şükela:  tümü | bugün
 • bir kurum mudur lobi midir merak edilendir.

  bilen yeşillendirsin lütfen. hatta açıktan yazsın direk.
 • soyle izah edilebilir.
  ulke uretip satar, ulkeye dolar girer, bu dolari da disaridan mal almak icin kullaniriz.
  ama biz zaten ureten bir ulke olmadigimiz icin yada daha dogrusu aldigimizdan daha az urettigimiz icin cari acik veriririz.
  bide bunun ustune borsa, faiz bilmem ne vaadi ile yurtdisindan yatirimci vasitasi ile ulkeye para cekilebilir ki akp nin yaptigi sey buydu. mesela donemin basbakanin soyle bir aciklamasi olmustu.
  simdi bu basinin ustune koyduklari sermayeden sicak parayi ulkeye kredi olarak dagitip milleti 10 yillik borclandirarak ev sahibi araba sahibi yaptilar. bu bollugun kerametini de kendilerinden oldugunu gosterdiler. bugun gerek turkiyedeki siyasi belirsizlik, gerekse ekonomik belirsizlik basimizin ustundeki sermayenin turkiyeden parasini cekip, baska yere goturmesi sonucunda, piyasada para kalmamasindandir.
  yani piyasada dolara talep artarsa dolar artar, talep duser herkes dolar bozdurursa dolarin fiyati da duser.

  "ister yahudi sermayesi olsun, ister bati sermayesi olsun basimin ustune koyarim" dediler, 400 milyar dolari hepimize kitlediler.
  su an vergi artirarak deligi kapatmaya calisiyorlar. hayirli isler dilerim ne deyim.
 • bir insiyatif belirlemiyor. her mal gibi dolar da piyasada çoksa fiyatı azalır, azsa artar. piyasada elma biterse elma kilo fiyatı 20 lira olur. elma çok fazla olursa fiyatı 50 kuruşa düşer. değil mi. dolar da türk lirası karşısında bir maldır. bunun da bir fiyatı vardır, ona "kur" deseler de bu sadece bir jargondur, yani yoksa "kur" dediğin şey doların tl cinsinden fiyatıdır. türkiye piyasasında dolar kalmazsa veya azalırsa doların fiyatı artar, yani kur yükselir. dolar çoksa düşer.

  şimdi türkiye güven vermeyen bir ülke. bu yüzden yabancılar gelip türkiyede yatırım yapmaktan yavaşça vazgeçiyorlar, burada kurdukları tesisleri yatırımları türk lirasıyla satıp savıp ellerine geçen parayı dolara çevirip ülkeden gidiyorlar. veya buradaki bankalara buradaki yatırım araçlarına yatırdıkları paraları çekip dolarlarını transfer ediyorlar, gidiyorlar. piyasada doların azalmasının bir sebebi bu.

  doların azalmasının bir diğer sebebi de amerika'da faizlerin yükselmesi. şöyle düşünelim, iki banka var biri paramıza %10 faiz veriyor, diğeri yüzde 15. parayı hangisine yatırırız? %15 verene. işte bu faizler genel seviyesini de merkez bankaları belirliyor, doğrudan olmasa da onların sattığı devlet tahvillerinin faizi piyasayı belirliyor. ve şimdi abd merkez bankası olan fed de faizleri yükseltiyor, abd'de faizler yükseliyor ve bu yüzden global yatırımcılar türkiyeye mi, yoksa abd'ye mi para yatıralım sorusuna abd diye cevap veriyor. o yüzden adamlar dolarlarını buradan çekip gidip amerikaya yatırıyorlar.

  bu yüzden türkiye piyasasında dolar kalmıyor, ikinci sebep de buydu.

  sonuçta tek bir kişi yok, herkes kendisi için normal ve iyi olanı yapıp karlı olacağı yere gidiyor. orası da abd.

  işte bu iki faktörden ötürü bizim piyasamızda dolar kalmayınca doların fiyatı yükseliyor.
 • bunu bilemeyecek ne var dediğim soru. tabiki dış mihraklar ve bizi çekemeyenler.
 • öncelikle, "insiyatif" değil, inisiyatif olması gerekiyor.
  ondan sonra, inisiyatif sahibi kişi ve kurumların arzına, talebine göre, dünya piyasalarını etkileyecek ekonomik sonuçları olan kararlara göre kur şekilleniyor. hepsi bu. that's all folks!