• (bkz: venezuela)

venezuela'da devletin kabul ettiği resmi kur 700 bolivar / usd iken halk gayriresmi kur olan 700 bin bolivar / usd'den işlem yapmaktadır. venezuela'da döviz bürosu yoktur, bankalar zarar etmemek adına dövizle işlem yapmazlar. hükumetin yolsuz* çevresi hariç kimse resmi kuru kullanamaz.

yani yapılmışı var, başınıza nelerin geleceği belli buyrun bir de siz deneyin dolar kurunu sabitlemeyi. ama 3 lira derken 30 liradan işlem yaparken bulursanız kendinizi şaşırmayın. venezuela dünya'nın en büyük petrol rezervine sahip ülke, siz saman ithal ediyorsunuz. benzinin litresi 60 liraya fırladığında da "ben hep 50 liralık alıyorum zaten" dersiniz bol bol. o zaman görürsünüz kim kime neyi yaptırıyormuş.

venezuela halkı referandumda uyarmıştı bizi, şimdi ne halde olduklarına bakıp biraz ibret alabilirsiniz aslında.
  • incirlik'i abd bizden özür dileyip fetöyü verene kadar kapatmak, ayasofya'yı ibadete açmak, avrupa birliğine girmekten vazgeçmek gibi alternatiflerle sunulan yaptırım listesinde geçen can alıcı bir tavsiye. hepsini yapacaksın üstüne bir de şakkadanak doları 3 tl'ye bi sabitleyeceksin, trump ne olduğunu anlamadan hop bi daha şakkadanak 1.5 tl'ye sabitleyeceksin bak bakalım o zaman fetöyü trump elleriyle getiriyor mu getirmiyor mu ? işte o cumhurbaşkanlığına iletilmesi gereken muhteşem liste.
  • --- spoiler ---

resmi olmayan dolar/riyal kuru 102.000 seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
    ...
    tahran yönetimi nisan ayında kuru 42.000 seviyesinde sabitleyerek karaborsada döviz işlemi yapanlara yönelik sert tedbirler alınacağını açıklamıştı.

ancak ülkede abd doları talebinin devam etmesiyle birlikte resmi olmayan kurda tırmanış devam etti.

--- spoiler ---

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-45001778
  • benim anlamadığım şey; amacımız abd'yi cezalandırıp doları düşürmek iken neden avrupa birliğine rest çekiyoruz?

eskiden troller daha bi tatlıydı. sonra gdo mu ne sıktılar naptılarsa hep yapay tatlar.
hesabın var mı? giriş yap