şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye’nin doların 5 lira olmasıyla birlikte cari açığını azaltmak üzere uygulamaya başlayacağı yeni model.
  bu modele göre artık ithalat ihracat dolar yoluyla değil takas usulüyle gerçekleşecek. daha önce de yerli parayla dış ticaret hamlelerini okumuştuk. bakalım bu “takas usulü” 21. yüzyılda ne kadar başarılı olacak ?
 • pazartesi dolar bey balkon konuşması yapacaktır.
 • barter ile ne verip ne alacağız?

  menzilci sofileri verip dizel motor alabiliyor muyuz misal?
  ya da millet kıraathanesinde yatıp yuvarlanmak için, kek yemek için oy verenleri verip cnc tezgah alabiliyor muyuz?

  öyle oluyorsa süper valla.
 • adam akıllı büyük kooperatifler kurulur ve üretici mağdur edilmezse çok güzel hamledir fakat!
  benim 10 dönümde ürettiğim patates için napayım lan senin bir avuç patatesini diyip beni yine aracılara mahkum edecekse bi sike derman olmayacak olan düzeni daha da sikecek işlemdir.
 • ilerleye ilerleye paranın icadından da önceye, 2500 yıl geriye gittiğimizin göstergesidir.

  takas usülü nedir?
  takas usülü takas edecek bir ürününüz olmasını gerektirir.
  örneğin sanayici altı adet kuka robot almak istediğinde karşılık olarak 130 kamyon portakal mı verecek?

  ben bu ülke ekonomisinin bu yollarla kurtulabileceğine inanmıyorum. zira bir musluk havuzu 10 saatte dolduruyorken dipteki bir diğer musluk aynı havuzu 1 saatte boşaltıyor.

  yani şunu diyorum; dolarları sattık olmadı, altınları bozduk olmadı, rusya ile yerli para kullandık olmadı, varlık fonuna devrettik olmadı, şimdi de barter çıktı. kim bilir kimlerin malı, mülkü, ürettiği çöpe gidecek?..
 • zarrab ve arkadaşları bozmasaydı iranla yapılıyor olan aşağı yukarı buydu. irandan doğal gaz al. parası halkbankda dursun. sonra yiyecek, ilaç filan sattıkça o paradan düş. ama o paralar birilerinin cebine gitti. biz de gerçek ihracattan olduk. ama zarrab, atilla filan masum/kahraman. tabi yersen.
 • (bkz: inanma seni sikecek)

  bunu en başta belirtmek gerekli.sonrası donsuz kalma ihtimaliniz var çünkü.

  barter ne demek, ne işe yarar, reel sektörde ve günümüz sosyal hayatında kullanım alanı nerelerdir, diye araştırıldığında ortaya kötü sonuçları çıkacak olan bir sistemdir.

  barter takas sistemiyle gerçekleşen alışveriş ehehehe diye gezinen malları aramızdan çıkarın lütfen.

  günümüz ekonomik yapısında barter, ele düşmüş insanların veya şirketlerin zarar pahasına, hiçbir ikinci seçeceği kalmamış şekilde teslim edilişinin ileri bir zamana ötelenmesinden başka birşey değildir.
 • barter, ürettiğin ürünü başka birinin ürettiği ürün karşılığında vermendir, para yerine hizmet-ürün alışverişidir (barter sisteminin de epey sıkıntılı yanları var, diyelim ki uyguladık) . buraya kadar iyi de biz ne üretiyoruz? takas yapacağımız ürünümüz ne? sanayi mi kaldı?
 • ülke parasının değerini yok etmiş akpli sayıklamaları sadece.
  hangi malı vereceksin ve kime?
  domateslerin uygun üretilmediğinden gümrük limanlarında çürüyor. namuslu çiftçin dahi yok.
  ha ülkeyi ulu hakan sultan abdülhamit han'ınız gibi uluslararası kerhaneye çevirirsiniz onu bilmem (ernest hemingway anılarında karaköy genelevleri için ''avrupa’daki refah döneminin en çılgın yılları bile buradaki fuhuşla yarışamaz" dediği hani).