şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anası sikilen ülke ekonomisidir. hiç hedef şaşırtmaya çalışma sayın aktroll. 2002'den beri halkın daha da borçlanması, daha da yurt dışından gelen sıcak paranın kölesi olması için elinizden geleni yaptınız. sonunda da başardınız. eserinizle gurur duyun, az delikanlı olun.
 • doların 2.5 tl olacağı öngörüsünü sıçmak için 6 paragraf tutarlı gibi görünen yazı yazan yalaka saçmalığı..
 • atlantik, avrasya'ya dolar üzerinden operasyon çekiyor. olan bu. ama spekülasyon da göz ardı edilemez boyutta. hatta küçük yatırımcılar bile spekülasyon peşine düştü. dolar uçtu, dolar kaçtı, 5 oldu, sene sonu 10 tarzda yaklaşımlarla doların yükselişini orgazmvari tepkilerle karşılıyor insanlar. bunlar o kadar trajikomik tepkiler ki... bir nevi tecavüz kaçınılmazsa zevk al sözüne benzetiyorum.

  doların türk lirası karşısında her bir kuruş değer kazanması, türkiye'nin 2018'de ödeyeceği dış borcunu 1 milyar 26 milyon türk lirası artırıyor. sen bankadaki 10 bin doların değer kazandı diye sevinirken ya da "en azından kendimi kurtardım" diye üzülmezken, ülkece zarar ediyoruz.

  2,5 tl çok çok iyimser bir tahmin ama doların gerçek değeri 4,44 değil kesinlikle. düşecek ama ne zaman? bunu bilsek zaten buraya yazmazdık bildiğimizi.
 • artık o kadar pahalı, o kadar ulaşılamaz ki özel isimmiş gibi kesme işaretiyle ayrılan doların yükselmesinin sebepleridir.

  brnim kanaatimce gerçekten dolar yüksek değil, paramız çok değersiz. üretim üretim üretim.
 • (bkz: yükselen ben değilim bak alçalan duvarlar)

  dolar yükseliyor yavrucum ama tl düşen uçak misali dalışa geçmiş halde. suriye lirası karşısında bile ekside, götünle bakacağına gözünle bak tl'nin diğer paralar karşısında ki durumuna be evladım.

  tanım: aptal çomar serzenişi.
 • iki tane bariz sebebi var.
  birincisi bu yıl içinde ödenmesi gereken borç toplamı 241 milyar dolar. mahfi eğilmez hocanın twitter linkini aşağıya kopyalacağım.

  ikincisi, çatır çatır karşılığı olmayan para basıyoruz. esnek kur rejimi olduğundan adı alıştığınızdan farklı ama, ülke de bir develüasyon süreci yaşanıyor. kur öyle 2-3 liralara filan da asla gelmez/gelemez

  mahfi hocanın twiti
 • herkesin bildiği ama ortalıkta söylenemeyen bir nedeni var. başka pek çok neden de gösteriliyor ama niyeyse bana inandırıcı gelmiyor. hükümet değişirse inanabilirim.
 • amerika'nın faiz arttırarak, dünyadaki parasını ülkesine toplama kararı almasıdır.

  dolar bütün dünyada yükseliyor ama türkiye'nin ekonomisi çok kırılgan olduğu için bizi iki-üç katı etkiliyor.

  ayrıca uluslararası yatırımcılar bu durumu kullanarak ve inanılmaz spekülasyonlar yaparak, paralarına para katıyorlar.

  bence ekonomimiz sağlıklı olsaydı, dolar şu an en fazla 3,50 olurdu.

  ekonomist değilim. kişisel görüşümdür.

  edit: imla.
 • öyle destan yazar gibi yazmaya gerek yok,
  yatırımcının artık bu ülkeyi güvenilir bulmadığı için tası tarağı toplayarak kaçması nokta
 • önüne gelenin götünden hesap uydurmasıdır.

  hesaplamalarına göre 2,5 tl olması gerekiyormuş. şu hesabın detayını da yaz da gidiş yolundan bari bi not verelim.