şükela:  tümü | bugün
  • ihracatçı konuşuyor:
    dövizin çok artması ihracatta da sıkıntı yaratır.
    türkiye'de üretilen bir çok ürün zaten ithal ikamelidir. döviz yükselirse her türlü girdi maliyetleri arttığı için ürün fiyatınız da artar. tek düşen şey senin işçilik maliyetlerindir.

ihraç ürünlerde tamamen yerli mallar da vardır mesela: fındık gibi.
    bu gibi ürünlerde de katma değer yoktur. 15kg'lık ambalajda satarsınız.
    kontrat yapılır, 2 hafta sonra tam yükleme olacak alıcı der ki senin paran değer kaybetmiş, bana diğer üreticiler daha uygun fiyat teklif ediyor. ya kontrattaki fiyatı değiştir yada başkasından alıyorum.
    sen de paşa paşa fiyatı değiştirirsin.
    ihracatın artsa bile karın artmaz.

ithalatçını keriz mi sandın.
    günde 5 defa tl'nin değer kaybedip kaybetmediğine bakıyor.
    üstelik bunu ona öğreten de diğer üreticiler. herkes para kazanmaya çalışıyor sonuçta.
    bak kur yükseldi bende ucuzu var dedin mi o adam da her gün senin kurlarına bakar.

ayrıca şu an ihracatçı günlük fiyat veriyor.
    adam kuru 5 mi alsın 5,5 mi alsın 6 mı alsın?
    ya içerde olacak yada fiyatı çok yüksek kalacak.
  • polyanaya tecavüz etmişler güzelim ya o yüzden beni seçtiler demiş.
  • ihracatın kalbinden bildiriyorum yok öyle bir şey.

tanım: hammadde'nin de dövizle alındığını bilmeyen aklıselim iddiasıdır.
  • cari açık kapatırken, milletin cep deliğinin arş-ı alaya değmesidir.
  • aynı oranda ithalatı da hesaplamak lazım, ithalatın ihracatttan fazla olduğunu düşünürsek kol gibi girdiği gerçeğini yüzümüze vurmaktadır.
  • bugün troller formda ya maaşlara zam geldi ya işsizlik korkusu ya da yeni kadro. adamlar her yerde saldırıyorlar
  • ham madde ve ara malları tl ile alan işletmeler için bir anlamı var. temel sorunlarımızdan biri zaten bu; ihracatımızın büyük bir miktarı ithal ham madde ve ara mala bağlı... çokta sevinilecek bir durum değil yani...
  • ithalattan ne haber yiğidim?

tanım: 10 ağustos 2018'in güzel troll yapması
  • böyle birşey maalesef yok.

j eğrisi diye bir olgu vardır iktisatta. devalüasyon yapılınca önce dış açık artar sonra kapanmaya başlar ve zaman icinde j harfine benzer bir çizgi oluşur.

tabi bunu yapabilmeniz icin marjinal ithalat eğiliminizin de dusuk olmasi ve ülke içi faizlerin de buna uygun olmasi gerekir.

ha bir de bunlar disinda, koyulan ekstra vergiler sayesinde ihracatçı da perisan üretici de. yakında ihraç edecek mal kalmayınca ne olacak ? üretmek de zor.

olsun onların dolari varsaaaaaaa,
    bizim de milletimiz var.
  • lan 15 senedir millete yalan söylemekten masal anlatmaktan bir an olsun sıkılmadınız değil mi?

türkiye ihracatını yaptığı ürünün %60 ını ithal ettiği için doların artması bu ülkedeki kimseye fayda getirmez, dolar milyonerleri hariç.