şükela:  tümü | bugün
  • türkiye;

suriye'den çekilir
    abd'nin orta doğu politikasına uyum sağlar
    abd'nin pkk ya yardımlarına ses çıkarmaz kürt bölgesi kuruluşuna izin verir
    rusya'dan s400 alımını durdurur
    abd'nin iran politikasına destek verir
    kudüs davasından vazgeçip sesini çıkarmaz
    savunma sanayi yatırımlarından vazgeçip abd'den israil'den silah dilenir

yani bağımsız politika yürütmekten vazgeçip 2011 öncesi gibi küresel çıkar sistemine entegre olan uyumlu stepne ülke! pozisyonuna geri dönerse her şey güllük gülistanlık olur ...

makro ekonomik göstergeler açısından kırılgan pozisyonlarımızın olduğunu kabul etmek zorundayız ancak ortalığı yangın yerine çeviren finansal ataklar büyük oranda sisteme çomak sokmak için aldığımız politik kararlar...
  • bunlar akp'lilerin zannettiği şeyler.

hammadde üretimine başlarsanız ve uzun vadede dünyaya satabilirseniz dolar sadece düşmez, akar.

atıyorum, fenni silikon üretebiliriz. atıyorum, bunun için parçacık fiziği ile uğraşabiliriz.

edit: imla
  • önce şark kurnazlığını bırakıp, bireysel çıkarlarımızın önüne vatan ve millet kavramlarını koymalıyız. bu düşünceyi benimsedikten sonra ise doğal olarak "nasıl olsa sürekli artıyor. bende biraz kar edeyim" niyetiyle elimizde tuttuğumuz dolarları tl'ye çevirmeli veya piyasaya sürmeliyiz. yine aynı düşünce ile ithalat konusunda devletin bir kısıtlama veya düzenleme getirmesini beklemeden "dolarla al - tl ile sat - köşeyi dön" tarzı bencil ve satıcılar dışında herkese zarar veren ticaret anlayışından vazgeçmeliyiz. onun yerine üretim yapmalıyız. gerekirse 10 yerine 3 kazanmalı ama üretimden vazgeçmemeliyiz. en önemlisi de 3. dünya ülkesi* olduğumuzun farkına varmalı sanki dünyanın en refah ülkesiymişiz gibi maaşımızın 3 katı fiyatına telefon almaktan, günlük yövmiyemizin yarısını bir saat oturup 2 çay 1 kahve içtiğimiz "cafeye" bırakmaktan vazgeçmeliyiz.

iyi forumlar.
    hetetepe iki nokta slaş slaş kızlarsoruyor nokta kom
  • öncelikle zihniyetimizi yükseltmek lazım. başlık yanlış açılmış dolar düşmez kardeşim türk lirası nasıl değer kazanır bunlara odaklanmalıyız.
  • 2011'e kadar abd götü yalayarak doları düşük tutanların nasıl düşeceğini anlayamaması normal.

doları düşürmek için illa abd götü yalamak zorunda değilsiniz iyi haber. ohal'i kaldırın, merkez bankasına karışmayın, merkez bankası politika faizini 15 glp'yi 18 yapsın dolar 4 altına düşmezse gelip beni bulun. ha hobi olarak abd götünü yine yalayabilirsiniz tabi.
  • çelme takarız
  • 1.si dolar düşmez tl'nin değeri artar. çünkü şu an dolar normalden fazla yükselmiyor, tl normalden fazla değer kaybediyor.

2.si ne zamanki tek adam rejimi yıkılır, devletin her kurumu bir herifin dudaklarına bakmaz, o zaman yatırımcı kaçmayı bırakır ve güvenle yatırımını yapar. tl başka türlü artmaz. sen ülkenin para piyasasından sorumlu merkez bankasına bile karışırsan, yatırımı yapacak olan insanlar belirli bir zeka seviyesine sahip olduğu için senin ne denli vasıfsız bir herif olduğunu bilir ve yapmaz o yatırımı.

3.sü inşaate dayalı ekonomiden bilime ve tarıma yönelik ekonomiye geçilmediği sürece adam smith gelse düzeltemez ekonomiyi.*
  • şimdi merkez bankası bu aşamada ne yapabilir? ortada bir yangın var. bu yangın suyla sönecek bir yangın değil. petrol yangını bu, buna köpükle müdahale etmek lazım. ne yapacak? ben olsam 10 milyar doları şakkadak satarım. şaşırır millet, hiç beklemedikleri bir hareket. niye satıyor? nasıl satıyor? hani rezervi düşüktü falan derler, demek ki rezervleri varmış diyecekler normal şartlarda. ama biraz yavaş düşüreceğim, merkez bankasının pili bitsin diye bekleyecekler. arkadan bir 10 milyar daha satarım! 20 yetmedi, bir 10 daha satarım. bitti. çil yavrusu gibi dağılırlar bakın. ben size söyleyeyim.
  • benim daha güzel bir fikrim var.

ben olsam 10 milyar dolar şakkadanak satarım. millet ilk önce bir şaşırır. aaa merkez bankasında dolar varmış derler. ardından bir 10 milyar dolar daha satarım. yetmedi bir 10 milyar daha. dolar düşer.

üstteki suser ile aynı şeyi yazmışız. işte aklın yolu bir.