• kesinlikle belirsizlik ve seçim değildir.

artışın sebebini sayfalarca bilimsel makale hatta doktora tezi yazmadan açıklayan cümle:
    (bkz: dün yediğin hurmalar bugün götünü tırmalar)
  • sadece son 16 yılın değil,
    son 60 yılın ekonomi politikalarıdır.
  • piyasadaki "erdoğan kaybedecek" beklentisi de etkenlerden biri.

şu anda seçim öncesi alımlar da yapılıyor, olası hükümet ya da cumhurbaşkanı değişikliği belirsizliği artıracağı için dolar/tl biraz daha tırmanacaktır. kısacası kar fırsatı var. akp ve erdoğan birlikte devam ederse istikrar para birimine genelde olumlu yansır, kur biraz aşağılara çekilecektir. piyasadaki beklenti erdoğan'ın kaybedeceği yönünde olmalı ki alımlar devam ediyor.

şahsi olarak seçime göre pozisyon alanların yüklü miktarlarla işlem yaptığını düşünüyorum. bahsettiğim seçime bağlı aşağı ya da yukarı hareketler öyle büyük oranlarda olmaz zaten. 4.70'lerden alıp 4.80 civarına satarak büyük kar edecek olan yüklü dolar alan yatırımcılardan bahsediyorum.

bekleyip görelim.

not: yatırım tavsiyesi değildir. :)
  • öyle dış güçler, iç hainler demekle olmaz. her şey net, hiç bir şey kendiliğinden olmaz. ülkelerin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti olan cds’ler en önemli göstergelerden sayılıyor. ülkemiz için bu rakam maalesef ekonomiye ilişkin devam eden endişelerle iki buçuk yılın zirvesi olan 329 puanı gördü. (bugün itibariyle 325) ülkemiz bu rakamlarla dünyadaki tüm ülkeler arasında küresel iflas riskinde ilk 5’e girdi.

http://www.bloomberght.com/cds/turkiye-cds
  • sebep belli: dolar kurunun yanında yaşın da yanması.
  • (bkz: zina)
  • tecrübesiz yönetim sonucu ülke kaynaklarının teknolojiye değil de inşaata yatırılması sonucu oluşan hadisedir . köprü geçişlerini bile dolara endeksleyen zihniyet ,doları dış güçlere bağlaması normaldir
  • bir sürü nedeni vardır. ama en önemli sebeplerden biri galiba her şeyin tek adama bağlanması. her sey tek adamın ağzına bakınca yabancı yatırımcıların paralarını çekmeleri çok doğal.
hesabın var mı? giriş yap