapılamayan, adnan menderes'in tahkikat komisyonu ile denenen hadise bugün daha profesyonel şekliyle son aşamasına geçmiştir.

bu ülke ve milletimiz tarihinin en büyük felaketine yaklaşmaktadır. bu işin kurtuluşu da yoktur. bu ülke atatürk'e ve tarihine ihanetinin bedelini net biçimde ödeyecektir.
  • aranızda en aptal olanınız bile yaşadığımız yönetim faciasını anlayana kadar kırbacı götünüzde şaklatacak, göstere göstere artacak kurdur.
    adettendir. yatırım tavsiyesi değildir.
  • kamu bankalarının müdahalesi ile 6 sınırında tutuluyor. merkez bankası başkanı çekinmesen bunu 'karlılık' diye itiraf ediyor.

elveda düşük enflasyon, elveda serbest piyasa, elveda piyasa kuralları...
  • çıldırmış durumda olan kurdur. 40 günde, bir asgari ücret getirdi az miktarı.

tl ile zarar etmeyeyim, diyerek bir miktar almıştım. şimdi de zeytinyağ gibi temel ihtiyaçları bari alıp, kenara koyayım kafasındayım orta halli vatandaş olarak.
    dolar alanları vatan haini ilan edip, köprü geçiş garantisini dolara bağlayanlar bu ülkeyi yönettikçe nefes alamayacağız. ülkeyi yönetenler, doları bu kadar sevdikçe, düze çıkamayacağız.

2 yıl önce 40 tl'ye yıkattığım halıları, 1 ay önce 70 tl'ye yıkattım! 2 liraya aldığım barilla 4.75 şimdi ( makarna hesabı) . kiralık ev bakıyorum, 2000 tl dökülenleri bile.... böyle vatan hainliği görmedim yakın dönem türk tarihinde! bu kadar net son durum.
    edit:otomatik düzeltme halt yemesi
  • 3.50'nin altına inmesine ramak kalmıştır, yakında buralar yine "n'oldu lan 3.88'ciler"le "geldiği noktaya mutlaka tekrar uğrar"cıların savaşına sahne olur, dirençler, kırılma noktaları falan havada uçuşur.

ben mi? walla ben fırsat buldukça ufak maaşımla dolar ve altın alıyorum. 3.80'den de aldım, hiç pişman değilim şahsen. yatırım amaçlı, uzun vadeli alıyorum ve sadece verilere bakarak bunu söylediğim için embesillerce hain görülsem de seneye bu zamanlarda 4 seviyesinin çoktan aşılmış olacağını düşünüyorum...