şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dolar neden yükselir..?
  şimdi babacım bu dolar dediğimiz amerikan parası, abd merkez bankası (fed) tarafından basılan bir ödeme aracıdır. özünde kağıt parçasının tekidir.
  dünyada ne kadar dolar olacağına fed karar verir. nasıl bizim merkez bankamızın belirli hedefleri ve misyonları varsa (fiyat istikrarı en önceliklisi) fed'in de kendi öncelikleri ve tutturmak istediği hedefleri var.
  şimdi bu fed, kriz zamanlarında piyasayı canlandırmak için, işsizliği azaltmak ve büyümeyi sağlamak için bir karar aldı.
  dedi ki, alın size dolar, ama faize de koymayın, faizleri de düşürdüm (0 ila 0.25), gidin bu parayı harcayın, yatırım yapın, paradan para kazanın vs...
  bunları yaparken de hem büyürüz hem de yatırımlarda o kadar insan çalışacak işsizlik azalacak gibi bir plan yaptı. dolayısıyla yıllarca dünya piyasasına ucuzdan dolar saldı.
  peki bu dolarlar nerelere gitti?
  altına gitti, kendi iç piyasasına gitti, başka ülkelere gitti, başka ülkelerin borsalarına girdi falan filan. bu başka ülkeler kimlerdi? yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyan ülkeler, gelişmekte olan ülkeler. yani türkiye gibi ülkeler.
  bu kağıt parçası olan para yağdı türkiye'ye. ucuzdan dolar oh mis. yabancı elinde dolarla geldi türkiye'ye, bozdurdu dolarını, tl ile borsaya girdi, tl'den faize koydu falan fistan..
  peki yıllarca süren bu dolar sağanağında bizim ne yapmamız gerekiyordu ve ne yaptık?
  biz bu likiditeyi bulduğumuzda yapmamız gereken şey yapısal bir takım iyileştirmeler ve uzun vade de bize para kazandıracak teknolojik gelişmeler ve know-how barındıran yatırımlar yapmalıydık. böylece piyasada para kalmayınca da ürettiğimiz katma değerli ürünleri satabilir, ülkeyi büyütebilir ve orta gelir tuzağından sıyrıla bilirdik. eğitime, bilime, teknolojiye yatırım yapsa idik, bir güney kore gibi teknoloji üreten firmalarımız, ne bileyim hindistan gibi uzay araştırmaları gerçekleştirecek bilimsel altyapımız falan olabilirdi.
  peki biz ne yaptık bunları yapmadık da?
  ev yaptık.
  gökdelen diktik.
  harcadık.
  dolarları gömdük inşaata, gömdük lüks araçlara, gömdük iphone 6 lara. lan bu ucuz likiditenin bir sonu olabilir diye düşünmedik hiç, ağzını açtığında mangalda kül bırakmayan ama özünde sıradan bir karadenizli müteahhit zekasını geçemeyen siyasetçilerimiz büyük katkıları vesilesi ile..!
  yıllar geçti ve 2013'e geldik..
  fed yeni bir açıklama yaptı.
  dedi ki;
  artık ucuz para devri bitti. iyi kötü yıllarca saçtığım paralarla ekonomi biraz düzeldi. artık daha fazla para saçarsam bu sefer balonlar oluşur. doları hakettiği seviyeye yükselteceğim, faizleri artıracağım dolayısıyla yine tasarruf oranı artsın istedi.
  bu kararı neden aldı?
  çünkü;
  1) balonlar oluşabilirdi engellemek istiyor,
  2) tasarruf oranları artmalı sermaye toparlanmalı.
  3) fed'in bütçesi trilyonlarca dolar oldu, bunun bir sonu olmalı.
  sonuçta gezi eylemlerinden hemen öncesinde, tahvil alım programı adı verilen ucuz para saçma politikasını durduracağını açıkladı. bu bizim için ilk şok oldu. insanlar bu karara hemen tepki verdiler ve dolar yükselmeye başladı. tabi bu duruma hemen müdahale edemedi bizim hazır yiyici merkez bankamız.
  sonrasındaki süreçte siyasi gerginliklerle beraber beklentiler o kadar değişti ki dolar 2 liranın üzerini gördü. bizim merkez bankası da el mahkum doları düşürmek için faizleri 4-5 puan artırmak zorunda kaldı.
  faiz neden kötüdür?
  aslında faiz kötü değildir, ayarında faiz, enflasyona uyumlu faiz iyidir. çünkü sermaye toplanır. toplanan sermaye ile yatırım yapılabilir. faiz bu açıdan iyidir. ama olmaması gereken ve el mahkum istemeden yaptığın faiz artırımı kötü bir durumdur, çünkü faiz yüksek olursa insanlar borç almak istemezler. borç almayınca da yatırım yapmazlar. yatırım yapmazlarsa her sene iş gücüne katılan insanlar işsiz kalır. ya da mesela ev mev satın almamaya başlarlar. eldeki evler falan elde patlar.
  tayyibin şu an faiz indirin faiz lobisi vs. diye yırtınmasının sebebi budur.
  amma kazın ayağı öyle değil işte.
  tayyibin dediği gibi kolay olaydı bütün dünya faizleri kaldıralım mis gibi yaşayalım küresel ekonomi coşsun di mi ne güzel lan hayat?
  kısacası tayyip baba rüya görüyor. gösteriyorlar.
  sonuç olarak;
  fed en sonunda bu faizleri, yukarda anlattığım sebeplerden ötürü artıracağını ifade etti. bu durumda neler oluyor bak;
  - yıllarca ucuz dolara alışmış ekonomiden yabancı elini çekmeye başlıyor. yani yabancı diyor ki, benim güvenilir merkez bankam da artık bana faiz vermeye başlayacak. dandik türkiye'de ne işim var lan artık beni. giderken dolarlarını alıyor ve içeride dolar azalıyor.
  içeride dolar azalmasıda ülke ekonomisi (doğal olarak hükümetin geleceği) için çok büyük problem olduğundan dolay, tamamem bir işportacı zekasıyla sosyal medyadan ''yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız türkiye'de ki bankalara en az 1000 dolar yatırır ve bunu dekontla kanıtlarsa tayyip babayla görüştüreceğiz, elini öptüreceğiz'' gibi aciz planlar sahneleme içerisine düşüyorlar.
  - senin dolar türünde bir ton borcun var. o iphoneları alırken o range roverları alırken hayat çok güzeldi di mi? ucuz ucuz nasıl olsa öderim diye aldın doları bastın yine yabancı şirketlere. sahip olmadığın bir zenginliği öne aldın, önceden yaşadın. bu borç ödenecek illa ki. ve dolar da azaldı piyasada. ne yapacan? daha fazla tl vereceksin ki az olan dolardan elde edebilesin.
  - eğer teknolojik gelişmeler yapmış olsan, know-how değeri olan ürünlerin olsaydı onları satar yine dolar bulurdun ama parayla yaptığın betonları kimse almak istemiyor. güney kore gibi cep telefonu, tablet gibi bişey üretebilseydin satar yolunu bulurdun.
  şimdi ne yapacan?
  - bir de o kadar saf yada cahiller ki, bu sahte zenginliği kendilerinden bildiler. benim süper yeteneklerim ekonomiyi uçurdu zannettiler yıllarca bu abiler.
  ve halkımız da 90% embesil olduğu için büyük çoğunluk buna inandı inanmayada devam ediyor hala.. tayyip sayesinde oldu zannediyor yaşadığı sahte zenginliği. şimdi işler değişince de apışıp kaldılar böyle.
  saçmalamaya başladılar kısacası.
  kalan bir avuç yabancı vardı, onları da ürkütüyorlar mahalle kabadayısı ağızları yüzünden. adamlar kuyruklarını kıçlarına alarak kaçıyorlar ülkeden lan ne işimiz var bizim bu sirkte diyerek.
  ki gerçekten ülkemiz, aklı çalışan her ticaret insanı için artık bir sirkten farksız hale gelmiştir. herifçioğulları 15 yılda yiyecekleri tüm kaymakları yemişler ve bize bugün yoğurdun ekşi tortusunu bırakarak basıp gitmektedirler..
  sonuç olarak;
  doların şu sıralar değerlenmesinin temel sebebi bunlar. "alıntıdır"...
 • unutmayın ne dediler tulumbada su bitti,bitti kardeş bitti..yarın bugünden daha kötü olacak bu kesin,yarın benzin zammı yansıtılınca benzinliğe girdiğinde biraz daha fakirleştiğini belki anlarsın,helede başkanlık pardon cb lığı sistemi gelsin doları falan kimse tutamaz 6 da olur 7 de.benzin dediğinin 10 tl olduğunu da görürsün meraklanma .hadin gari..
 • doların ülkemizde bu kadar hareketli olmasının birkaç sebebi var.
  amerika'daki zenginler, kendi ülkelerinde dolara verilen faizlerin çok düşük olması nedeniyle paralarını alıp bizim gibi yüksek faiz veren ülkelerin borsalarına sıcak para akışı sağladılar.
  kısaca faizin yüksek olmasının kaymağını yediler.
  şimdi ise amerika düşük faiz kararını terk ederek, az da olsa faiz vereceğini belirtti.
  bizim piyasaları riskli olarak gören bütün sıcak paracılar, piyasadan dolarlarını çekerek götürüp amerikan bankalarında faize yatırmaya başladılar.
  bu aşamada bizim paramızın değeri düşmeye başladı.
  sıcak paracıları ülkede tutmak için onları cezbedecek bir hamle şansımız var, o da faizi daha da artırmak. fakat biz faizi artırmak yerine daha da düşürünce, ülkemizde parası olanlar seri bir şekilde paraları çekmeye başladılar. aslında ülkelerinde buradan daha fazla kazanmayacaklar. ancak ülkemizi riskli ülke olarak gördükleri için kaçarcasına çekiyorlar paralarını.

  bizim bu aşamada faizleri artırmak seçeneğimiz var. ancak hükümet faiz artıtılmasına kesinlikle karşı. bu nedenle bu silahımız bir işe yaramıyor.
  peki ne yapmalıyız?
  yapılacak tek bir şey var. ülkeye dolar sokmak.
  nasıl olacak? ihracat ile olacak.
  ihracat nasıl artacak?
  patates satarak, mermer satarak olamayacak elbette.
  yüksek teknolojik ürünlerin ucuz fiyatlarla üretilmesi ile olacak.
  ürettiğimiz yüksek teknoloji ürünü var mı?
  ıso 500' de bulunan sanayi kuruluşlarının sadece % 5' i yüksek yoğunlukta teknoloji içeren ürünler üretiyor. orta ve yüksek yoğunlukta teknolojik ürünler üreten firmaların toplam oranı ise sadece % 22. geri kalan %78 tırt.
  bu şekilde ihracatı artırmak mümkün değil.
  şu an için tek çıkış yolumuz malesef ihracat dedik. ancak burada da büyük bir sıkıntımız var. o da petrol fiyatlarının düşük olması.
  bu nedenle bize para kazandıracak şekilde ihracat yapabildiğimiz üçüncü dünya ülkeleri de para sıkıntıları nedeniyle yatırımlarını kesmis vaziyette.
  yani nereden bakarsan bak, bok içindeyiz.
  şu anda kısa vadede bizi kurtaracak tek argüman petrolün yükselmesi neticesinde ortadoğu ve türki cumhuriyetlerinde yatırımların artması neticesinde ülkemize döviz girişi sağlanmasıdır.
  şu an için dövizi durdurabilecek başka bir seçenek yoktur.
 • dolar neden yükselir iyi dinleyin diğer masalları unutun sadece bunu okuyun.
  size makine mühendisi arkadaşım mehmet yıldırım'ın ağzından anlatıcam. siyasi olaylardan falan anlamam size gerçek sebebini söylemek istiyorum.
  trump denen adam geçtigimiz günlerde çelik ve aliminyum'a ek vergi getireceğini söyledi.
  bakın millet amerika dünyanin en büyük demir çelik aliminyum ihracatçısıdır. esasinda batı gücünü demir çeliğe borçludur.
  şimdi siz bana diyeceksiniz bizde yokmu demir çelik?
  eğer demir çelik anlayışınız inşaat demirinden ibaretse bizde var merak etmeyin ( o da dolar'a endeksli ama neyse)
  üretemez miyiz peki? cevabı zor.
  amerikali'lar bu alanda öyle güclüdür ki bu alanda demir çelik aliminyum standartlarini onların meslek odaları belirlemiştir ve tüm dünya hemen hemen o standartları takip eder.
  mesela aısı301 çeliği ister imalatçı.aısı ne demek biliyor musun komplo teorisine inanan kardeşim. american instutue of steel and iron yani amerika demir çelik enstitüsü demek. bu demir ve çelik standartlarini ise asme belirler. yani amerika makine mühendisleri odası. bizdekiler ise asansör ve doğalgaz tesisatı yapar.
  ama biz uçah bile yapariz diyenlere gelsin.
  demir ve çeliğe tam hakimiyet sağlamadan pahaliya mal edersin ve kimseye satamazsin gülen gözler filmindeki vecihi gibi dolanırsın o uçaklarla.
  yerli araba diyen arkadaşım iyi oku
  o arabanın demir çelik aliminyumu ve standartlarini tartış önce sonrada üret arabayı değil demir çeliği üret önce.
  bebek emeklemeden yürüyemez dolayisiyla demir çelik olmadan ne araba nede uçak yapmak kolay değil. yapacak donanımlı insanlar var bizde kuşkusuz ama pahaliya mal ettikten sonra önemi yok.
  şu makine yağları var ya yağ lan yağ bildigin makine yağı yazarken içim kan ağlıyor
  o yağları sae standartları uzerinden alirsin. neden mi mühendislik hesapları bile o sae yagı uzerine kurulmustur.
  sae ne biliyormusunuz?
  society of automotive engineers
  yani otomotiv mühendisleri odası. düşünün durumu.
  bu işin diğer bir ustası ise almanlardır onlar da dın normu üzerinden yürür. yani alman normları. çelik halatlar bile din standart üzerindendir.
  türkiye üç alanda dışarıya bağlıdır.
  demir çelik enerji ve ilaç. bi tane eczacı bulun onada ilac kısmını sorun ben anlamam.
  enerji kısmını sonra açıklarım alanım oldugu icin.
  araba kaportasımı ureteceksin hava çeliğine ihtiyacin var kalıp için kimde var amerikada
  bu liste uzar gider.

  uzun lafin kisasi beyine ve bilime yatirim yapmak zorundayiz. yoksa elin tony'si de coni'si de çalışır daha iyisini yapar sonra bizde deriz ki bizi istemiyorlar.
 • sahte milli özde amerikancılarla yönetilince...