şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)

  kuzum siz neden böyle şeyler yapıyorsunuz?
 • türkmenistan'da uygulanan yöntem. orada yapılabiliyorsa burada da mümkün. fakat karaborsa ve sahte dolarların piyasaya çıkmasını kolaylaştırır. bak türkmenistan diyorum...geldiğimiz hale bak diyorum.
 • bunu yapma amacın ne? doları düşürmek.

  serbest piyasada bunu yaparsan. olacak şudur. dolar karaborsada 100 katına çıkar. el altından herkes dolar almaya çalışır. altın almaya çalışır. tl den kurtulmaya çalışır.

  tl den kurtulmak güzel göründü gözüme. ytd
 • (bkz: çomarlar duymasın)

  şimdi burada başlık sahibine sövenler, bu ihtimalin malum parti tarafından gerçekleştirildiği gün hunharca bu fikri savunacaklar.
  (bkz: at fava bekle)
 • geçen arkadaş ortamında konuştuğumuz mesele.

  demek ki insan aklının çalışma şekli nedeniyle, dünyanın başka bir yerinde olsanız bile, ulaşılabilecek sonuçlara ulaşmak mümkün.

  bakın, bu akp'nin uyguladığı politikalar ve üslubu ile varılabilen sonuçlar bunlar. insanlar yatırım yapıyor ellerindeki avuçlarındaki ile ama kendilerini güvende hissetmiyorlar ve ortaya, ''abi, acaba böyle yaparlar mı?'' sorusu ortaya çıkıyor.

  biz daha geniş çaplı düşünmüştük. şöyle ki;

  bu adamlar dolara aşırı yatırım yapanlar yaya kalabilir, dedi mi? dedi. eee dolar arttı, gülelim mi? hayır.

  bence bu adamların artık sağı solu belli olmaz. anayasa dinlemeyen adamlar, hak hukuk bilmeyen umursamayan adamlar, yarın bir kararname çıkarsalar dolar 2 lira deseler ne olur? bu halk isyan eder mi? etmez. zaten çok da doları yok sade vatandaşın. olsa bile çok milyon doları, bilmem kaç yüz bin doları olan kaç kişi vardır ki?

  eh sen ben olmadığımıza göre kimde var bu paralar? büyük şirketler, holding sahipleri, kobilerin büyükçe olanları...

  eh zaten adamlar gidip istedikleri şirkete kayyum atayabiliyor. misal, bu firmalardan isyan eden, şikayet eden olsa ne olur? hoooopp fetöcüsün. adamın özgürlüğü de dahil olmak üzere, tüm malvarlığı pufff..

  tanıdığım büyük bir şirket sahibi akıllıca davrandı. 1.5 sene önce parasını dolara çevirdi ve bankadan düzenli olarak çekiyor parasını.

  bakın, bu başlığın ilk girisi de dahil olmak üzere bu adamların yukarıda yazılanları yapmasına bir engel var mı? adamlar hem bunu yapabilir hem de dolar satışını yasaklayabilir. yapamaz mı?

  yok artık ali sami, demeyin. bu adamlar küçük çocuklara tecavüzleri meşru kılmak için yasa geçirmeye kalktı gecenin bir yarısı. komik olmayın her şeyi yapabilirler.

  kriz yok ki, araba satışları ehehehe diyenler vardı. bakın işte insanlar yukarıda yazılanları düşünüyorsa güven kaybolmuş demektir. piyasaya güven olmazsa, bunun adına ne diyeceğiz acaba? misal, kaymaklı ekmek kadayıfı dersek oluyor mu?

  edit: başlığın ilk girisi uçmuş.
 • siyasi açıdan akp seçmenini sevindiricek (dolardan bize ne ?diyen kitle) ancak ekonomik açıdan devletin iflas bayrağını çekmesine sebep olacak bir hamledir. 3 kuruş doları olup bundan kazanç sağlamak uğruna ekonomiyi darboğaza sokmak isteyecek densizler var mı? var. pamuk ipliğine bağlı bir ekonomide spekülatif haberler türetmek art niyetli bir davranıştır. ekonomik tetikçiliktir. akp'li değilim ancak kör de değilim gemi batarsa herkes boğulacak.
 • venezüella'da bu ve bunun gibi pek çok önlem uygulamaya alınmıştır. iktisatçıların uyarılarına rağmen hain emperyalist amerika'nın venezüella'ya diz çöktürmesine izin vermiyeceğiz diye devreye alınan popülist saçmalıklara onay veren venezüella'nın başkentinde bile açlıktan veya ilaçsızlıktan ölümler görülüyor, enflasyon %1000'in üzerinde. zaten otokrasi'nin genlerinde var bu kendi yanlışlarını varlığı bile tartışmalı dış düşmanlara yıkma huyu.

  tanım; uygulandığı ülkelerde ekonomiyi yok eden saçma ekonomik önlem.
 • "ihracat yapan firma doları ne yapacak? para üstü olarak mı verecek? ithalat yapan olmasın o?" sorusunu sorduran saçma öneri
 • bence direk resmi para birimi olarak dolara geçelim. bunu yapan ülkeler var. mayışlar dolarla oh ne güzel olur :)

  (bkz: olmayacak yasaklamadır)
 • yapilmisi var.

  bildigim kadariyla 1983 yilina kadara doviz bulundurmak yasak. uzerinde doviz'le yakalanan hapse atilabiliyordu. ozal tarafindan kaldirilrdi.

  ustunde 100 dolarla yakalanip hapse girenler var. isteyen ana babasina sorsun.