• (bkz: döviz kuru)
  • türkiye'den göç etmek isteyenlerin işini manevi anlamda iyice kolaylaştıran kurdur.

buradaki düzeni bozmak istemeyenler "gidersem eldekini kaybederim miyim" diyenler bu düşüncelerini artık "nasıl giderim" konusuna yoğunlaştırır zira kalsalar da eriyorlar...
  • ebesinin amı selami oluyor

şu an 3.38

<<2>>
  • (bkz: gündem bükücü)'nün bizans oyunlarıyla tuş edilmektedir. açmazsan gözünü oyarlar .ötünü.
  • (bkz: dolar ıslak)
  • tarihli dolar kuru başlıklarından gına geldiğinin ve tüm verilerin tek bir çatı altında toplanmasına sevindiğimiz başlık.
  • 3,51894 yükselmeye devam eden kur
  • bütün dünyada geçerli bir para birimi olan doların fiyatını, vatandaşa dolar sattırarak düşürebileceğini gerçekten düşünüyor olamazlar. bu sadece sorumluluktan kaçmak ve zaman kazanmak için gündemi zehirlemek. gerçekçi olmaması pahasına insanların eline bir uğraş vermek. her nasılsa bir kriz gelecek ve insanlar bunu hükümetin değil de dolar bozdurmayanların yaptığını düşünecek. hesap bu, başka bir şey değil. bütün dolar mevduatlarına el koysalar bile yaklaşmakta olan büyük krizi öteleyemezler. bütün vatandaşlar elindeki doları satsa bile 20 kuruş anca oynar fiyatı.

kurun artmasının sebebi ticaretteki handikaplarımız. kazanmadığımız parayı yıllardır çokça harcamış olmamız. sattığımız şeyler daha az dolar ediyor. aldığımız şeyler daha fazla dolar ediyor. aradaki farkı karşılamak için de şirketler bizim yerimize dolarla borçlanıyor. insanlar kredi kartına borçlanıyor. tl'yle ödeme yapmak ya da işlemleri tl'yle yapmak bir işe yaramıyor, çünkü ürünlerin çoğu zaten yurda dolarla giriş yapıyor. iphone'ye 3 yıl önce 2500 tl de versen, bugün 4000 tl de versen, işlemi tl'yle yapmana rağmen aslında ödemeni peşinen dolar olarak yaptın. aldığın otomobil ve deposundaki yakıt, biranın yanında yediğin badem, ceviz, çekirdek bile cebinden dolar götürdü. peki giden doları geri getirmek için ne sattın? adamlara, onların parasıyla borçlandın. kuru yükselten bu...

öte yandan kuru belirleyen şey sonuçta amerikalı bir kaç zengin. bu parayı bastıkları gibi, yönünü ve fiyatını da tayin edebiliyorlar. doları onlar üretiyor ve fiyatını belirliyorlar. bazen pahalı olması işlerine geliyor bazen ucuz. belirleme noktasında sıkıntı çekip ekonomik olarak sıkıntı yaşadıklarında da
    bir yerlerde savaş çıkarıyorlar. kaddafi'yi, saddam'ı filan deviriyorlar.

dolar kurundaki güncel artışlar birikimlerimizi tehdit ediyor. ben şahsen dolarda kalarak son 4 ayda 2189 tl'min buhar olmasına mani oldum. çoluğum çocuğum var benim, buna mecburdum. dolarda kalmayacaksanız da, bence borçlanmadan harcama yaparak cepteki bütün tl'yi harcamak en mantıklısı. çünkü tl her gün değer kaybediyor. bugün alabildiğinizi yarın büyük ihtimalle alamayacaksınız. hem ekonomi de şahlanır negzel.
  • finans analizcisi arkadaşımla 2 aydır üstüne konuştuğumuz kurdur. bundan 2 ay önce dolar 3.10-20 bantları arasında geziniyordu, "bu daha artar mı?" demiştim, "seçimler var, artacak, almak istersen alabilirsin, uzun vadede kâr getirecek." demişti. çok yükseleceğine ihtimal verememekle birlikte 1 ay boyunca dalgalanmasını izledim. euro-dolar dengesini inceledim, dünya üstünde ne olaylar olabilir diye kafayı yedim. bir yandan düşsün diye bekliyorum çünkü bizim ekonomi iyice çığrından çıkacaktı.

faizlerin düşürülmesine dair yönlendirmeden önceki hafta aldım. 3.32 idi. "artacak, haftaya gevşer biraz ama kaçarı yok kolay kolay durmaz." demişti. aldığımın daha 1. haftasında güne 3.43 ile başladı. "yıl sonu hedefi ne?" dedim, "3.75." dedi. bugün ise dolar 3.52'den günü açtı.

mısırımı da patlattım, izlemeye devam.
hesabın var mı? giriş yap